Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 10:23 Autor: Magdalena Szybińska

Rekordowy budżet opolskiego NFZ. Jak zostaną podzielone dodatkowe pieniądze?

Do końca roku opolski NFZ utworzy trzy punkty zamiejscowe. Pierwszy powstanie w powiecie namysłowskim [fot. Kacper Śnigórski]
Do końca roku opolski NFZ utworzy trzy punkty zamiejscowe. Pierwszy powstanie w powiecie namysłowskim [fot. Kacper Śnigórski]
Robert Bryk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Robert Bryk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Staszewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Staszewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
2 miliardy 113 milionów złotych - takim budżetem dysponuje w tym roku opolski odział NFZ. - Część z dodatkowych 100 mln złotych, jakie trafiły w czerwcu na służbę zdrowia w regionie, została już zagospodarowana - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Robert Bryk, dyrektor opolskiego funduszu.
- 36 mln wpłynęły do nas na zmniejszenie kolejek do endoprotezoplastyki. Już wykonaliśmy o 320 protez (na kwotę ok. 4 mln złotych) więcej niż rok wcześniej. Zwiększyliśmy wyceny na oddziałach internistycznych i oddziałach chirurgicznych o 15 mln zł. Sukcesywnie zmniejszamy kolejki do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej - wylicza Bryk.

Zwiększone zostaną także wyceny na oddziałach szpitalnych. - Na ten cel zostanie przeznaczonych 18 mln - powiedział Robert Bryk.

- Szpitale podpisują aneksy. Na stomatologię przeznaczymy o 700 tys. zł więcej, przede wszystkim na stomatologię dziecięcą i tę realizowana w dentobusach. Na psychiatrię już zwiększyliśmy finansowanie o 2 mln, na rehabilitację - 2,5 mln, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - już 1 mln. - dodaje Bryk.

Część z tych dodatkowych pieniędzy zostanie przeznaczonych na podwyżki dla fizjoterapeutów czy diagnostów pracujących w szpitalach. - Wcześniej to były pielęgniarki, lekarze, w tej chwili mamy fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, logopedów, farmaceutów szpitalnych. Liczymy na to, że część środków dyrektorzy przeznacza na zwiększenie wynagrodzeń. Wcześniej to były pieniądze celowane, a w tej chwili te pieniądze trafiają do szpitali poprzez wzrost wycen świadczeń. To w gestii dyrektora będzie podjęcie decyzji w jakiej wysokości te wzrosty wynagrodzeń będą występowały. Pod koniec czerwca opolski NFZ rozpoczął spotkania z dyrektorami opolskich szpitali w tej sprawie - dodał Robert Bryk.

Dziś przedstawiciele funduszu spotykają się w tej sprawie z szefostwem i związkowcami z USK, szpitala w Nysie i Brzeskiego Centrum Medycznego.

- Nie można tymi samymi pieniędzmi zaspokajać wielu potrzeb - tak finansowanie podwyżek m.in. dla szpitalnych fizjoterapeutów czy diagnostów z dodatkowych 100 mln, które trafiły do budżetu opolskie NFZ - skomentował w "Poglądach i osądach" Marek Staszewski z zarządu Stowarzyszenia Menadżerów Opieki Zdrowotnej. - Myślę, że w niektórych przypadkach tak będzie, że dyrektorzy nie będą mieli na tyle dużych pieniędzy, aby pokryć te straty, które generowali wcześniej. Po drugie - by podwyższyć wynagrodzenia, czyli znowu zwiększyć koszty - dodał Staszewski.

Staszewski zaznacza, że coraz większym problemem staje się brak lekarzy i pielęgniarek, dla których wzrost wynagrodzenia nie jest już zachętą do zatrudniania się w szpitalach.
Robert Bryk 1
Robert Bryk 2
Robert Bryk 3
Marek Staszewski

Wiadomości z regionu

2020-07-12, godz. 09:30 Polacy wybierają prezydenta. Głosowanie przebiega spokojnie, zgodnie z planem i w rygorze sanitarnym Spokojnie, zgodnie z planem i bez zakłóceń - tak na Opolszczyźnie przebiegają wybory prezydenckie. Jak informuje opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego… » więcej 2020-07-12, godz. 09:30 Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu. Uczczono ofiary ukraińskich nacjonalistów Msza w intencji pomordowanych, marsz pamięci i konferencja naukowa to sobotnie (11.07) wydarzenia 17. Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie - Koźlu… » więcej 2020-07-12, godz. 07:30 Rumuńskie MON finansuje konserwację krzyży swoich jeńców pochowanych na cmentarzu w Łambinowicach Blisko 145 tysięcy euro wyniesie koszt konserwacji blisko 2400 krzyży na grobach jeńców rumuńskich z I wojny światowej w Łambinowicach. Po 10 latach starań podejmowanych… » więcej 2020-07-12, godz. 06:30 Lokale wyborcze otwarte od 7.00. W niedzielę (12.07) druga tura wyborów w reżimie sanitarnym Maseczki, przyłbice, dezynfekcja rąk i dwumetrowe odstępy. O tym należy pamiętać w lokalach wyborczych podczas niedzielnego głosowania. W związku z koronawirusem… » więcej 2020-07-11, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 3-krotnie więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń na Opolszczyźnie Ponad trzykrotnie więcej wyzdrowień niż nowych przypadków COVID-19 odnotowano ostatniej doby na terenie naszego regionu. Jak informują służby wojewody, na Opolszczyźnie… » więcej 2020-07-11, godz. 21:30 W Turawie koszono... jezioro Jak się okazuje, można skosić nie tylko trawnik, ale również jezioro. Za pomocą specjalistycznego sprzętu oczyszczono dno Średniego Jeziora w Turawie. » więcej 2020-07-11, godz. 19:45 Organizacje "Śniadanie z nadzieją" oraz "Zupa w Opolu" poszukują wolontariuszy. Zostać nim może każdy Wolontariusze 'Śniadania z Nadzieją' oraz 'Zupy w Opolu' poszukują nowych chętnych, którzy chcieliby zaangażować się w pomoc bezdomnym i ubogim. Nawet w trakcie… » więcej 2020-07-11, godz. 19:34 W Kędzierzynie-Koźlu oddano hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W weekend trwają tam Dni Kultury Kresowej Msza święta, marsz pamięci oraz apel przed Tablicą Upamiętnienia, a po nich konferencja naukowa. W Kędzierzynie-Koźlu zostały uczczone ofiary Zbrodni Wołyńskiej… » więcej 2020-07-11, godz. 19:20 Auta z przysmakami z różnych zakątków świata zaparkowały w Opolu. Przed NCPP pojawiło się kilkanaście foodtrucków Burgery, pizze, tortille, czy słodkie specjały z różnych zakątków świata od dziś (11.07) czekają na odwiedzających opolską Pasiekę. » więcej 2020-07-11, godz. 19:00 Plaga komarów w Opolu. Mieszkańcy skarżą się, że wieczorami nie da się wyjść z domu Letni koszmar powrócił. Komary znów atakują i kłują. Opolski ratusz przygotowuje się do odkomarzania miasta. Ma ono jednak odbyć się dopiero pod koniec miesiąca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »