Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-22, 14:30 Autor: Daniel Klimczak

Przedstawiciele ruchu Kukiz 15 przestrzegają samorządowców. Ich zdaniem, w kraju odbędą się wkrótce przedterminowe wybory samorządowe

Paweł Grabowski (z lewej) i Paweł Kukiz (z prawej) przekonują, że wkrótce odbędą się przedterminowe wybory samorządowe [fot. Daniel Klimczak]
Paweł Grabowski (z lewej) i Paweł Kukiz (z prawej) przekonują, że wkrótce odbędą się przedterminowe wybory samorządowe [fot. Daniel Klimczak]
Parlamentarzyści ruchu Kukiz 15 uważają, że po jesiennych wyborach parlamentarnych, w kraju zostaną rozpisane przedterminowe wybory samorządowe. Politycy poinformowali o swoich obawach podczas dzisiejszej (22.08) konferencji prasowej w Nysie.
Zdaniem lidera formacji Pawła Kukiza, jednym z pierwszych zwiastunów, który miałby uprawdopodobniać taki scenariusz, są rozważane zmiany podziału administracyjnego.

- To są takie wieści kuluarowe. Jestem przekonany w 100 procentach, że do tego scenariusza partia rządząca zmierza. Sam komunikat chęci powołania województwa na przykład częstochowskiego, oznacza zmiany w kilku województwach, a w związku z tym, w tych kilku województwach musiałyby już być przeprowadzone wybory samorządowe - uważa.

Ponadto, zdaniem parlamentarzysty, nowe wybory miałyby zostać przeprowadzone według innych niż dotychczas zasad. Według nich wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mieliby być wybierani przez radnych, a nie jak dotychczas, bezpośrednio przez społeczeństwo.

Ubiegający się o reelekcję poseł Paweł Grabowski odniósł się do wyborczego startu ze wspólnej listy z PSL. Zdaniem parlamentarzysty, wszystkie dotychczasowe postulaty ruchu są aktualne, natomiast "ludowcy" byli jedyną partią, która je zaakceptowała.

- Takie pojawiają się również zarzuty, że oto najstarsza, najbardziej systemowa i najbardziej partyjna z partii w Polsce, PSL, idzie w sojusz z Kukiz 15. Tak, ponieważ przyjęła wszystkie postulaty obywatelskie. To jest również zmiana pokoleniowa; dzisiaj na czele PSL-u stoi młody człowiek, który naprawdę ma świeży umysł - zapewnia.

Ponadto parlamentarzyści wyrażali nadzieję, że porozumienie z PSL będzie zalążkiem powstania silnej centrowej opcji, która nie dopuści do spolaryzowania sceny politycznej w Polsce.

Oprócz Nysy, politycy odwiedzili dziś także Korfantów, Niemodlin i Lewin Brzeski, gdzie rozmawiali z mieszkańcami oraz samorządowcami.
Paweł Kukiz
Pawel Grabowski

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »