Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-16, 15:46 Autor: Katarzyna Doros

"Nie ma kto nas szkolić". O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej

O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
O problemach rezydentów na zjeździe Opolskiej Izby Lekarskiej [fot. Katarzyna Doros]
Brak kadry, która zajęłaby się kształceniem rezydentów i niedofinansowanie ochrony zdrowia to główne problemy na które wskazują lekarze w regionie. Na te tematy rozmawiali podczas Okręgowego Zjazdu Delegatów Opolskiej Izby Lekarskiej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
- Problemów jest wiele, od zmian ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, po ostatnie zakusy na podwójne karanie lekarzy za oznaczanie złej refundacji, a poza tym młodzi rezydenci są niezadowoleni, bo uważają, że Ministerstwo Zdrowia nie dotrzymuje zobowiązań zawartych 8 lutego w ubiegłym roku - mówi Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Opolskiej Izby Lekarskiej.

Przypomnijmy, najważniejszymi elementami porozumienia było: zwiększenie corocznego wzrostu nakładów na służbę zdrowia i szybsze osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB (w 2024 r.).

- Zależy nam na poprawie jakości kształcenia rezydentów, szkolenia nie są realizowane tak, jak być powinny, bo nie ma kto nas szkolić - zauważa Monika Hurek, rezydentka anestezjologii w Kędzierzynie-Koźlu.

- Cały problem polega na tym, że nie ma lekarzy, zwłaszcza tych starszych specjalistów, a nawet jeśli oni są, to mają swoje zadania w tym szpitalu i nie mają czasu, żeby nam przekazywać wiedzę praktyczną. Trzeba przeanalizować w ogóle programy specjalizacyjne, bo część z tych procedur, które my mamy wykonać, to są procedury, od których się już odchodzi w medycynie, one są stare. Możemy tylko nalegać na Ministerstwo Zdrowia, żeby zwiększyło środki na medycynę.

- Lekarze się starzeją, a młodego pokolenia brakuje i to jest duży problemem - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Tych problemów nie rozwiążemy na poziomie regionalnym, aczkolwiek kształcenie na kierunku lekarskim sprzyja temu, aby jak największa ilość młodych ludzi, absolwentów tego kierunku podejmowała pracę w naszych opolskich placówkach medycznych.

Wicemarszałek zwrócił także uwagę na to, że podobnie jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, tak i szpital położniczy w Opolu jest już jednostką kliniczną. - Wszystko po to, żeby kształcić zarówno lekarzy, pielęgniarki i położne. Wszyscy razem musimy współdziałać udostępniając swoje bazy, mimo, że sytuacja jest wyjątkowo trudna - dodaje.
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka
Monika Hurek
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 17:50 Opolscy logistycy otworzyli drzwi jednostki dla zwiedzających. Trwają Dni Otwartych Koszar [ZDJĘCIA] 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprosiła mieszkańców regionu do swoich koszar. Miłośnicy militariów mogą zwiedzić jednostkę, zobaczyć sprzęt na co dzień wyko ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:30 Młodzież Wszechpolska szykuje się do weekendowej akcji "Kupuj polskie". Chodzi o promowanie polskich produktów Młodzież Wszechpolska będzie zachęcać do kupowania polskich produktów. W najbliższy weekend (27-28.04) kilkunastu przedstawicieli tej organizacji zaangażuje s ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:15 Prawie 1,5 miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ramach programu 500+. "Zauważamy, że wskaźnik dzietności roś ... Miliard 400 milionów złotych trafiło do tej pory do opolskich rodzin w ramach rządowego wsparcia Rodzina 500+. W Namysłowie podsumowano dziś (25.04) trzy lata ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:00 Bus "Nowej Piątki" odwiedził Namysłów Namysłów był dziś (25.04) kolejnym przystankiem na trasie 'Busa na piątkę'. Podczas wizyty pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zachęcali mieszkańców do ... » więcej 2019-04-25, godz. 15:10 Straż zabezpiecza nieszczelne zbiorniki z chemikaliami w Kędzierzynie-Koźlu Ponad tysiąc litrów chemikaliów przepompowują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Zbiorniki z podejrzaną cieczą znajdują się na jednej z działek na terenie holdingu ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:45 Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowo ... O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedziczn ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:01 9 na 10 jednostek oświatowych w Opolu nadal strajkuje, ale dzieci mają opiekę 89 procent jednostek oświatowych Miasta Opola wciąż strajkuje. W informacji przesłanej przez Katarzynę Oborską-Marciniak, rzeczniczkę ratusza, czytamy, że w a ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:00 Piłą mechaniczną zaatakował policjantkę 46-letni mieszkaniec Zawadzkiego piłą mechaniczną zaatakował policjantkę. Był kompletnie pijany. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie - czeka go sprawa sądow ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:02 Zwłoki w Kanale Gliwickim. To poszukiwana mieszkanka Zdzieszowic Dzisiaj przed południem wędkarze zauważyli ciało w Kanale Gliwickim w Kędzierzynie-Koźlu, około 200 metrów od żelaznego mostu. Wezwali na miejsce policję, str ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:01 Maturzyści z 37 opolskich szkół wciąż nie zostali sklasyfikowani. ZNP od soboty zawiesza strajk 48 strajkujących szkół na Opolszczyźnie podjęło uchwałę klasyfikacyjną maturzystów. To ponad połowa, ale do godziny 10:00 Kuratorium Oświaty w Opolu nie miało ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »