Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-04, 12:24 Autor: Justyna Maćkowiak

30 lat temu społeczeństwo dało komunistom czerwoną kartkę

Prof. Marek Białokur [fot. Łukasz Fura]
Prof. Marek Białokur [fot. Łukasz Fura]
Tadeusz Nowacki © (fot. Adam Szostok)
Tadeusz Nowacki © (fot. Adam Szostok)
- To był pierwszy krok do wolności - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" historyk dr Marek Białokur o przypadającej dziś 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. - Wybory 4 czerwca były plebiscytem, podczas którego Polacy wystawili ówczesnej władzy czerwona kartkę - dodaje gość Radia Opole.
- Sam akt dokonany w niedzielę 4 czerwca 1989 roku był wielkim zwycięstwem Polaków, którzy uwierzyli w to, że przy użyciu kartki wyborczej można coś zmienić. I pomimo limitowania tej wolności w sejmie do 35 procent, to był taki plebiscyt, który miał ogromne znaczenie i wpływ na to, że te zmiany uległy przyspieszeniu.

Wybory zostały rozstrzygnięte w dwóch turach. Frekwencja 4 czerwca wyniosła 62 procent, 18 czerwca 25 procent. - 62 procent można oceniać bardzo różnie. Historycy i politologowie są podzieleni, bo jedno mówią, że to mało, inni, że to dużo. Ja osobiście uważam, że to był wynik przyzwoity jak na ówczesne realia. Pamiętajmy, że część osób uważała, że te wybory niczego nie zmienią, część uważała, że komuniści i tak władzy nie oddadzą, część uważała, że nie warto iść do wyborów, które mogą legitymizować władze komunistyczną w nowej rzeczywistości, która zaczynała się tworzyć - wyjaśnia dr Marek Białokur.

- Niska frekwencja w drugiej turze wyborów wynikała między innymi z tego, że w pierwszej Solidarność zgarnęła maksymalna liczbę mandatów, którą mogła zdobyć - wyjaśnia historyk.

- Wynik wyborów był niewątpliwie zaskoczeniem - powiedział w "Poglądach i osądach" Tadeusz Nowacki, który w pierwszych częściowo wolnych wyborach w 1989 roku zdobył mandat posła ziemi opolskiej z ugrupowania Unia Chrześcijańsko-Społeczna. - Po wyborach rozpoczęła się praca, najczęściej oparta na merytorycznej dyskusji - dodaje gość Radia Opole. - Nie walczyło się z pomysłami zgłoszonymi przez drugą stronę, ale dużo było dyskusji na komisjach merytorycznych sejmowych, które pracowały nad tymi dokumentami. Odnoszono się do sprawy, nie do tego, kto to zgłosił. Dyskutowano merytorycznie, chciano wypracować jak najlepsze zapisy ustawowe. Oczywiście, jak zwykle, ludzka ułomność doprowadza do tego, że nie wszystko da się zrobić idealnie.

Obchody czerwcowych wyborów odbywają się dziś (04.06) w wielu miejscach. W samo południe na rynku w Opolu rozpoczął się happening dedykowany wolności przygotowany przez uczniów opolskich szkół oraz Teatr EkoStudio. O 18:00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego zostanie otwarta wystawa "Śladami czasu nadziei" poświęcona ludziom i wydarzeniom, dzięki którym na Opolszczyźnie skończył się PRL. Natomiast o 19:00 na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną rozpocznie się koncert zespołu Dwa razy dwa zatytułowany "Wolność kocham i rozumiem".
Marek Białokur cz. 1
Marek Białokur cz. 2
Tadeusz Nowacki

Wiadomości z regionu

2019-06-16, godz. 11:54 Dachowanie samochodu na DK46 Do zdarzenia doszło na trasie Nysa - Opole. Nikt nie został ranny. » więcej 2019-06-16, godz. 11:18 56. KFPP: Sójka i Karwan - to oni wygrali opolskie Premiery [FILM] Marcin Sójka otrzymał opolską Karolinkę w konkursie Premier 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To nagroda im. Karola Musioła, a przyznaje ją p ... » więcej 2019-06-16, godz. 11:15 Festiwal Kultur i Języków Świata [ZDJĘCIA] Biblioteka Obcojęzyczna na co dzień współpracuje z wolontariuszami pochodzącymi z wielu krajów. Po raz trzeci zorganizowała Festiwal Kultur i Języków Świata. » więcej 2019-06-16, godz. 11:07 "Pomaganie ma moc". Fundacja Jednorogów zaprasza na piknik Ta impreza to już tradycja. Po raz 25. Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu zaprasza na festyn. Zabawa organizowana pod h ... » więcej 2019-06-16, godz. 11:07 "Dowieziono ponad 200 ton piasku". Turawa gotowa do sezonu, czeka na turystów Przygotowania do sezonu nad jeziorami turawskimi dopięte na ostatni guzik. Letników, którzy szukają ochłody w czasie upałów, nie brakuje. O natlenienie wody w ... » więcej 2019-06-16, godz. 08:15 24 nocne interwencje strażaków na Opolszczyźnie Burzowa noc i lokalne wichury spowodowały głównie podtopienia podwórek i konieczność usuwania połamanych konarów drzew. » więcej 2019-06-15, godz. 21:00 "W Krasiejowie mamy codziennie jakieś zagadki". Naukowcy rozprawiają o nowinkach paleontologicznych Naukowcy z różnych zakątków Polski przyjechali do Krasiejowa, żeby rozmawiać o nowościach w paleontologii podczas VI sesji popularnonaukowej. » więcej 2019-06-15, godz. 19:15 W Opolu każdy może zostać gwiazdą festiwalu. Wystarczy przyjść na rynek Na opolskim rynku można zrobić sobie festiwalowe zdjęcie. Chętni mogą usiąść w królewskim fotelu i poczuć się, jak gwiazda polskiej sceny. To festiwalowa nowo ... » więcej 2019-06-15, godz. 18:45 W Prudniku nauczają o Prymasie Tysiąclecia Nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominane jest w Prudniku. Rozpoczęły się tam 31. Ogólnopolskie Spotkania Modlitewno-Formacyjne. Zainaugurował je ... » więcej 2019-06-15, godz. 17:30 Dni Ozimka z tańcem, zabawą i ekologią Seansem filmowym 'Hutnicza Perła Krainy Dinozaurów' i pokazem konkursowych teledysków do piosenek zespołu Loka rozpoczęły się Dni Ozimka, organizowane pod has ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »