Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 10:23 Autor: Magdalena Szybińska

Rekordowy budżet opolskiego NFZ. Jak zostaną podzielone dodatkowe pieniądze?

Do końca roku opolski NFZ utworzy trzy punkty zamiejscowe. Pierwszy powstanie w powiecie namysłowskim [fot. Kacper Śnigórski]
Do końca roku opolski NFZ utworzy trzy punkty zamiejscowe. Pierwszy powstanie w powiecie namysłowskim [fot. Kacper Śnigórski]
Robert Bryk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Robert Bryk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Staszewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Staszewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
2 miliardy 113 milionów złotych - takim budżetem dysponuje w tym roku opolski odział NFZ. - Część z dodatkowych 100 mln złotych, jakie trafiły w czerwcu na służbę zdrowia w regionie, została już zagospodarowana - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Robert Bryk, dyrektor opolskiego funduszu.
- 36 mln wpłynęły do nas na zmniejszenie kolejek do endoprotezoplastyki. Już wykonaliśmy o 320 protez (na kwotę ok. 4 mln złotych) więcej niż rok wcześniej. Zwiększyliśmy wyceny na oddziałach internistycznych i oddziałach chirurgicznych o 15 mln zł. Sukcesywnie zmniejszamy kolejki do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej - wylicza Bryk.

Zwiększone zostaną także wyceny na oddziałach szpitalnych. - Na ten cel zostanie przeznaczonych 18 mln - powiedział Robert Bryk.

- Szpitale podpisują aneksy. Na stomatologię przeznaczymy o 700 tys. zł więcej, przede wszystkim na stomatologię dziecięcą i tę realizowana w dentobusach. Na psychiatrię już zwiększyliśmy finansowanie o 2 mln, na rehabilitację - 2,5 mln, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - już 1 mln. - dodaje Bryk.

Część z tych dodatkowych pieniędzy zostanie przeznaczonych na podwyżki dla fizjoterapeutów czy diagnostów pracujących w szpitalach. - Wcześniej to były pielęgniarki, lekarze, w tej chwili mamy fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, logopedów, farmaceutów szpitalnych. Liczymy na to, że część środków dyrektorzy przeznacza na zwiększenie wynagrodzeń. Wcześniej to były pieniądze celowane, a w tej chwili te pieniądze trafiają do szpitali poprzez wzrost wycen świadczeń. To w gestii dyrektora będzie podjęcie decyzji w jakiej wysokości te wzrosty wynagrodzeń będą występowały. Pod koniec czerwca opolski NFZ rozpoczął spotkania z dyrektorami opolskich szpitali w tej sprawie - dodał Robert Bryk.

Dziś przedstawiciele funduszu spotykają się w tej sprawie z szefostwem i związkowcami z USK, szpitala w Nysie i Brzeskiego Centrum Medycznego.

- Nie można tymi samymi pieniędzmi zaspokajać wielu potrzeb - tak finansowanie podwyżek m.in. dla szpitalnych fizjoterapeutów czy diagnostów z dodatkowych 100 mln, które trafiły do budżetu opolskie NFZ - skomentował w "Poglądach i osądach" Marek Staszewski z zarządu Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej. - Myślę, że w niektórych przypadkach tak będzie, że dyrektorzy nie będą mieli na tyle dużych pieniędzy, aby pokryć te straty, które generowali wcześniej. Po drugie - by podwyższyć wynagrodzenia, czyli znowu zwiększyć koszty - dodał Staszewski.

Staszewski zaznacza, że coraz większym problemem staje się brak lekarzy i pielęgniarek, dla których wzrost wynagrodzenia nie jest już zachętą do zatrudniania się w szpitalach.
Robert Bryk 1
Robert Bryk 2
Robert Bryk 3
Marek Staszewski

Wiadomości z regionu

2020-01-25, godz. 17:00 Rynek w Krapkowicach do remontu. Za dwa miesiące ruszy drugi etap prac Zaraz po Świętach Wielkanocnych ma się rozpocząć drugi etap remontu rynku w Krapkowicach. Do środy (22.01) mogły się zgłaszać firmy chętne do przeprowadzenia tej… » więcej 2020-01-25, godz. 16:45 Nysa: bloki zamiast stadionu. Wkrótce koncepcja budowy osiedla Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu… » więcej 2020-01-25, godz. 15:45 Pojadą dla Piotrusia. Dzisiaj Opolska Gala Żużla na Lodzie W sobotni wieczór (25.01) już po raz 16. pojedzie Opolska Gala Żużla na Lodzie. Tradycyjnie impreza będzie miała charakter charytatywny. W tym roku pieniądze będą… » więcej 2020-01-25, godz. 15:00 Poprawią wygodę uczniów. Internat Technikum Leśnego będzie remontowany Internat Technikum Leśnego w Tułowicach czeka kolejna modernizacja. Tym razem władze szkoły chcą wyremontować część północną budynku. » więcej 2020-01-25, godz. 14:45 Mężczyzna spadł z dachu w Brzegu. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci 30-letni mężczyzna spadł z dachu budynku budynku przemysłowego. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00 na ulicy Kombatantów w Brzegu. » więcej 2020-01-25, godz. 14:30 Opole: protest przeciwko technologii 5G 'Nie dla sieci 5G' - pod takim hasłem odbył się dzisiejszy (25.01) protest na placu Wolności w Opolu przeciwko wprowadzonej w styczniu nowej technologii. Przeciwnicy… » więcej 2020-01-25, godz. 14:00 "Wołczyn to wiele serc". Duży pojemnik na plastikowe nakrętki napełnia się co 2-3 dni Błyskawicznie napełnia się wołczyński pojemnik na nakrętki. Dochód jest przeznaczany na cele charytatywne. » więcej 2020-01-25, godz. 12:00 Opole: Po raz czwarty rusza "Integracja bez granic" Pogłębienie i ułatwienie procesu integracji pomiędzy obywatelami państw spoza Unii Europejskiej - to główne cele czwartej edycji projektu 'Integracja bez granic'… » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Wybuch pieca gazowego w Popielowie. Jedna osoba została ranna Jedna osoba została ranna w wyniku wybuchu piecyka gazowego. Do zdarzenia doszło po godzinie 7.00 w miejscowości Popielów. » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Ujazd: w tym roku będzie gruntowny remont szatni sportowej w Niezdrowicach Stowarzyszenie Odnowy Wsi, klub sportowy i gmina Ujazd wspólnie pozyskały pieniądze na remont szatni sportowej w Niezdrowicach. Gruntowny remont obejmie instalacje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »