Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-22, 17:15 Autor: Daniel Klimczak

Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu"

Obecnie za obsługę karetek w powiecie brzeskim odpowiada prywatna firma [fot. Maciej Stępień]
Obecnie za obsługę karetek w powiecie brzeskim odpowiada prywatna firma [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowskim zespole jeździli wyłącznie ratownicy.
Zmiany mają związek z planowaną reorganizacją systemu ratownictwa medycznego. Od kwietnia za działalność pogotowia będzie odpowiadać konsorcjum, w którego skład wejdzie Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego i niektóre szpitale. Jak uspokaja Dariusz Matuszewski, dyrektor ds. medycznych w Brzeskim Centrum Medycznym, zmiany nie powinny niepokoić mieszkańców.

- Tych zmian za dużo nie będzie, tylko taka, że w miejscowości Grodków, zamiast karetki S, czyli karetki z lekarzem, będzie karetka P z dwoma ratownikami. Ci ratownicy na pewno są bardzo dobrze wyszkoleni i w wielu krajach w ogóle jeżdżą karetki bez lekarzy. Myślę, że to bezpieczeństwo pogorszeniu nie ulegnie - zapowiada.

To jednak nie przekonuje części grodkowian, zdaniem których, lekarz powinien zostać w karetce. Jak zapowiada miejski radny Ryszard Jończyk, samorząd będzie próbował przekonać wojewodę do zmiany decyzji.

- Ta zmiana budzi w nas wielki niepokój. Taki mocny, podstawowy argument to jest bliskość autostrady. Chcemy to kierować oczywiście do wojewody, który odpowiada za ratownictwo, zobaczymy, jaka będzie reakcja i wtedy, myślę, że będziemy kontynuować nasze działania - tłumaczy.

Dodajmy, że obecnie w powiecie brzeskim stacjonują trzy karetki, w tym dwie z lekarzem. Obecnie za ich obsługę odpowiada prywatna firma. Od kwietnia, większość załogi ma przejść do pracy w publicznym konsorcjum. Nie zmieni się też miejsce stacjonowania zespołów, natomiast na drogi mają wówczas wyjechać nowo zakupione karetki. Te mają przyjechać na Opolszczyznę jeszcze w tym tygodniu.
Dariusz Matuszewski
Ryszard Jończyk

Wiadomości z regionu

2019-03-21, godz. 22:30 Buspas dla samochodów wiozących co najmniej cztery osoby. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się władze Nysy W centrum Nysy powstanie buspas z inteligentnym systemem monitorującym. Kamery wspierane przez sztuczną inteligencję, będą sprawdzać, czy z wydzielonych pasów ... » więcej 2019-03-21, godz. 20:00 Opolskie wodociągi stawiają na naukę poprzez zabawę. Bogaty program obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu Zwiedzanie laboratorium WIK, wodne warsztaty w hali maszyn i mnóstwo imprez kulturalnych - to oferta przygotowana dla mieszkańców Opola w ramach obchodów Świa ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:29 W europarlamencie chce walczyć o większe fundusze na cele społeczne Agnieszka Ścigaj z ugrupowania Kukiz'15 spotkała się z mieszkańcami Prudnika. Jej przyjazd miał związek z wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz działalnoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:15 Uczniowie przyszli do szkoły w różnych skarpetkach. Przypominają, że są wśród nich dzieci z zespołem Downa Kolorowe skarpetki i koniecznie nie do pary - w taki sposób nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej numer 2 w Opolu przyszli dzisiaj (21.03) na zajęcia. W ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:30 Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku" Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zau ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:57 Dzień otwarty na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego Instytut Medycyny Uniwersytetu Opolskiego zaprosił licealistów zainteresowanych studiowaniem na kierunku lekarskim. W ramach Dnia Otwartego wykładowcy tłumacz ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:35 Bus "NowejPiątki" promujący rządowe inicjatywy prospołeczne odwiedza kolejne gminy Opolszczyzny Dzisiaj (21.03) szczegóły programu rządowego poznali mieszkańcy Chrząstowic, Ozimka i Turawy w powiecie opolskim. » więcej 2019-03-21, godz. 17:29 Nielegalne składowisko beczek z chemikaliami w kurniku w Otmicach. Na miejscu strażacy, policja oraz WIOŚ [AKTUALIZACJ ... Nawet kilkaset beczek z różnego rodzaju chemikaliami może znajdować się na terenie dawnego kurnika w Otmicach w gminie Izbicko. Teren zabezpieczono a wezwana ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:08 Opolska Wiosna Roberta Biedronia składa wnioski o ujawnienie wysokości zarobków opolskich urzędników Działacze opolskiej Wiosny włączają się w ogólnopolską akcję Roberta Biedronia pod hasłem 'Wiosenne porządki'. To pomysł ujawnienia wysokości zarobków opolski ... » więcej 2019-03-21, godz. 16:14 Składowisko chemikaliów w Otmicach w powiecie strzeleckim. Okryto je w nieużytkowanych kurnikach Kilkadziesiąt zbiorników z nieznaną substancją znaleziono w Otmicach w powiecie strzeleckim. Na miejscu pracuje 7 zastępów straży pożarnej z Kędzierzyna Koźla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »