Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-23, 16:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Tradycyjnie w górskiej oprawie z żywymi zwierzętami i pochodniami - tak zapowiada się pasterka pod gołym niebem w Górach Opawskich

Cicha Dolina [fot. Maria Fiałkowska]
Cicha Dolina [fot. Maria Fiałkowska]
Co roku ta wyjątkowa msza święta, jaką jest pasterka w Cichej Dolinie gromadzi setki wiernych z całego kraju. Ta tradycja jest kultywowana już od 30 lat.
- Bliskość lasu, żywa szopka bożonarodzeniowa i warunki, w jakich się to wszystko odbywa robią swoje - podkreśla ks. Jerzy Waindzoch, proboszcz parafii Jarnołtówek. - Jest coraz trudniej, bo rolników takich indywidualnych jest coraz mniej, którzy nam użyczają zwierzęta. Dużo jest owiec, baranów i kóz. Ta pasterka to takie przeżycie Bożego Narodzenia w skupieniu. To też takie oderwanie od codziennych trosk i skoncentrowanie swojej uwagi na tym, co najważniejsze i na tym, co stanowi centrum tych świąt.

Aby jednak uczestniczyć w tej wyjątkowej pasterce trzeba bezpiecznie dojechać.

- Prosimy kierowców, którzy przybędą na pasterkę o to, aby parkować samochody po prawej stronie: jadąc z Nysy czy z Prudnika - radzi Tomasz Dziedziński, komendant Straży Miejskiej w Głuchołazach. - Wówczas droga będzie przejezdna. Jeżeli jakiś kierowca popełni błąd i postawi auto po drugiej stronie to automatycznie zakorkuje cały wyjazd. Nie będzie problemu w trakcie, ale jeżeli po mszy to wszystko ruszy wówczas zaczyna się wielki kłopot, bo jest poważna blokada. Prosiłbym bardzo o to, żeby uważać jednak na to co mamy przy sobie. Jeśli zauważmy jakieś nieprawidłowości to proszę to zgłosić do obecnych tam służb - dodaje Dziedziński.

Pasterka rozpocznie się o godzinie 22.00. Cicha Dolina znajduje się około 300 metrów od głównej drogi, obok dyrekcji parku krajobrazowego. Na pasterkę można dojechać jadąc zarówno od strony Głuchołaz, jak i Prudnika.
ks. Jerzy Waindzoch
Tomasz Dziedziński

Wiadomości z regionu

2019-06-19, godz. 16:00 Dzień otwarty organizuje w najbliższą sobotę (22.06) schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnej wizyty u weterynarza, ale przede wszystkim poznać czworonożnych mieszkańców schroniska. Kto wie, może ktoś ... » więcej 2019-06-19, godz. 15:30 9 kąpielisk figuruje od dziś w zestawieniu opolskiego sanepidu We wszystkich woda aktualnie nadaje się do kąpieli. Zgodnie z informacją służb sanitarnych do 31 sierpnia można korzystać z kąpielisk: nad Jeziorem Nyskim, w ... » więcej 2019-06-19, godz. 14:35 Niski poziom Odry odsłonił wrak "Malucha" na dnie. Strażacy wyciągnęli pozostałości samochodu [ZDJĘCIA] Wrak Fiata 126P wyciągnęli strażacy z Odry na wysokości Parku Nadodrzańskiego w Opolu. Wewnątrz było pusto. » więcej 2019-06-19, godz. 14:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy pracują na Krapkowickiej w Gogolinie Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy jadący dzisiaj drogą wojewódzką 409 między centrum Gogolina a Krapkowicami. Drogowcy wykorzystując zamknięty przejaz ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:16 Nareszcie wakacje! W Głubczycach odbyło się wojewódzkie zakończenie roku szkolnego [ZDJĘCIA, FILM] Za nimi 10 miesięcy wytężonej nauki. Teraz czas na zasłużone - wyjątkowo długie w tym roku - wakacje. Blisko 100 tysięcy opolskich uczniów rozpoczęło letni wy ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:15 Nadszedł czas letniej kanikuły. Uczniowie PSP numer 2 w Opolu odebrali świadectwa Białe koszule, świadectwa i radość uczniów z rozpoczętych wakacji. Tak wyglądało zakończenie roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 im. Polski ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:00 Szykują się kolejne zmiany w otoczeniu niemodlińskiego zamku. Park zostanie połączony z Gospodarstwem Rybackim Ma być wygodnie i zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych. W parku Zamku Książęcego w Niemodlinie mają powstać alejki. To inwestycja, która będzie kontynu ... » więcej 2019-06-19, godz. 11:30 60 zarzutów już na koncie. "Sprawa oszustów jest rozwojowa" [FILM] Łącznie 60 zarzutów usłyszały trzy osoby zatrzymane do śledztwa ws. firmy, oszukującej rolników. Przypomnijmy - jak już informowaliśmy na naszej antenie - męż ... » więcej 2019-06-19, godz. 11:30 Szkoła w Dobrzeniu Małym poddana została termomodernizacji. Inwestycję trzeba zakończyć w sierpniu Trwa termomodernizacja Zespołu Szkół w Dobrzeniu Małym. Pracami objęty jest nie tylko budynek, w którym prowadzone są lekcje, ale również sala gimnastyczna. » więcej 2019-06-19, godz. 11:00 "To był trudny rok szkolny". Komentują: Opolski Kurator Oświaty i naczelnik oświaty w Opolu - To był trudny i intensywny rok szkolny, było dużo zadań do realizacji - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' kurator oświaty Michał Siek, podsumow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »