Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-02, 18:54 Autor: Daniel Klimczak

Pat wokół sprawy składowiska w Domaszkowicach. Gminy rozważają pozwy i wybór innego partnera

Dzisiejsze rozmowy przedstawicieli gmin z władzami Nysy i zarządcą składowiska nie przyniosły rozwiązania [fot. Daniel Klimczak]
Dzisiejsze rozmowy przedstawicieli gmin z władzami Nysy i zarządcą składowiska nie przyniosły rozwiązania [fot. Daniel Klimczak]
Nadal nie wypracowano porozumienia w sprawie odbioru bioodpadów przez składowisko w Domaszkowicach. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego tygodnia samorządowcy z około 30 gmin, otrzymali informację od spółki zarządzającej składowiskiem o wstrzymaniu przyjęć. Dzisiejsze (02.10) rozmowy stawiają pod znakiem zapytania dalszą współpracę w tym zakresie.
Spotkanie w nyskim magistracie przebiegało w burzliwej atmosferze. Samorządowcy zarzucali zarządcy obiektu, jak i władzom Nysy, niekompetencję i niepoważne traktowanie.

- To jest po prostu śmieszne. Naszym zdaniem sami wtopę zrobili i kompletnie nie przygotowali się do swoich działań. To nie jest nasz problem tylko ich. Oni za to biorą kasę i gmina ma zawieźć a reszta nas nie interesuje - mówi wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek.

Z efektu rozmów niezadowolony jest także burmistrz Paczkowa Artur Rolka.

- Półtorej godziny bezowocnych rozmów. Spółka zupełnie nieprzygotowana do rozwiązania problemu. Burmistrz Nysy też nie był w stanie zbyt wiele zaoferować. Moja śmieciarka stoi pod bramą i są dwa rozwiązania: albo wrócić do Paczkowa, albo wysypać te śmieci pod bramę - wskazuje.

Wjazdu na teren składowiska odmówiono także transportowi z gminy Prudnik. Burmistrz Grzegorz Zawiślak zastanawiał się, dlaczego EKOM zachowuje się, jego zdaniem, nieracjonalnie.

- Alogiczne działanie spółki. To może daleko idące moje przypuszczenia, ale wygląda to na zdołowanie spółki po to, żeby może ktoś ją przejął, no więc działanie niebiznesowe - uważa.

Samorządowcy zastanawiają się nad wyborem innego składowiska, które mogłoby obsługiwać poszczególne gminy. To oznaczałoby spore problemy dla EKOMu, który straciłby w ten sposób sporą część dochodów. Prezes spółki Damian Nowakowski tłumaczy, że decyzja o nieprzyjmowaniu bioodpadów spowodowana jest wyczerpaniem tegorocznego limitu.

- Nie mamy już ani jednej tony rezerwy, dlatego trzeba było podjąć taką drastyczną decyzję. Mieliśmy ostatnio kontrolę WIOŚ-u, ona wykazała, że w 2018 roku instalacja przekroczyła swój limit. Kontrolujący dali nam nakaz, że nie możemy przekraczać norm - wyjaśnia.

O komentarz do sprawy próbowaliśmy zapytać także burmistrza Nysy, jednak opuścił on spotkanie przed zakończeniem.

Zarządca składowiska zapowiada, że będzie czynił starania o zwiększenie limitu przyjęć bioodpadów. Do czasu wydania decyzji, gminy będą jednak musiały znaleźć zapasowe wysypiska.
Mariusz Kozaczek
Artur Rolka
Grzegorz Zawiślak
Damian Nowakowski

Wiadomości z regionu

2020-11-24, godz. 13:00 Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i 91. Batalionu Logistycznego z Komprachcic wspierają siedem DPS-ów i… Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i 91. Batalionu Logistycznego z Komprachcic zostali skierowani do wsparcia DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych… » więcej 2020-11-24, godz. 11:29 Głubczycki "Rolniczak" w ramach programu Erasmus plus realizuje kolejny międzynarodowy projekt Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach w tym roku szkolnym biorą udział w projekcie 'Etyka w komunikacji' w ramach programu… » więcej 2020-11-24, godz. 11:06 Raport MZ: ponad 10 tysięcy zakażeń w kraju, z czego 512 w województwie opolskim. Zmarło ponad pół tysiąca os… Ostatniej doby w kraju odnotowano 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 512 na Opolszczyźnie. Zmarło kolejnych 55 osób… » więcej 2020-11-24, godz. 10:43 Opole jest drugim miastem w kraju z największym wzrostem dzietności. Mamy też najwyższy w kraju wzrost urodzeń Demograficzny sukces stolicy regionu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Opole ma najwyższy wskaźnik dynamiki wzrostu urodzeń, a także… » więcej 2020-11-24, godz. 09:04 Wiosną przyszłego roku w Nysie może ruszyć budowa mieszkań dla seniorów. "Chcemy, by lokatorzy mogli się tam in… Coraz bliżej rozpoczęcia prac związanych z budową mieszkań przy ulicy Wałowej w Nysie. Miasto ma już gotową koncepcję i szuka pieniędzy na realizację… » więcej 2020-11-24, godz. 08:00 W pałacyku przy ul. Sempołowskiej w Opolu powstanie hotel z secesyjnym wystrojem wnętrz Za dwa lata niszczejący pałac przy ulicy Stefanii Sempołowskiej w Opolu zmieni się w czterogwiazdkowy hotel - tak zapowiada Tomasz Kunstler, jeden ze współwłaścicieli… » więcej 2020-11-23, godz. 21:45 Przystosowanie i zabezpieczenie kadr. To główny cel państowej pomocy dla Domów Pomocy Społecznej w regionie Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna… » więcej 2020-11-23, godz. 20:30 Nauczyciele mogą starać się o 500 złotych rządowego dofinansowania do zakupu sprzętu Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne w szkołach publicznych i niepublicznych w regionie mogą starać się o dodatkowe 500 złotych rządowego wsparcia. Dofinansowanie… » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby. » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Ponad 170 pacjentów zarażonych COVID-19 w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. Wśród nich są noworodki z podejrzeniem… 172 pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się aktualnie w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. W tej grupie jest 16 osób wymagających podłączenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***