Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z dr. Markiem Białokurem i Tadeuszem Nowackim…
2019-06-04, 09:53 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z dr. Markiem Białokurem i Tadeuszem Nowackim o pierwszych, częściowo wolnych wyborach do sejmu i senatu

Dr Marek Białokur o pierwszych krokach ku wolności - wolnych wyborach w 1989 roku
Dr Marek Białokur, historyk
- To był pierwszy krok do wolności - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" historyk dr Marek Białokur o 30-stej rocznicy częściowo wolnych wyborów. - Następny krok musiał być już w pełni wolnymi wyborami. Wybory 4 czerwca były plebiscytem, podczas którego Polacy wystawili ówczesnej władzy czerwona kartkę - dodał. Zdaniem gościa Radia Opole rozdźwięk w ocenie tych wyborów spowodowany jest ustaleniami Okrągłego Stołu poprzedzającymi wybory i tym, co nastąpiło już po wyborach. - Część działaczy solidarnościowych mówiła, że umów należy dotrzymywać, a cześć uważała, że skoro jest takie poparcie dla opozycji, to należy iść dalej - wyjaśnił dr Marek Białokur.
Tadeusz Nowacki o zdobyciu mandatu poselskiego w 1989
Tadeusz Nowacki
- To było na pewno zaskoczenie - powiedział w "Poglądach i osądach" Tadeusz Nowacki, który zdobył mandat poselski 4 czerwca 1989 roku z listu Unii Chrześcijańsko-Społecznej.
- Byli też niezadowoleni z tego, że nie wygrali ci, co mieli wygrać w ramach 65% miejsc przeznaczonych dla obozu komunistycznego.
- Później wielu posłów zarówno ze strony opozycji jak i PZPR zaczęło twórczo pracować nad wypracowaniem ustaw do zmiany systemu gospodarczego, czy upodmiotowieniu samorządów lokalnych - dodał. - Nie było walki z pomysłem, bo zgłosiła go tamta strona, tylko merytoryczne dyskusje odnoszące się do sprawy.

Zobacz także

2020-07-09, godz. 09:17 Andrzej Buła o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów. Dlaczego? M.in. o to zapytaliśmy porannego gościa, którym był Andrzej Buła, szef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »