Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Pawłem Grabowskim oraz dr. Grzegorzem ...
2019-07-23, 10:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Pawłem Grabowskim oraz dr. Grzegorzem Balawajderem o przedwyborczych politycznych układankach

Paweł Grabowski o przedwyborczych politycznych układankach
Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15
- Mieliśmy w niedzielę w Warszawie walne zebranie delegatów stowarzyszenia Kukiz '15. Było obecnych 39 na 41 okręgów, mimo to, że nie w każdym okręgu mamy posła. Mnie pozytywnie zaskoczyło to, że choć cały czas się mówi, że mamy problemy i się rozpadamy, to naprawdę wysoka frekwencja, przyjechała około stu osób. Paweł Kukiz pytał o to, w jakiej formule powinniśmy pójść do wyborów samorządowych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" poseł ruchu Kukiz '15 Paweł Grabowski.

Nasz gość przypomniał, że już na początku lipca klub parlamentarny Kukiz '15 ocenił, że stowarzyszenie jest w stanie zebrać wymaganą liczbą podpisów i samodzielnie pójść do wyborów, co nie znaczy, że nie będzie rozmawiać o potencjalnej koalicji.

- Tu możliwości jest kilka, rozmawiamy z Polskim Stronnictwem Ludowym, z Bezpartyjnymi Samorządowcami, z nowym ugrupowaniem Mariusza Maxa Kolonko. Dla nas najważniejsza jest akceptacja naszych postulatów programowych, takich jak zmiana ordynacji, jeśli nie na JOWy, to na ordynację mieszaną, a także obligatoryjne referendum - mówił nasz gość.

Zdaniem Grabowskiego, potencjał tych ugrupowań jest na tyle duży, że mogą spokojnie pójść do wyborów w formule koalicji, bo raczej nie będą miały problemu z przekroczeniem 8-procentowego progu wyborczego.
Dr. Grzegorz Balawajder o przetasowaniach na opozycyjnej stronie sceny politycznej
Dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
- Sondaż, z którego wynika, że 73 procent wyborców nie wierzy w przegraną prawicy, jest konsekwencją sondaży, które pokazują, jak dużą przewagę ma PiS. Także wynik wyborów do Europarlamentu potwierdził dominację Prawa i Sprawiedliwości, stąd przekonanie, że PiS wygra - mówił w "Poglądach i osądach" dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytet Opolskiego.

Nasz gość mówi, że w tej chwili wszystko wskazuje na to, że do wyborów staną trzy opozycyjne bloki.

- Pierwszy oparty na Platformie Obywatelskiej i Nowoczesnej, ale nie łudźmy się, wiadomo, że Nowoczesna jest w dużej mierze pożarta przez PO. Drugi blok t o blok lewicy. Z jednej strony można powiedzieć, że dobrze się stało, iż lewica się zjednoczyła, ale przed nią duże wyzwanie, bo pamiętajmy, że cztery lata temu SLD poszedł do wyborów w koalicji i przepadł. No i PSL, który idzie do wyborów jako Koalicja Polska. Tu też ludowcy sporo ryzykują, bo jako koalicja musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. A dziś sami w sondażach nie osiągają nawet 5 procent - mówi Balawajder.

Zobacz także

2019-08-17, godz. 07:35 Arkadiusz Karbowiak o 75. rocznicy utworzenia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych Arkadiusz Karbowiak, politolog z zawodu, historyk z zamiłowania - Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych kontrowersyjną nie jest - powiedział w porann ... » więcej 2019-08-16, godz. 09:21 Dr Jerzy Sacha i dr Iwona Gilowska o najnowszych badaniach w medycynie Dr Jerzy Sacha z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - To pierwszy na Opolszczyźnie i piąty w Polsce tego typu zabieg. Świadczy to o skali jego trudności - ... » więcej 2019-08-15, godz. 08:35 Rozmowa z Ryszardem Szramem o opolskich obchodach Święta Wojska Polskiego – Od 27 lat, od 1992 roku, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Ryszard Szram, doradca wojewody opo ... » więcej 2019-08-14, godz. 09:50 Rozmowy z Szymonem Ogłazą i Adamem Leszczyńskim o pracach usprawniających komunikację w Opolu i regionie Szymon Ogłaza, wicemarszałek regionu – W przyszłym roku będzie gotowa obwodnica Dobrodzienia – zapewnił w porannej rozmowie „W cztery oczy” wicemarszałek reg ... » więcej 2019-08-13, godz. 09:32 Martyna Kolemba-Gaschka o projekcie „Od(r)ą do wolności” Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego - "Od(r)ą do wolności" to projekt realizowany w ramach programu wieloletniego Niepodległa, w ramach jego ... » więcej 2019-08-12, godz. 09:52 Paweł Grabowski i Jarosław Pilc o połączeniach partii lewicowych Paweł Grabowski, poseł z Kukiz'15 - PSL przyjął nasze postulaty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Paweł Grabowski, poseł z Kukiz'15 wyjaśniając ... » więcej 2019-08-11, godz. 08:35 Waldemar Zadka o 11. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego - Jesteśmy postrzegani w kraju jako region, który dba o otoczenie, przestrzeń najbliższą - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Waldemar Zadka, dyrektor Depa ... » więcej 2019-08-10, godz. 08:35 Łukasz Berlik o Opolskiej Nocy Przyrodników - Spotykamy się o godzinie 20.00 na polanie na wyspie Bolko, na tej nieco bliżej stawu. Będzie działo się sporo, jeśli pozwolą warunki atmosferyczne, będziemy ... » więcej 2019-08-09, godz. 10:02 Violetta Porowska i Przemysław Pospieszyński o listach kandydatów na posłów do wyborów parlamentarnych Violetta Porowska, liderka Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Listy pokażemy dzisiaj, może w przyszłym tygodniu, na pewno w najbliższym czasie - powie ... » więcej 2019-08-08, godz. 09:05 Cezary Obermajer i dr Błażej Choroś o kampanii wyborczej do parlamentu Rzeczypospolitej - Na Opolszczyźnie będziemy wybierać 12 posłów i 3 senatorów. Taka liczba przewidziana jest przez kodeks wyborczy i wynika z liczby mieszkańców naszego region ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »