Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-10, 07:24 Autor: Jan Poniatyszyn

Kadra techniczna ucieka z małych miejscowości. Brakuje inżynierów, uczelnie „produkują” absolwentów w zawodach nieprzydatnych na rynku pracy

W rejestrach PUP w Prudniku nie brakuje osób z wykształceniem humanistycznym [zdj. Jan Poniatyszyn]
W rejestrach PUP w Prudniku nie brakuje osób z wykształceniem humanistycznym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz większym problemem na południu Opolszczyzny jest znalezienie pracowników z wykształceniem technicznym. Poszukiwani są m.in. inżynierowie z branży budowlanej oraz informatycy. Z brakiem takich fachowców borykają się przedsiębiorcy oraz samorządowcy.
- Mamy problem z naborem inżynierów do pracy w wydziale inwestycji urzędu miejskiego - mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Jest duża rotacja pracowników. Od dwóch miesięcy prowadzimy nabór na inżynierów w miejsce tych, którzy odeszli i nie wpływa żadna oferta. Mamy ambitne plany w zakresie inwestycji, remontów, które chcemy zrealizować do końca roku. Z powodu braku obsady kadrowej widzę takie ryzyko, że część tych zadań może być nie wykonana.

- Ci ludzie, którzy kończą uczelnie politechniczne np. we Wrocławiu błyskawicznie tam znajdują pracę w firmach informatycznych. Szanse, aby powrócili do rodzinnych miejscowości np. w powiecie prudnickim są bardzo małe – uważa Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, który wskazuje na problemy tamtejszego urzędu z pozyskaniem informatyków.

- Mamy zarejestrowanych 139 bezrobotnych z wyższym wykształceniem, ale głównie humanistycznym – podaje Grażyna Klimko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. - Potrzebne są zawody techniczne, informatycy. Natomiast takich u nas brakuje. Zawody techniczne nie mają obecnie popytu wśród młodzieży. Dużo jest osób, które mają wykształcenie zupełnie nieprzydatne na naszym rynku pracy. Przykładem jest historia krajów biblijnych. Znaleźć pracę dla takiej osoby to jest cud.

Absolwenci uczelni technicznych wybierają duże ośrodki miejskie, gdyż znacznie wyższe są tam zarobki. Z powodu ograniczeń budżetowych takich płac nie może zaoferować im wiele gmin, czy powiatów z Opolszczyzny.
Roman Sambor
Janusz Siano
Grażyna Klimko

Wiadomości z regionu

2019-08-22, godz. 22:00 Trwają prewencyjne odstrzały dzików. Przypadków ASF na Opolszczyźnie nie stwierdzono Prewencyjne działania w związku z zagrożeniem wirusem ASF podejmują inspektoraty weterynarii w całym kraju. Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń pojawiają się ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:10 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:00 OSP Dobieszowice wraca do działania po 4 latach przerwy OSP Dobieszowice, po czterech latach niebytu, wraca do akcji. Po zburzeniu starej remizy jednostka nie była w stanie zachować gotowości bojowej - sprzęt był p ... » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Wysypisko pod Nysą będzie rozbudowywane. Powstanie kwatera mogąca pomieścić 320 tysięcy kubików śmieci Składowisko odpadów w podnyskich Domaszkowicach będzie rozbudowane. W ciągu najbliższych 150 dni powstanie tam kolejna kwatera na śmieci. » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Mieszkaniec Nysy przechowywał w garażu używki warte 140 tysięcy złotych. Tytoń i alkohol nie miały znaków akcyzy Kontrabandę o rynkowej wartości około 140 tysięcy złotych odnaleźli wczoraj (21.08) funkcjonariusze Opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. » więcej 2019-08-22, godz. 18:30 Wspólny projekt Głubczyc i Vitkova ,,Minerały i flora na pograniczu polsko-czeskim" zakończony Po polskiej stronie - świeże nasadzenia i mała architektura w parku przy ul. Sobieskiego w Głubczycach, po czeskiej - w Vitkowie - nowy park z charakterystycz ... » więcej 2019-08-22, godz. 18:00 Roman Kolek powalczy o mandat senatora z ramienia Koalicji Obywatelskiej. "Wynik wyborów ważniejszy od ambicji" Roman Kolek kandydatem Koalicji Obywatelskiej oraz KWW Mniejszość Niemiecka w jesiennych wyborach do Senatu. Obecny wicemarszałek województwa wystartuje w okr ... » więcej 2019-08-22, godz. 18:00 Budowa centrum przesiadkowego Opole Główne droższa o 14 milionów złotych. Ratusz ma rozwiązanie Opolski ratusz ma pomysł na rozwiązanie problemu z wyłonieniem wykonawcy na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego Opole Główne. Chodzi o dołożenie brakuj ... » więcej 2019-08-22, godz. 17:12 Wypadek na terenie budowy w Mosznej. Mężczyzna przysypany zwałami ziemi Mężczyzna, na którego zsunęła się pryzma ziemi, trafił do szpitala. Do wypadku doszło na terenie budowy w Mosznej. » więcej 2019-08-22, godz. 16:04 Kolizja trzech aut "pod taśmociągiem" na DK 45 Do groźnie wyglądającej kolizji 3 aut osobowych doszło w Zimnicach Wielkich, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 45 Opole - Racibórz oraz drogi wojewódzkiej w k ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »