Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-10, 12:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Uwaga na upały. IMGW ostrzega 13 województw. Policja apeluje o rozsądek i empatię

upał (fot. Mariusz Materlik)
upał (fot. Mariusz Materlik)
Przed nami kolejne dni z bardzo wysokimi temperaturami. Upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia szczególnie osób starszych, chorych, czy dzieci. Opolska policja prosi o odpowiedzialne zachowanie i rozwagę.
- Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, więc jeżeli mamy kogoś takiego w sąsiedztwie, to zatroszczmy się o niego - mówi młodszy aspirant Agnieszka Nierychła z wydziału prewencji KMP w Opolu. - Zapukajmy do naszych seniorów. Upewnijmy się, że mają dostęp do pitnej wody, że w pomieszczeniach, w których przebywają, mają odpowiednią temperaturę i czy ich życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Taki mały gest może przyczynić się do uratowania zdrowia, a niekiedy życia.

Pamiętajmy również, żeby pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiać dzieci, czy zwierząt w zamkniętym samochodzie.

- Czasami wydaje nam się, że mamy do załatwienia tylko błahą sprawę - przekonuje Nierychła. - Nawet jeżeli wydaje nam się, że samochód pozostawiony jest w miejscu zacienionym i temperatura wewnątrz jest niska, to w przeciągu kilku minut może być tam nawet 70 stopni. Nie dopuszczajmy do tak niebezpiecznej sytuacji.

Policja przypomina, że jeśli jesteśmy świadkami sytuacji, która może zagrażać czyjemuś zdrowiu, czy życiu, to niezwłocznie powinniśmy o tym powiadomić operatora linii alarmowej pod numerem 112. Podczas upałów warto mieć na głowie nakrycie, pić dużo wody i nie przebywać długo na słońcu.
młodszy aspirant Agnieszka Nierychła
młodszy aspirant Agnieszka Nierychła

Wiadomości z regionu

2020-04-03, godz. 19:15 Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli próbę wywozu żeli antybakteryjnych i termometrów Funkcjonariusze opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli próbę przewozu wyrobów medycznych i środków ochrony bez wymaganych dokumentów. Kierowcy dwóch… » więcej 2020-04-03, godz. 19:00 Sprzęt dla pacjentów z koronawirusem trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Aparaturę zakupiło Starostwo Powiatowe w… Aparat USG do monitorowania stanu pacjentów i osiem urządzeń do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej. To sprzęt, który zakupiło opolskie starostwo powiatowe… » więcej 2020-04-03, godz. 18:10 Ministerstwo Środowiska wprowadza zakaz wstępu do lasów. "W czasie szczytu grzybobrania w lasach nie było tylu ludzi co… Ministerstwo Środowiska poinformowało o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu i parków narodowych na terenie całego kraju. Wszystko z powodu szerzącej się pandemii… » więcej 2020-04-03, godz. 18:00 MZD w Opolu wyłączył przyciski na przejściach dla pieszych. Sygnalizacja jest sterowana automatycznie Miejski Zarząd Dróg w Opolu wyłączył przyciski na przejściach dla pieszych i zabezpieczył je taśmą. Wprowadzone działania maja ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-04-03, godz. 18:00 Zbudowali specjalny pojemnik, żeby zbierać nakrętki i pomóc chorej Paulince Sporych rozmiarów pojemnik w kształcie serca pojawił się przed paroma dniami w centrum Ujazdu. Zamontowano go przy wejściu do szkoły podstawowej. W środku już… » więcej 2020-04-03, godz. 17:30 Kolejna osoba w regionie z potwierdzeniem koronawirusa, jest w ciężkim stanie. Na COVID-19 choruje już 90 mieszkańców … Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 117 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród… » więcej 2020-04-03, godz. 16:45 Złamał kwarantannę, żeby spotkać się z kolegami przy ognisku W ciągu tego tygodnia czterech mieszkańców powiatu strzeleckiego złamało przepisy związane z kwarantanną. Zamiast zostać w domu, wychodzili m.in. do sklepu i na… » więcej 2020-04-03, godz. 16:30 Wprowadzono zakaz wstępu do lasów. "To w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo" W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii zostaje wprowadzony tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformowały… » więcej 2020-04-03, godz. 16:15 Parkowanie w Kędzierzynie-Koźlu jest bezpłatne do odwołania Kędzierzyn-Koźle dołączył do grona miast, w którym zawieszono pobieranie opłat w strefie płatnego parkowania. Miasto wyłączyło swoje parkomaty w celu zwiększenia… » więcej 2020-04-03, godz. 16:00 Przywiozą obiad i zrobią zakupy. Mieszkańcy gminy Nysa mogą liczyć na pomoc kurierów społecznych i wolontariuszy Osoby przebywające na kwarantannie domowej, a także chorzy i seniorzy z gminy Nysa mogą liczyć na codzienny, dwudaniowy obiad dostarczany do miejsca zamieszkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »