Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-01, 18:38 Autor: Daniel Klimczak

Wysypisko pod Nysą wstrzymuje przyjmowanie bioodpadów. 30 gmin ma problem

Składowisko w Domaszkowicach wstrzymuje przyjmowanie bioodpadów [fot. Daniel Klimczak]
Składowisko w Domaszkowicach wstrzymuje przyjmowanie bioodpadów [fot. Daniel Klimczak]
Przedstawiciele gmin rozmawiali w Paczkowie na temat rozwiązania problemu [fot. Daniel Klimczak]
Przedstawiciele gmin rozmawiali w Paczkowie na temat rozwiązania problemu [fot. Daniel Klimczak]
Przedstawiciele ponad 30 gmin Opolszczyzny i Dolnego Śląska nie zgadzają się z decyzją zarządcy składowiska odpadów w podnyskich Domaszkowicach. Pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymali informację o zaprzestaniu od początku października przyjmowania bioodpadów.
Samorządowcy spotkali się dziś (01.10) w Paczkowie, by wypracować wspólne stanowisko w dalszych rozmowach z władzami Nysy i miejską spółka EKOM. Jak mówi burmistrz Paczkowa Artur Rolka, gminy obsługiwane przez składowisko w Domaszkowicach, znalazły się w dramatycznej sytuacji.

- To bardzo krótki okres na poradzenie sobie z tak kryzysową sytuacją, bo jesteśmy zobligowani ustawą, aby prowadzić segregację odpadów. Dzisiaj się okazuje, że pozostaliśmy sami sobie, bo prezes podejmuje taką decyzję z przyczyn, jak to podaje, obiektywnych, czyli w zintegrowanym pozwoleniu na przyjmowanie odpadów na ten rok wyczerpane są limity - wyjaśnia.

Burmistrz wskazuje, że Paczków posiada wciąż obowiązującą umowę z nyskim EKOM-em na odbiór bioodpadów, dlatego jutro (02.10), zgodnie z harmonogramem, zostaną one zawiezione na składowisko.

Niewykluczone jednak, że transport nie zostanie wpuszczony za bramę RIPOK-u. Do takich sytuacji dochodziło już dziś.

- Zgodnie z tym, co koledzy z innych gmin mówili, już wczoraj były problemy z odbiorem odpadów biodegradowalnych, a od dziś, zgodnie z tym pismem, odpady nie są przyjmowane. Pojazdy z takimi odpadami mają problem z wjazdem na składowisko - mówi Szymon Kroczak naczelnik wydziału gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miejskiego w Prudniku.

Problem jest o tyle poważny, że w okolicy brakuje miejsc, do których gminy mogłyby zwozić wspomniane odpady.

W sprawie kontaktowaliśmy się z zarządcą składowiska, który zapowiada, że jutro odniesie się do tematu. Na jutro zaplanowano też dalsze rozmowy, tym razem w nyskim magistracie.
Artur Rolka
Szymon Kroczak

Wiadomości z regionu

2020-02-26, godz. 17:30 "Stop brawurze na przejazdach kolejowych". Młodzież, seniorzy i samorząd razem w akcji #NaszBezpiecznyPrzejazd2020 Mówią stop pośpiechowi, ignorancji i brawurze na przejazdach kolejowych. Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z forum seniorów i samorządem… » więcej 2020-02-26, godz. 17:15 Specjaliści przekonywali do badania cukru i czytania etykiet produktów spożywczych. Akcja NFZ "Środa z profilaktyką" Cukrzyca jest chorobą XXI wieku. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 3 miliony Polaków, a 30% osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Cukrzyca na początku nie daje… » więcej 2020-02-26, godz. 17:00 W "Medyku" w Kędzierzynie-Koźlu ruszył nabór. Musi się zebrać 50 osób, żeby szkoła mogła nadal funkcjonować Mimo tego, że radni sejmiku wczoraj (25.02) podjęli decyzję o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu, los ten placówki nie jest przesądzony… » więcej 2020-02-26, godz. 16:15 67-latka nie dała się nabrać oszustom Oszuści po raz kolejny dali o sobie znać. Tym razem zadzwonili na telefon stacjonarny 67-letniej mieszkanki gminy Bierawa. Kobieta wykazała się czujnością i nie… » więcej 2020-02-26, godz. 16:00 Urząd Miasta Opola udostępnił wyremontowane mieszkanie zawodowej rodzinie zastępczej. To prawie 90 metrów kwadratowych Klucze do wyremontowanego mieszkania odebrała dziś (26.02) zawodowa rodzina zastępcza w Opolu. W lokalu o powierzchni prawie 90 metrów kwadratowych przy ulicy… » więcej 2020-02-26, godz. 15:38 Śmiertelne zasłabnięcie kierowcy na DK 45 w Folwarku W Folwarku na drodze krajowej z Opola do Krapkowic u kierowcy samochodu osobowego doszło do zatrzymania krążenia. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Lekarz stwierdził… » więcej 2020-02-26, godz. 15:00 Koronawirus na horyzoncie. Sanepid: higiena przede wszystkim. Klienci Itaki w hotelu objętym kwarantanną Gorączka, kaszel, duszności i bóle mięśni - to główne objawy występujące przy koronawirusie. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu zaleca 14-dniową… » więcej 2020-02-26, godz. 14:30 Kurator wyda opinię w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu. "Po rzetelnym sprawdzeniu tej … Kuratorium oświaty przyjrzy się decyzji likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu. Według właściciela placówki, czyli urzędu marszałkowskiego, policealna… » więcej 2020-02-26, godz. 14:30 Przed nami 23. sesja Rady Miasta Opola. W planie 28 punktów obrad Gospodarka niskoemisyjna i transport, zmiany w zakresie szkolnictwa zawodowego, nowe zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego czy też kandydatury na ławników… » więcej 2020-02-26, godz. 13:45 Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej pytają, jak Opolszczyzna jest przygotowana na walkę z koronawirusem. Minister zdrowia:… 175 miast jest nieprzygotowanych do pojawienia się w Polsce koronawirusa - stwierdzili dziś (26.02) podczas zorganizowanej w Opolu konferencji prasowej przedstawiciele… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »