Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-24, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Święta w zakładzie karnym. "Z telewizora słychać kolędy, ale to nie to samo, co wigilia w domu"

Święta w zakładzie karnym [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święta w zakładzie karnym [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święta w zakładzie karnym [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święta w zakładzie karnym [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Prawie dwa tysiące osób odsiadujących kary w dwóch strzeleckich zakładach karnych nie będzie miało możliwości zasiąść dzisiaj do kolacji wigilijnej ze swoimi rodzinami. Wigilię opuszczą też funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy dzisiaj (24.12) są w pracy. Mimo tego, nawet za murami więzienia, czuć klimat świąt.
- Łamiemy się opłatkiem, z telewizora słychać kolędy, ale to nie to samo, co wigilia w domu - mówi jeden z osadzonych. – Raz w życiu byłem w takiej celi, gdzie obchodzili naprawdę szczerze święta. Zrobili sobie stół. Czy ktoś wierzył, czy nie wierzył, wszyscy musieli być przy stole, łamali się opłatkiem. To jedyny raz w ciągu tych 19 lat, gdy jestem w więzieniu, gdy spędziłem takie prawdziwe święta.

W każdym pawilonie i na każdym oddziale ustawione są choinki. Świąteczne audycje emituje też więzienny radiowęzeł. Skazani nie mają co liczyć na wigilijną wieczerzę składającą się z 12 tradycyjnych potraw. Dzisiaj na kolację dostaną smażoną rybę z ziemniakami z surówką z kiszonej kapusty.

- Nie zamykamy więzienia na cztery spusty. Zawsze ktoś musi czuwać na miejscu. Służbę pełnią głównie funkcjonariusze w dziale ochrony. Zostają na posterunkach te osoby, które muszą, że tak powiem z pierwszej linii, czyli wychowawcy dyżurni. Służba zdrowia też ma określone dyżury w dni świąteczne - mówi mjr Jarosław Timoszuk, rzecznik prasowy Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich.

W trakcie świąt specjalne spotkania mają działające w więzieniu grupy wyznaniowe – katolicy, zielonoświątkowcy czy ewangelicy.
Skazany
Jarosław Timoszuk

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 14:01 9 na 10 szkół i przedszkoli w Opolu nadal strajkuje, ale dzieci mają opiekę 89 procent jednostek oświatowych Miasta Opola wciąż strajkuje. W informacji przesłanej przez Katarzynę Oborską-Marciniak, rzeczniczkę ratusza, czytamy, że w a ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:00 Piłą mechaniczną zaatakował policjantkę 46-letni mieszkaniec Zawadzkiego piłą mechaniczną zaatakował policjantkę. Był kompletnie pijany. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie - czeka go sprawa sądow ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:02 Zwłoki w Kanale Gliwickim. To poszukiwana mieszkanka Zdzieszowic Dzisiaj przed południem wędkarze zauważyli ciało w Kanale Gliwickim w Kędzierzynie-Koźlu, około 200 metrów od żelaznego mostu. Wezwali na miejsce policję, str ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:01 Maturzyści z 37 opolskich szkół wciąż nie zostali sklasyfikowani. ZNP od soboty zawiesza strajk 48 strajkujących szkół na Opolszczyźnie podjęło uchwałę klasyfikacyjną maturzystów. To ponad połowa, ale do godziny 10:00 Kuratorium Oświaty w Opolu nie miało ... » więcej 2019-04-25, godz. 12:17 Dzień otwarty NFZ w Karolince w tę sobotę Dzień otwarty pod hasłem 'Cukier szkodzi' organizuje w najbliższą sobotę (27.04) opolski NFZ. Pracownicy funduszu a także specjaliści stacjonować będą w Centr ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:54 Od pierwszego lipca będzie można składać wniosek na 500+ na pierwsze dziecko. W regionie dotyczy to kilkunastu tysięcy ... - Prawie półtora miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ciągu trzech lat funkcjonowania programu Rodzina 500 Plus - powiedział w porannej rozmowie 'W ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:30 Jako pierwsi w regionie chcą wprowadzić w szkole naukę obsługi dronów Operator dronów to nowy zawód, dający duże możliwości w różnych dziedzinach. Kształcenie w tym kierunku chce prowadzić II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku. ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Rozpoczęła się przebudowa ul. Ujazdowskiej i Brzezińskiej w Strzelcach Opolskich Mieszkańcy Mokrych Łanów i Brzeziny, dwóch sołectw Strzelec Opolskich, muszą się uzbroić w cierpliwość. Do jesieni, żeby dojechać do domów będą musieli przeci ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Tysiąc flag województwa opolskiego na święto województwa Samorząd regionu ma do rozdania mieszkańcom Opolszczyzny żółto-niebieskie barwy. Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku podkreśla, że w przestrzeni publicznej b ... » więcej 2019-04-25, godz. 08:06 Mieszkańcy powiatu nyskiego będą mogli własnoręcznie zasadzić las Leśnicy w powiecie nyskim zapraszają do wspólnego sadzenia drzew. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy tylko zabrać ze sobą pozyty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »