Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-21, 22:05 Autor: Dorota Kłonowska

Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania

Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Wymiana dachu bazyliki w Nysie [Fot. Maciej Zych]
Wymiana dachu bazyliki w Nysie [Fot. Maciej Zych]
Iglica nyskiej bazyliki z kapsułą pamięci [Fot.Maciej Zych]
Iglica nyskiej bazyliki z kapsułą pamięci [Fot.Maciej Zych]
Nyskie śródmieście z bazyliką nocą [Fot. Maciej Zych]
Nyskie śródmieście z bazyliką nocą [Fot. Maciej Zych]
Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln zł, łącznie z wkładem własnym.
- Już wcześniej otrzymywaliśmy wsparcie z ministerstwa, ale były to kwoty po kilkaset tys. zł rocznie, które pozwalały na prowadzenie prac remontowych etapami. Tak było w przypadku rewitalizacji dzwonnicy, a później samego dachu. Jego remont rozpoczęliśmy właśnie dzięki takim dotacjom, a prace nabrały tempa już po otrzymaniu 21 mln na kompleksowy remont konserwatorski obiektu - mówi prałat, ks. Mikołaj Mróz.

Nyska bazylika ma najbardziej stromy dach w Europie, pokryty dachówkami typu mnich-mniszka, których jest 120 tysięcy, a dodajmy, że bazylika oprócz dachu głównego ma też 14 dachów bocznych, na kaplicach. Wymiana dachu wymagała od wykonawców specjalnych przygotowań i umiejętności. Efektem prac będzie też możliwość udostępnienia strychu bazyliki dla zwiedzających. Do tej pory był on jedynie otwierany raz w roku, podczas Jakubowego Jarmarku.

Obecnie trwają prace przy odnawianiu elewacji, a także we wnętrzu świątyni, gdzie stanęły olbrzymie, 27-metrowe rusztowania. Żmudne roboty polegają na wzmacnianiu sklepień, wymianie tynków wewnętrznych, rewitalizacji elewacji łącznie z wymianą i konserwacją elementów kamiennych. Wszystko to pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

- To prawdziwy majstersztyk, który wymaga indywidualnego potraktowania niemal każdej średniowiecznej cegły – mówi proboszcz. – Większość fug między cegłami jest wykuwana i przychodzą właściwe fugi. Lica cegieł są oczyszczane. Ja tego bardzo pilnuję, żeby to oczyszczanie nie było agresywne, dlatego, że te średniowieczne cegły to są tzw. wiśniówki. Mają piękny, wiśniowy kolor, albo szkliwo. I jeżeli się idzie wieczorem, jest pełnia księżyca, to te cegły błyszczą. Tego nie można zniszczyć. Prawie każda cegła musi być inaczej potraktowana, aby zachowała swój charakter. Tak sobie to wyobrażam, jak znikną te rusztowania. Więc to jest drobiazgowa rzecz.

Remont tego Pomnika Historii ma też swojego kronikarza – pasjonata. To nyski fotografik Maciej Zych, który dokumentuje każdy etap prac, zarówno korzystając z drona, jak i osobiście docierając do najbardziej niedostępnych zakamarków bazyliki. Powstają unikatowe fotografie i filmy na pamiątkę kolejnym pokoleniom.
Mikołaj Mróz

Wiadomości z regionu

2019-12-05, godz. 18:00 "Możemy pomóc innym poprzez napisanie listu". Studenci Uniwersytetu Opolskiego walczą z łamaniem praw człowieka na świ… Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyli w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Przeciwstawiali się naruszeniom… » więcej 2019-12-05, godz. 17:15 Koniec problemów z pozbyciem się śmieci. Od nowego roku w Murowie będzie funkcjonował PSZOK W styczniu samorząd Murowa uruchomi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Będzie funkcjonował przy ul. Wolności w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. » więcej 2019-12-05, godz. 16:30 Strażacy opanowali pożar kuchni w miejscowości Kuźniczka w powiecie oleskim 9 zastępów straży pożarnej interweniowało przy pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Kuźniczka (gmina Praszka). » więcej 2019-12-05, godz. 15:15 Dokonali kilkunastu włamań i rozboju. Szef grupy skazany na 15 lat więzienia Przyjeżdżali w trójkę z Wrocławia, żeby włamywać się do domów na Opolszczyźnie. Mieli kominiarki i byli dobrze przygotowani. Dzisiaj (05.12) opolski sad okręgowy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Uczniowie opolskich szkół podstawowych rywalizowali w konkursie wiedzy o policji. Było 40 pytań testowych 90 uczniów z 45 szkół podstawowych całego województwa wzięło udział w konkursie wiedzy o policji. 40 pytań zamkniętych dotyczyło między innymi zasad naboru, historii… » więcej 2019-12-05, godz. 14:45 Tomasz Kunecki spotkał się z opolskimi uczniami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Trzeci raz Publiczna Szkoła Podstawowa numer 26 w Opolu zorganizowała Dzień Niepełnosprawnych. Uczniowie spotkali się z Tomaszem Kuneckim, kierowcą rajdowym, który… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Kędzierzyn-Koźle: 3 oszustki splądrowały mieszkanie 78-latki Poprosiły o szklankę wody, w zamian splądrowały mieszkanie i okradły 78-latkę. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (4.12) w Kędzierzynie-Koźlu na Osiedlu Piastów… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej. Dwie osoby lekko ranne Dwie osoby, w tym 3-letnie dziecko zostały niegroźnie ranne w wyniku wybuchu butli z gazem, do którego doszło w jednym z domów w miejscowości Sucha pod Strzelcami… » więcej 2019-12-05, godz. 13:15 Karetki będą stały w kolejce przed SOR-em. Lekarze z USK w Opolu nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów Zmiany na oddziale ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Karetki z pacjentami muszą czekać przed kliniką do momentu, aż lekarze skończą przyjmować… » więcej 2019-12-05, godz. 13:07 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej w powiecie strzeleckim Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 12.00. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, najprawdopodobniej nikomu nic się nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »