Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-04, 12:24 Autor: Justyna Maćkowiak

30 lat temu społeczeństwo dało komunistom czerwoną kartkę

Prof. Marek Białokur [fot. Łukasz Fura]
Prof. Marek Białokur [fot. Łukasz Fura]
Tadeusz Nowacki © (fot. Adam Szostok)
Tadeusz Nowacki © (fot. Adam Szostok)
- To był pierwszy krok do wolności - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" historyk dr Marek Białokur o przypadającej dziś 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. - Wybory 4 czerwca były plebiscytem, podczas którego Polacy wystawili ówczesnej władzy czerwona kartkę - dodaje gość Radia Opole.
- Sam akt dokonany w niedzielę 4 czerwca 1989 roku był wielkim zwycięstwem Polaków, którzy uwierzyli w to, że przy użyciu kartki wyborczej można coś zmienić. I pomimo limitowania tej wolności w sejmie do 35 procent, to był taki plebiscyt, który miał ogromne znaczenie i wpływ na to, że te zmiany uległy przyspieszeniu.

Wybory zostały rozstrzygnięte w dwóch turach. Frekwencja 4 czerwca wyniosła 62 procent, 18 czerwca 25 procent. - 62 procent można oceniać bardzo różnie. Historycy i politologowie są podzieleni, bo jedno mówią, że to mało, inni, że to dużo. Ja osobiście uważam, że to był wynik przyzwoity jak na ówczesne realia. Pamiętajmy, że część osób uważała, że te wybory niczego nie zmienią, część uważała, że komuniści i tak władzy nie oddadzą, część uważała, że nie warto iść do wyborów, które mogą legitymizować władze komunistyczną w nowej rzeczywistości, która zaczynała się tworzyć - wyjaśnia dr Marek Białokur.

- Niska frekwencja w drugiej turze wyborów wynikała między innymi z tego, że w pierwszej Solidarność zgarnęła maksymalna liczbę mandatów, którą mogła zdobyć - wyjaśnia historyk.

- Wynik wyborów był niewątpliwie zaskoczeniem - powiedział w "Poglądach i osądach" Tadeusz Nowacki, który w pierwszych częściowo wolnych wyborach w 1989 roku zdobył mandat posła ziemi opolskiej z ugrupowania Unia Chrześcijańsko-Społeczna. - Po wyborach rozpoczęła się praca, najczęściej oparta na merytorycznej dyskusji - dodaje gość Radia Opole. - Nie walczyło się z pomysłami zgłoszonymi przez drugą stronę, ale dużo było dyskusji na komisjach merytorycznych sejmowych, które pracowały nad tymi dokumentami. Odnoszono się do sprawy, nie do tego, kto to zgłosił. Dyskutowano merytorycznie, chciano wypracować jak najlepsze zapisy ustawowe. Oczywiście, jak zwykle, ludzka ułomność doprowadza do tego, że nie wszystko da się zrobić idealnie.

Obchody czerwcowych wyborów odbywają się dziś (04.06) w wielu miejscach. W samo południe na rynku w Opolu rozpoczął się happening dedykowany wolności przygotowany przez uczniów opolskich szkół oraz Teatr EkoStudio. O 18:00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego zostanie otwarta wystawa "Śladami czasu nadziei" poświęcona ludziom i wydarzeniom, dzięki którym na Opolszczyźnie skończył się PRL. Natomiast o 19:00 na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną rozpocznie się koncert zespołu Dwa razy dwa zatytułowany "Wolność kocham i rozumiem".
Marek Białokur cz. 1
Marek Białokur cz. 2
Tadeusz Nowacki

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej 2020-07-05, godz. 17:30 Opolska policja przypomina: obowiązek zakrywania nosa i ust nie został całkowicie zniesiony Opolska policja przypomina, że mimo poluzowania obostrzeń sanitarnych i wakacyjnej pogody w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Wprowadzone… » więcej 2020-07-05, godz. 17:15 Opolski ZUS wypłacił ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego dla 1222 mieszkańców regionu Opolski ZUS przekazał ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego mieszkańcom regionu, którzy stracili pracę na etacie po 15 marca. Warunkiem otrzymania… » więcej 2020-07-05, godz. 15:15 Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób 19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem… » więcej 2020-07-05, godz. 13:17 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 10:26 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »