Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-12, 11:00 Autor: Maria Klusik

"Ordynacja promuje tworzenie koalicji". Paweł Grabowski z Kukiz'15 gościem Radia Opole

Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
- Nie wstępujemy do PSL, tylko idziemy wspólnie z jednej listy do Sejmu - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski, odnosząc się do wyborczej współpracy ruchu z PSL w najbliższych wyborach parlamentarnych.
- Chora ordynacja wyborcza promuje takie wspólne starty w wyborach - ocenia parlamentarzysta. - Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, aby iść w ramach koalicji albo wspólnej listy po prostu do Sejmu, bo przykładowo: poseł Zembaczyński, który należy z tego co wiem, do partii Nowoczesna, będzie startował z listy Koalicji Obywatelskiej, tworzonej głównie przez Platformę Obywatelską. Dalej: poseł Bortniczuk należący do partii Porozumienie, będzie startował z listy Zjednoczonej Prawicy, która jest tworzona głównie przez Prawo i Sprawiedliwość, a z kolei działacze partii Wiosna czy partii Razem będą startowali z listy SLD nazwanej dla niepoznaki Lewica i tutaj też nikt nie robi wokół tego jakiegoś larum.

- Wśród podstawowych punktów współpracy zawartej z PSL jest dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców - dodał Paweł Grabowski. - My z kolei przyjęliśmy pomysł PSL "emerytura bez podatku", a decyzja o wspólnym starcie Kukiz'15 i PSL do Sejmu była konsultowana z innymi działaczami ruchu. - PSL przyjął nasze postulaty, są tam trzy pakiety: pakiet obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny i to była podstawa do tego, żeby zawrzeć to porozumienie, żeby tworzyć wspólne listy. Przepraszam, ale ta chora ordynacja wyborcza, promuje jednak tworzenie takich koalicji, wspólne starty i ugrupowania, które mają szansę na wynik dwucyfrowy, mają zupełnie inne szanse na podział mandatów.

Zdaniem posła Grabowskiego, jeśli dla któregoś z działaczy najważniejsze są kwestie personalne albo organizacyjne, to znaczy, że tematy jednomandatowych okręgów wyborczych czy kwestie referendów spychają na bok.

Po ogłoszeniu porozumienia liderów Kukiz'15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczącego współpracy w jesiennych wyborach parlamentarnych od tej decyzji odcięła się grupa krajowych działaczy struktur regionalnych ruchu. Niektórzy z nich w tym liderzy oddziałów świętokrzyskiego, poznańskiego, konińskiego, zdecydowali o odejściu z Kukiz'15.

W wyborach 13 października kandydaci Kukiz'15 będą startować do Sejmu z list komitetu PSL - Koalicja Polska.
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 17:18 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej Osaka na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi [ZDJĘCIA] Do dziś (18.08) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi trwa 3 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej OSAKA. Jak podają organizatorzy, wydarzenie przyciągnęło ponad dwust ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Kresowianie z całej Opolszczyzny przyjechali do Wójcic. Trwają VIII Opolskie Dni Madonn Kresowych Mimo powojennej zawieruchy, kult Matki Boskiej Łopatyńskiej, której cudowny obraz znajduje się w wójcickim sanktuarium, nie stracił na znaczeniu. » więcej 2019-08-18, godz. 17:00 Janusz Kowalski zapowiedział walkę z wyludnieniem Opolszczyzny. "Potrzebne są odważne programy" - Według ekspertów, egzystencja województwa opolskiego stoi pod wielkim znakiem zapytania - mówił na dzisiejszej (18.08) konferencji prasowej Janusz Kowalski, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:24 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 13:57 Nocny rajd pijanego kierowcy zakończony w... ogródku Pijany kierowca wjechał na chodnik, staranował ogrodzenie i zatrzymał się w ogródku. Do zdarzenia doszło minionej nocy w centrum Opola, na ul. Robotniczej. 21 ... » więcej 2019-08-18, godz. 13:15 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:40 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »