Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-11, 16:45 Autor: Bogusław Kalisz

Wicewojewoda uspokaja: Nie ma konieczności redukcji łóżek w opolskich szpitalach. Marszałek jest innego zdania

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Marszałek alarmuje - wojewoda uspokaja, w związku z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia dotyczącym zatrudniania odpowiedniej liczby pielęgniarek w szpitalach.
Wicemarszałek Roman Kolek i prezes Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido podkreślają, że nowe rozwiązania wymuszają zatrudnienie dodatkowego personelu, którego nie ma na rynku.

- Dochodzimy do absurdu takiego, że pacjent nie uzyska pomocy w naszych szpitalach. Wyjedzie poza region, gdzie zasoby pielęgniarskie są większe - mówi Kolek.
- Musimy pomyśleć o polityce zdrowotnej przynajmniej w naszym regionie. Jakie oddziały powinny być zlikwidowane, bo się 8-łóżkowego oddziału nie da utrzymać. Decydujmy. Czy ten odział jest potrzebny, czy możemy go zlikwidować - mówi Renata Ruman-Dzido.

Wicewojewoda Violetta Porowska podkreśla, że takie postawienie sprawy nie jest ani uczciwe, ani prawdziwe. Jej zdaniem, wiele szpitali nie wykorzystuje swoich oddziałów nawet na poziomie 15 procent.

- Mówienie, że na rynku brakuje pielęgniarek, nie jest do końca prawdziwe - podkreśla Porowska, która przedstawiła dane, z których wynika, że w regionie zatrudnionych jest 5978 pielęgniarek, łóżek jest 6275. Dane przeliczyła przez wskaźnik ministra zdrowia

- Jeżeli 6275 łóżek pomnożymy przez ten bardziej rygorystyczny wskaźnik 0.7, to oznacza, że mamy 4392 potrzebne pielęgniarki. Taka jest konieczność, by funkcjonowały, przy opiece, przy tych łóżkach. A mamy dzisiaj zatrudnionych, dostępnych pielęgniarek 5978 - mówi wicewojewoda.

Violetta Porowska informuje, że na 29 szpitali na Opolszczyźnie, 9 wniosło o likwidacje w sumie 340 łóżek, czyli 5 procent ogólnego stanu. Nie pogorszy sytuacji służby zdrowia w regionie. Jak dodała, wprowadzone od nowego roku rozporządzenie ministra zdrowia ma poprawić warunki pracy pielęgniarek poprzez zwiększenie ich liczby podczas dyżurów.

Dyrektorzy dużych szpitali m.in w Opolu protestują, ponieważ nowe przepisy wymuszą na nich zatrudnienie dodatkowo około 140 pielęgniarek albo redukcje 240 szpitalnych łóżek (placówki podległe marszałkowi). Dzisiaj (11.01) na konferencji prasowej przedstawili dane, z których wynika, że aby sprostać nowym normom, szpitale muszą znaleźć około 14 mln złotych na pensje dla dodatkowych pielęgniarek.

Wicewojewoda na konferencji prasowej przedstawiła dane dotyczące wykorzystania łóżek w Stobrawskim Centrum Medycznym w Kup.
- Oddział Geriatryczny wykorzystuje łóżka na poziomie 49 procent, a przecież tyle się mówi, że społeczeństwo się starzeje i jest zapotrzebowanie na tego typu usługi - podkreśliła wicewojewoda.
Roman Kolek, Renata Ruman-Dzido
Wioletta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-01-17, godz. 17:54 Wypadek na Prószkowskiej w Opolu Dwa auta osobowe zderzyły się na ul. Prószkowskiej w Opolu. Do wypadku doszło około godz. 17:00. » więcej 2019-01-17, godz. 17:00 Trzeba wyburzyć budynek socjalny zniszczony przez pożar Budynek socjalny w Zdzieszowicach, w którym w listopadzie ubiegłego roku wybuchł pożar, trzeba będzie wyburzyć. Koszt poniesie gmina. Cały czas trwa policyjne ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:15 Na Spychalskiego w Opolu wraca buspas W piątek (18.01) na ulicę Spychalskiego w Opolu wraca buspas. Wcześniej taka organizacja ruchu od mostu na kanale Ulgi w stronę ulicy Wrocławskiej już funkcjo ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:00 Opolskie wcześniaki mogą obronić się przed wirusem RSV Tylko do końca lutego opolskie wcześniaki mogą skorzystać z tego sezonu realizacji programu lekowego 'Profilaktyka zakażeń wirusem RS'. Poradnia Neonatologicz ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:00 Weekendowe studniówki dwóch szkół z Opola bez zmian. "Bardzo trudno przełożyć ten bal" Zgodnie z planem odbędą się studniówki w Liceum Ogólnokształcącym numer 1 i Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu, mimo piątkowo-sobotniej żałoby narodowej. » więcej 2019-01-17, godz. 14:30 Ciężarówka z dziurawą tarczą hamulcową zatrzymana przez ITD Ciężarówkę zagrażającą bezpieczeństwu ruchu drogowego zatrzymali podczas rutynowej kontroli inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Ins ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:30 Żałoba miejska w Opolu. Odwołano wiele imprez kulturalnych, jutro msza św. w intencji Pawła Adamowicza Opole dziś w żałobie. To decyzja po wydarzeniach do których doszło w niedzielę w Gdańsku. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Paweł ... » więcej 2019-01-17, godz. 13:30 Trwa Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego. Jakim zainteresowaniem cieszy się ten język wśród uczniów? - Frekwencja jest duża, my już tradycyjnie wspieramy stronę organizacyjną i techniczną konkursu - przyznał w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodnic ... » więcej 2019-01-17, godz. 12:53 Wypchnął kompana przez balkon, odpowie za zabójstwo Nyska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zabójstwo. 43-latek miał wypchnąć znajomego przez okno balkonowe na trzecim piętrze. » więcej 2019-01-17, godz. 11:25 Policjanci z Grodkowa przygotowali paczki dla Polaków na Kresach Grodkowscy policjanci i pracownicy cywilni tamtejszego komisariatu kolejny raz zaangażowali się w akcję 'Wesprzyj polskich Kombatantów na Kresach'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »