Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 10:23 Autor: Magdalena Szybińska

Rekordowy budżet opolskiego NFZ. Jak zostaną podzielone dodatkowe pieniądze?

Do końca roku opolski NFZ utworzy trzy punkty zamiejscowe. Pierwszy powstanie w powiecie namysłowskim [fot. Kacper Śnigórski]
Do końca roku opolski NFZ utworzy trzy punkty zamiejscowe. Pierwszy powstanie w powiecie namysłowskim [fot. Kacper Śnigórski]
Robert Bryk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Robert Bryk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Staszewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Staszewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
2 miliardy 113 milionów złotych - takim budżetem dysponuje w tym roku opolski odział NFZ. - Część z dodatkowych 100 mln złotych, jakie trafiły w czerwcu na służbę zdrowia w regionie, została już zagospodarowana - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Robert Bryk, dyrektor opolskiego funduszu.
- 36 mln wpłynęły do nas na zmniejszenie kolejek do endoprotezoplastyki. Już wykonaliśmy o 320 protez (na kwotę ok. 4 mln złotych) więcej niż rok wcześniej. Zwiększyliśmy wyceny na oddziałach internistycznych i oddziałach chirurgicznych o 15 mln zł. Sukcesywnie zmniejszamy kolejki do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej - wylicza Bryk.

Zwiększone zostaną także wyceny na oddziałach szpitalnych. - Na ten cel zostanie przeznaczonych 18 mln - powiedział Robert Bryk.

- Szpitale podpisują aneksy. Na stomatologię przeznaczymy o 700 tys. zł więcej, przede wszystkim na stomatologię dziecięcą i tę realizowana w dentobusach. Na psychiatrię już zwiększyliśmy finansowanie o 2 mln, na rehabilitację - 2,5 mln, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - już 1 mln. - dodaje Bryk.

Część z tych dodatkowych pieniędzy zostanie przeznaczonych na podwyżki dla fizjoterapeutów czy diagnostów pracujących w szpitalach. - Wcześniej to były pielęgniarki, lekarze, w tej chwili mamy fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, logopedów, farmaceutów szpitalnych. Liczymy na to, że część środków dyrektorzy przeznacza na zwiększenie wynagrodzeń. Wcześniej to były pieniądze celowane, a w tej chwili te pieniądze trafiają do szpitali poprzez wzrost wycen świadczeń. To w gestii dyrektora będzie podjęcie decyzji w jakiej wysokości te wzrosty wynagrodzeń będą występowały. Pod koniec czerwca opolski NFZ rozpoczął spotkania z dyrektorami opolskich szpitali w tej sprawie - dodał Robert Bryk.

Dziś przedstawiciele funduszu spotykają się w tej sprawie z szefostwem i związkowcami z USK, szpitala w Nysie i Brzeskiego Centrum Medycznego.

- Nie można tymi samymi pieniędzmi zaspokajać wielu potrzeb - tak finansowanie podwyżek m.in. dla szpitalnych fizjoterapeutów czy diagnostów z dodatkowych 100 mln, które trafiły do budżetu opolskie NFZ - skomentował w "Poglądach i osądach" Marek Staszewski z zarządu Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej. - Myślę, że w niektórych przypadkach tak będzie, że dyrektorzy nie będą mieli na tyle dużych pieniędzy, aby pokryć te straty, które generowali wcześniej. Po drugie - by podwyższyć wynagrodzenia, czyli znowu zwiększyć koszty - dodał Staszewski.

Staszewski zaznacza, że coraz większym problemem staje się brak lekarzy i pielęgniarek, dla których wzrost wynagrodzenia nie jest już zachętą do zatrudniania się w szpitalach.
Robert Bryk 1
Robert Bryk 2
Robert Bryk 3
Marek Staszewski

Wiadomości z regionu

2019-07-20, godz. 17:08 Nysa już po raz 10. stanie się areną zmagań pirotechników. Przed nami jubileuszowy Festiwal Ognia i Wody Już dziś (20.07) na plaży Jeziora Nyskiego odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Ognia i Wody, święta fajerwerków. » więcej 2019-07-20, godz. 16:35 Bliżej pacjenta, czyli bezpłatne badania przy okazji zakupów w Turawa Park Bliżej pacjenta - pod tym hasłem w Centrum Handlowym Turawa Park Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi dzień otwarty. Bernadetta Trawka - rzecznik prasowa NFZ tłu ... » więcej 2019-07-20, godz. 16:15 Najpierw półkolonie, potem kolonie? Wakacje, to czas pierwszych, samodzielnych wyjazdów na letni wypoczynek Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, w jakim wieku można posłać dziecko na obóz, czy kolonię. Chodzi o samodzielność, bezpieczeństwo, aklimatyzację w grupie. » więcej 2019-07-20, godz. 15:54 Śmiertelny wypadek w powiecie strzeleckim. Zginął kierowca ciągnika, przygnieciony przez kierowany pojazd Śmiertelny wypadek na drodze rolniczej w powiecie strzeleckim. O 11:50 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o tym, że na drodze polnej między Wysoką a Niwkami c ... » więcej 2019-07-20, godz. 14:53 Trwa Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Dziś usłyszymy mistrzów wiolonczeli klasy europejskiej 'Perły muzyki polskiej' będzie można usłyszeć dziś (20.07) na koncercie realizowanym w ramach festiwalu muzycznego towarzyszącego VI Międzynarodowej Akademii ... » więcej 2019-07-20, godz. 09:10 Bliżej pacjenta - dziś Dzień Otwarty z NFZ w Turawa Park Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą dzisiaj (20.07) w Centrum Handlowym Turawa Park między godziną 11.30 do 17.00. » więcej 2019-07-20, godz. 07:22 Mężczyzna, który uwiódł zakonnicę z DPS był zawodowcem? Zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni Opolscy śledczy badając sprawę przywłaszczenia 400 tys. zł z konta dobrzeńskiego DPS odkryli, że Piotr K., który miał uwieść zakonnicę, w ten sam sposób wykor ... » więcej 2019-07-19, godz. 19:30 Opolski oddział TOZ ma ręce pełne pracy. "Zdecydowanie więcej interwencji niż w zeszłym roku" Kilkanaście zgłoszeń dotyczących zaniedbanych zwierząt każdego dnia wpływa do opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Obecnie pod opieką wolon ... » więcej 2019-07-19, godz. 19:15 Kluczborska ginekologia nadal zawieszona, a w głubczyckim szpitalu wszystko wróci do normy na początku sierpnia Kolejny raz przedłużone zostało zawieszenie oddziału ginekologiczno-położniczego w kluczborskim szpitalu. » więcej 2019-07-19, godz. 17:00 Nyscy policjanci świętowali stulecie formacji. Nie zabrakło awansów i nagród Policjanci z powiatu nyskiego uczcili dziś (19.07) setną rocznicę powstania swojej formacji. Obchody w nyskim muzeum były okazją do podsumowania dotychczasowe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »