Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-24, 17:00 Autor: Paweł Konieczny

Uroczysta pasterka z Nysy w Radiu Opole. "Pasterka i całe święta mają urok emocjonalny"

Świąteczna iluminacja Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Świąteczna iluminacja Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dziś (24.12) wigilia świąt Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień kończący okres adwentu i poprzedzający uroczystość Narodzenia Pańskiego. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vigilia" oznaczającego "czuwanie".
Jedną z tradycji jest msza święta, zwana pasterką, którą odprawia się w nocy po wigilijnej wieczerzy. Tradycyjnie tę uroczystość będziemy transmitować w Radiu Opole. Tym razem z bazyliki pod wezwaniem świętych Jakuba i Agnieszki w Nysie.

- Pasterka i całe święta mają urok emocjonalny - podkreśla ks. prałat Mikołaj Mróz, proboszcz parafii. - Te święta wchodzą we wnętrze człowieka, w jego serce. Można powiedzieć, że ogarniają całą rodzinę: rodzi się dziecię, są rodzice, jest dom. Dlatego te święta mają tyle ciepła, szczególnie w naszym polskim wydaniu. Naszą pasterkę rozpoczynamy kwadransem czuwania adwentowego. Potem jest uroczysta procesja do żłóbka, a następnie msza święta - dodaje.

Pasterkę z nyskiej bazyliki będzie w tym roku transmitować od 23:45 Radio Opole. - Mój poprzednik, ks. prałat Kądziołka miał żelazną i niezłomną zasadę. Twierdził, że największa uroczystość nie może trwać dłużej niż pięć kwadransów. Wszystkich serdecznie zapraszam - mówi ks. Mikołaj Mróz.

Nasz specjalny program z Nysy rozpoczniemy o 22:00. Po zakończonej pasterce na antenie Radia Opole retransmisja świątecznego koncertu studentów jazzu nyskiej PWSZ.
ks. Mikołaj Mróz 1
ks. Mikołaj Mróz 2

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 14:24 Zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Biegli uznali, że matka Aleksandra J. była poczytalna Miała zabić czwórkę swoich nowo narodzonych dzieci, biegli uznali, że była wtedy poczytalna. Trwa proces Aleksandry J. oskarżonej o zabójstwo noworodków. Przypomnijmy… » więcej 2020-01-27, godz. 14:00 Pierwsze przypadki koronawirusa w Europie. Czy Opolanie powinni być zaniepokojeni? Koronawirus zabił w Chinach 80 osób, a liczba zakażonych rośnie. Czy w sytuacji otwartego ruchu turystycznego między Polską a Chinami i wymiany studentów nam również… » więcej 2020-01-27, godz. 13:46 Dzielnicowy z Namysłowa ruszył na pomoc czworonogom. Psy były karmione chipsami i żyły w złych warunkach Rozpadająca się buda, zniszczony kojec i karma składająca się między innymi z chipsów. Taki widok policjanci z Namysłowa zastali na terenie jednego z gospodarstw… » więcej 2020-01-27, godz. 12:18 GIOŚ na rok wypożyczył stację monitoringu powietrza. Stanęła w centrum strzeleckiego osiedla Profesjonalna stacja do pomiaru zanieczyszczeń powietrza stanęła w centrum największego osiedla mieszkalnego w Strzelcach Opolskich. Urządzenie jest wypożyczone… » więcej 2020-01-27, godz. 11:41 Za "ciężką nogę" stracili prawo jazdy Dwóch kierowców, którzy znacząco przekroczyli dopuszczalną prędkość zatrzymali mundurowi nyskiej drogówki. » więcej 2020-01-27, godz. 11:30 Przeżył piekło obozu Auschwitz-Birkenau. Grzegorz Tomaszewski uciekł z krematorium i przetrwał eksperymenty doktora Me… W Oświęcimiu trwają centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Biorą w nich udział… » więcej 2020-01-27, godz. 11:28 Szkoły w Cisku i Łanach idą ku przyszłości. Będą nowe pomoce i eksperymenty na lekcjach 'Droga w przyszłość, nauka przez eksperymenty' - tak nazywa się nowy program, który ma być realizowany w dwóch szkołach podstawowych gminy Cisek. Dzięki dotacji… » więcej 2020-01-27, godz. 10:21 Prof. Marek Masnyk chce kontynuować pracę na stanowisku rektora Uniwersytetu Opolskiego - Spodziewam się, że zostanę zgłoszony jako kandydat na rektora UO na kolejną kadencję - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' obecny rektor prof. Marek Masny… » więcej 2020-01-27, godz. 09:57 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Obywatelskie zatrzymanie niechlubnego kierowcy-rekordzisty Mając 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu wsiadł za kierownicę. Teraz 39-letniemu opolaninowi grozi kara dwóch lat więzienia. W tym przypadku - o mały włos… » więcej 2020-01-27, godz. 06:45 "Pasażerowie chcieli zmian". Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu Dziś (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »