Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-16, 15:46 Autor: Katarzyna Doros

"Nie ma kto nas szkolić". O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej

O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
Brak kadry, która zajęłaby się kształceniem rezydentów i niedofinansowanie ochrony zdrowia to główne problemy na które wskazują lekarze w regionie. Na te tematy rozmawiali podczas Okręgowego Zjazdu Delegatów Opolskiej Izby Lekarskiej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
- Problemów jest wiele, od zmian ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, po ostatnie zakusy na podwójne karanie lekarzy za oznaczanie złej refundacji, a poza tym młodzi rezydenci są niezadowoleni, bo uważają, że Ministerstwo Zdrowia nie dotrzymuje zobowiązań zawartych 8 lutego w ubiegłym roku - mówi Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Opolskiej Izby Lekarskiej.

Przypomnijmy, najważniejszymi elementami porozumienia było: zwiększenie corocznego wzrostu nakładów na służbę zdrowia i szybsze osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB (w 2024 r.).

- Zależy nam na poprawie jakości kształcenia rezydentów, szkolenia nie są realizowane tak, jak być powinny, bo nie ma kto nas szkolić - zauważa Monika Hurek, rezydentka anestezjologii w Kędzierzynie-Koźlu.

- Cały problem polega na tym, że nie ma lekarzy, zwłaszcza tych starszych specjalistów, a nawet jeśli oni są, to mają swoje zadania w tym szpitalu i nie mają czasu, żeby nam przekazywać wiedzę praktyczną. Trzeba przeanalizować w ogóle programy specjalizacyjne, bo część z tych procedur, które my mamy wykonać, to są procedury, od których się już odchodzi w medycynie, one są stare. Możemy tylko nalegać na Ministerstwo Zdrowia, żeby zwiększyło środki na medycynę.

- Lekarze się starzeją, a młodego pokolenia brakuje i to jest duży problemem - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Tych problemów nie rozwiążemy na poziomie regionalnym, aczkolwiek kształcenie na kierunku lekarskim sprzyja temu, aby jak największa ilość młodych ludzi, absolwentów tego kierunku podejmowała pracę w naszych opolskich placówkach medycznych.

Wicemarszałek zwrócił także uwagę na to, że podobnie jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, tak i szpital położniczy w Opolu jest już jednostką kliniczną. - Wszystko po to, żeby kształcić zarówno lekarzy, pielęgniarki i położne. Wszyscy razem musimy współdziałać udostępniając swoje bazy, mimo, że sytuacja jest wyjątkowo trudna - dodaje.
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka
Monika Hurek
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2020-02-20, godz. 14:24 Pijany kierowca tira tak szybko uciekał przed policjantami, że nie zdążył włożyć butów Nietrzeźwy kierowca samochodu ciężarowego próbował uciekać przed policjantami w samych skarpetkach. Ale nawet wbiegnięcie na teren szkoły nie uchroniło go przed… » więcej 2020-02-20, godz. 14:01 W Kędzierzynie-Koźlu nie wywożą odpadów wielkogabarytowych. Prawie połowa załogi jest na chorobowym Związek Międzygminny 'Czysty Region' ma problemy z wywozem odpadów wielkogabarytowych w Kędzierzynie-Koźlu. Powodem jest bardzo duża liczba pracowników na zwolnieniach… » więcej 2020-02-20, godz. 13:33 7,5 roku więzienia grozi recydywiście za kradzież metalowej kratownicy ze szpitala w Ozimku Recydywista ukradł szpitalne kraty i sprzedał je na złomie. Do takiej sytuacji doszło w Ozimku. » więcej 2020-02-20, godz. 12:30 Dr Damian Ziętek: badania prenatalne stanowią nieodłączny element ciąży Ginekolog i położnik Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przypomniał, że oferowane przyszłym mamom badania prenatalne mają na celu… » więcej 2020-02-20, godz. 11:45 Pożar w budynku socjalnym w Opolu. Jedna osoba trafiła do szpitala Zakończyła się akcja gaśnicza mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Józefa Walecki w Opolu. W wyniku pożaru poszkodowana została jedna osoba, która trafiła… » więcej 2020-02-20, godz. 11:18 Wiejska podstawówka do likwidacji. Zamiast 8 klas ma 3, a w nich tylko 25 dzieci Od września szkoła podstawowa w Krępnej, w gminie Zdzieszowice, ma być zamknięta. Samorządowcy planują jej likwidację, głównie z powodu zbyt małej liczby uczniów… » więcej 2020-02-20, godz. 11:15 Przeciążony i bez tachografu - opolscy funkcjonariusze ITD skontrolowali busa z przyczepą. Będą kosztowne sankcje 10 tysięcy złotych będzie prawdopodobnie kosztować przewoźnika brak tachografu w zatrzymanym wczoraj (19.02) busie z przyczepą. » więcej 2020-02-20, godz. 09:12 Ktoś podpalił 3 ciężarówki na obwodnicy Lubrzy. Policja szuka świadków [ZDJĘCIA] Prudnicka policja poszukuje świadków podpalenia samochodów ciężarowych. Do zdarzenia doszło po godzinie 3:00 w nocy na obwodnicy Lubrzy, to droga krajowa nr 40… » więcej 2020-02-20, godz. 08:35 Samochody wyścigowe znów pojawią się na Górze św. Anny Po kilkunastu latach przerwy na Górę św. Anny wrócą szybkie samochody. 22 marca na trasie między Zdzieszowicami i Górą św. Anny odbędzie się 1. runda Opolskiego… » więcej 2020-02-19, godz. 20:00 Wiosną ma ruszyć rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. "To nie będzie kąpielisko, ale miejsce wypoczynku" Coraz bliżej rewitalizacji kamionki Piast w Opolu. Do ratusza wpłynęły trzy oferty na zagospodarowanie byłego wyrobiska cementowni. Najniższą cenę przedstawiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »