Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-23, 11:29 Autor: Jacek Rudnik/Maria Klusik

Czy w wyborach wystartują trzy bloki? Możliwości zawarcia sojuszy jest sporo

liczenie głosów [fot. Jacek Pelczar]
liczenie głosów [fot. Jacek Pelczar]
Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
- Naszą gotowość do samodzielnego startu w wyborach wyraziliśmy już na początku lipca - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" poseł Ruchu Kukiz'15 Paweł Grabowski, pytany o przygotowania opozycji do jesiennych wyborów parlamentarnych.
- I rozmawialiśmy o różnych opcjach, o różnych formułach pójścia. No tutaj tych opcji nie jest aż tak wiele, czy jesteśmy w stanie zebrać podpisy, czy nie? Tak jesteśmy. Doszliśmy do wniosku, że jest to możliwe. Dlatego też daliśmy jasny, konkretny komunikat, już na początku lipca, że Kukiz'15 jest gotowy do samodzielnego startu, jesteśmy w stanie to udźwignąć - zapewnia polityk.

Jak dodał nasz rozmówca Kukiz'15 cały czas prowadzi rozmowy m.in. z PSL, czy grupą Bezpartyjnych Samorządowców, oraz formowaną siłą polityczną reprezentowaną przez Mariusza Maxa Kolonko.

- Wiem, że również były prowadzone rozmowy z przedstawicielami Konfederacji szeroko rozumianej, bo jak wiemy to jest bardzo szerokie ugrupowanie, mające wielu liderów, które to ugrupowanie też w międzyczasie zostało uszczuplone o pewne odejścia. Zobaczymy jak będzie. Czekamy na komunikat jasny, konkretny Pawła Kukiza jako lidera Kukiz'15 w jakiej to formule ma iść. On ma konkretne informacje od delegatów, co chcą delegaci, wie co wiedzą i co chcą posłowie, na co są gotowi.

- Jednym z naszych postulatów jest zmiana zasad wybierania posłów, jednomandatowe okręgi wyborcze i jesteśmy gotowi do współpracy z każdą formacją, która widzi taką konieczność - przypomniał poseł Grabowski. - Plan minimum to zmiana ordynacji wyborczej chociaż na ordynację mieszaną, na co np. PSL się godzi - kontynuował parlamentarzysta.

- W zasadzie chyba nikt nie spodziewa się jakiejś niespodzianki- ocenił w "Poglądach i osądach" politolog UO dr Grzegorz Balawajder, pytany o nastroje społeczne przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. - Różnica między PiS a innymi ugrupowaniami wciąż jest duża. W przypadku startu w wyborach koalicji ugrupowań próg wyborczy gwarantujący wejście do sejmu to osiem procent i z takim wyzwaniem będzie się musiała zmierzyć lewica - przypomniał dr Balawajder.

- Wszystko wskazuje na to, że pewne trzy bloki pójdą: pierwszy tworzony przez Platformę Obywatelską i w zasadzie oparty na Platformie plus Nowoczesnej, no ale nie łudźmy się. Można powiedzieć, że w dużej mierze Nowoczesna jest już pożarta przez Platformę. Drugi blok, blok lewicowy. Z jednej strony - dobrze się stało, że się Lewica wreszcie zjednoczyła, z drugiej strony no przed Lewicą poważne wyzwanie, o czym przekonała się też SLD przed czterema laty, gdy postanowiła jednak też w koalicji pójść do wyborów. Tutaj trzeba uzyskać osiem procent. Próg wyborczy się automatycznie podnosi do ośmiu procent.

Trzeci blok tworzy PSL w ramach Koalicji Polskiej. Jeśli zdecyduje się
zaprosić inne ugrupowania, to w tym przypadku także pojawi się konieczność uzyskania co najmniej ośmioprocentowego poparcia.

Zdaniem rozmówcy Radia Opole chęć pozostania na scenie politycznej może skłonić do zawarcia sojuszu przez PSL nawet z takim partnerem jak Kukiz 15, co będzie w przyszłości dla "mocno centrowej" partii też stanowić pewne obciążenie. - Polskie Stronnictwo Ludowe poprzez pewien pragmatyzm polityczny zyskało zdolność do zawiązywania koalicji - konkludował na antenie Radia Opole dr Balawajder.
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski
dr Grzegorz Balawajder

Wiadomości z regionu

2020-05-30, godz. 16:40 Kolizja na Oleskiej w Opolu z udziałem nietrzeźwego kierowcy Jak informuje opolska policja, kierowca osobowej skody zignorował czerwone światło i wjechał w inny, prawidłowo jadący pojazd. » więcej 2020-05-30, godz. 16:00 Nyski MZK przywraca możliwość zakupu biletów u kierowcy Kolejny etap odmrażania nyskiej komunikacji miejskiej. Od poniedziałku (01.06) przewoźnik zniesie ograniczenia dotyczące zakupu biletów. » więcej 2020-05-30, godz. 15:30 Uwaga spacerowicze, kleszcze atakują! "Nie kręcimy nim, nie ściskamy i nie wyciągamy palcami" Są maleńkie, ale bardzo groźne - mowa o kleszczach, które w tym roku mocno atakują. Spotkać możemy je nie tylko w lasach, ale również w parkach, na łąkach czy… » więcej 2020-05-30, godz. 15:00 W nyskim "Mechaniku" powstanie branżowa szkoła II stopnia. Jej absolwenci będą mogli pójść na studia Nyski 'Mechanik' rozszerzy ofertę edukacyjną. Od nowego roku szkolnego, będzie tam funkcjonować 2-letnia branżowa szkoła II stopnia. » więcej 2020-05-30, godz. 15:00 "Bezpieczny Senior na Drodze", czyli bezpłatny kurs doszkalający dla kierowców po sześćdziesiątce Starsi mieszkańcy stolicy regionu będą mogli odświeżyć sobie przepisy ruchu drogowego i pod okiem instruktora poćwiczyć jazdę samochodem w praktyce. W czerwcu… » więcej 2020-05-30, godz. 13:45 Nowi księża w diecezji opolskiej. Za nami święcenia w kilku miejscach Diecezja opolska ma od dziś (30.05) czterech nowych kapłanów. Późnym popołudniem liczba ta wzrośnie do siedmiu. Jak co roku w przededniu Uroczystości Zesłania… » więcej 2020-05-30, godz. 13:15 Trwają prace nad nowym statutem powiatu nyskiego. Obecny ma być nieprecyzyjny Powiat nyski będzie miał nowy statut. Jego opracowaniem zajmie się wyłoniona podczas wczorajszej (29.05) sesji 6-osobowa grupa radnych. » więcej 2020-05-30, godz. 13:00 Po 30 latach do Kędzierzyna-Koźla wraca kształcenie w branży kolejowej. "Już teraz zapotrzebowanie na kolejarzy zgłosiło… Miłośnicy kolei będą mogli kształcić się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, gdzie od września uruchomiony będzie kierunek technik transportu k… » więcej 2020-05-30, godz. 11:45 "Długo na to czekałem" kontra "to nie jest dobry pomysł" - opolanie o częściowym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek Po ponad półtora miesiąca zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu… » więcej 2020-05-30, godz. 11:30 Wirtualny Dzień Dziecka przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu Z okazji Dnia Dziecka Fundacja „Dr Clown” rusza z wirtualną terapią śmiechem. Uruchamia „Śmiechofon” umożliwiający małym pacjentom w szpitalach indywidualne spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »