Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-03, 10:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Opole ma już plan adaptacji do zmian klimatu. Na co zwrócono szczególną uwagę?

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Małgorzata Rabiega [fot. Justyna Krzyżanowska]
Małgorzata Rabiega [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Badora [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Diagnoza została przygotowana przez ekspertów, w ciągu dwóch lat oceniono, które sektory są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatu - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału ochrony środowiska opolskiego urzędu miasta, pytana o przygotowany już plan adaptacji Opola do zmian klimatu.
- W opracowywaniu tego projektu brało udział konsorcjum - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Ochrony Środowiska. Diagnoza została wykonana przez ekspertów. Do udziału w opracowywaniu tego planu zaproszono także zespół miejski, była także strategiczna ocena oddziaływania na środowisko, były wszystkie uzgodnienia i ten proces trwał dwa lata.

O przygotowanie takiej strategii działań Ministerstwo Środowiska zwróciło się do władz 44 miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tysięcy. - W opracowaniu wskazuje się m.in. na konieczność stałego rozwoju terenów zielonych, monitorowania wód opadowych, które w jak najmniejszej ilości powinny spływać do instalacji kanalizacyjnych, a być poddawane retencji - wyjaśniał gość Radia Opole. - Jednym z sektorów najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu jest sektor zdrowia publicznego. Następny sektor to gospodarka wodna, czyli zagospodarowanie wód opadowych, retencja. Kolejny sektor to planowanie przestrzenne, czyli plany, zagospodarowanie, studia uwarunkowań, jak również przewietrzanie miasta i eliminowanie wyspy ciepła. Następny sektor to tereny zabudowy mieszkaniowej o wysokiej intensywności, które też są bardzo wrażliwe.

Nowo powstające osiedla powinny mieć zapewnione tereny zielone, choć jak przyznał nasz gość, nie ma możliwości bezpośredniego wpłynięcia na deweloperów w tym zakresie. - Szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu są tereny miejskie o zwartej zabudowie - dodała Małgorzata Rabiega. - Ale nie bez znaczenia są też oparte na węglu przestarzałe systemy ogrzewania, czego skutek odczuwamy zwłaszcza w zimie w postaci coraz bardziej uciążliwego smogu.

Ważnym aspektem są też działania edukacyjne, których celem jest uświadamianie społeczeństwa, z jak poważnym zjawiskiem mamy do czynienia. Magistrat planuje także wydanie poradników dotyczących wskazówek, jak gromadzić deszczówkę.

- Klimat będzie się ocieplać, więcej będzie także zjawisk ekstremalnych - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. - Będzie więcej dni z upałami, z suszą, będą większe, ekstremalne opady. Generalna suma opadów może się nie zmienić, ale najprawdopodobniej będzie się zwiększać udział nawalnych opadów, gdzie może być problem z odprowadzeniem wody. Będą huragany, wiatr będzie wiał z coraz większą siłą i będzie powodował coraz większe zniszczenia. Ekstremalizacja warunków bardziej pogodowych niż klimatycznych będzie nam doskwierać.
Krzysztof Badora
Małgorzata Rabiega cz. 1
Małgorzata Rabiega cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 22:30 Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni. O funkcję ubiegać się będą prorektor ds. studenckich i inwestycji pr ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Benzen i brak wałów - o tym mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla rozmawiali z kandydatami na parlamentarzystów Kwestie poprawy jakości powietrza, budowy obwodnicy i transportu, a także szkolnictwo i wsparcie dla przedsiębiorców - między innymi o tym rozmawiali dzisiaj ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:45 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 20:30 Opole: opóźnia się remont ulicy Oleskiej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość Kończy się remont pierwszego odcinka ulicy Oleskiej Opolu. Jutro (20.09) drogowcy mają rozpocząć układanie nawierzchni asfaltowej między rondem Rotmistrza Wit ... » więcej 2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »