Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-11, 16:45 Autor: Bogusław Kalisz

Wicewojewoda uspokaja: Nie ma konieczności redukcji łóżek w opolskich szpitalach. Marszałek jest innego zdania

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Marszałek alarmuje - wojewoda uspokaja, w związku z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia dotyczącym zatrudniania odpowiedniej liczby pielęgniarek w szpitalach.
Wicemarszałek Roman Kolek i prezes Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido podkreślają, że nowe rozwiązania wymuszają zatrudnienie dodatkowego personelu, którego nie ma na rynku.

- Dochodzimy do absurdu takiego, że pacjent nie uzyska pomocy w naszych szpitalach. Wyjedzie poza region, gdzie zasoby pielęgniarskie są większe - mówi Kolek.
- Musimy pomyśleć o polityce zdrowotnej przynajmniej w naszym regionie. Jakie oddziały powinny być zlikwidowane, bo się 8-łóżkowego oddziału nie da utrzymać. Decydujmy. Czy ten odział jest potrzebny, czy możemy go zlikwidować - mówi Renata Ruman-Dzido.

Wicewojewoda Violetta Porowska podkreśla, że takie postawienie sprawy nie jest ani uczciwe, ani prawdziwe. Jej zdaniem, wiele szpitali nie wykorzystuje swoich oddziałów nawet na poziomie 15 procent.

- Mówienie, że na rynku brakuje pielęgniarek, nie jest do końca prawdziwe - podkreśla Porowska, która przedstawiła dane, z których wynika, że w regionie zatrudnionych jest 5978 pielęgniarek, łóżek jest 6275. Dane przeliczyła przez wskaźnik ministra zdrowia

- Jeżeli 6275 łóżek pomnożymy przez ten bardziej rygorystyczny wskaźnik 0.7, to oznacza, że mamy 4392 potrzebne pielęgniarki. Taka jest konieczność, by funkcjonowały, przy opiece, przy tych łóżkach. A mamy dzisiaj zatrudnionych, dostępnych pielęgniarek 5978 - mówi wicewojewoda.

Violetta Porowska informuje, że na 29 szpitali na Opolszczyźnie, 9 wniosło o likwidacje w sumie 340 łóżek, czyli 5 procent ogólnego stanu. Nie pogorszy sytuacji służby zdrowia w regionie. Jak dodała, wprowadzone od nowego roku rozporządzenie ministra zdrowia ma poprawić warunki pracy pielęgniarek poprzez zwiększenie ich liczby podczas dyżurów.

Dyrektorzy dużych szpitali m.in w Opolu protestują, ponieważ nowe przepisy wymuszą na nich zatrudnienie dodatkowo około 140 pielęgniarek albo redukcje 240 szpitalnych łóżek (placówki podległe marszałkowi). Dzisiaj (11.01) na konferencji prasowej przedstawili dane, z których wynika, że aby sprostać nowym normom, szpitale muszą znaleźć około 14 mln złotych na pensje dla dodatkowych pielęgniarek.

Wicewojewoda na konferencji prasowej przedstawiła dane dotyczące wykorzystania łóżek w Stobrawskim Centrum Medycznym w Kup.
- Oddział Geriatryczny wykorzystuje łóżka na poziomie 49 procent, a przecież tyle się mówi, że społeczeństwo się starzeje i jest zapotrzebowanie na tego typu usługi - podkreśliła wicewojewoda.
Roman Kolek, Renata Ruman-Dzido
Wioletta Porowska

Wiadomości z regionu

2020-01-19, godz. 12:48 Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Prezydent Opola ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej. Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe, doświadczenie zawodowe w instytucjach… » więcej 2020-01-19, godz. 12:30 Modlitwa o jedność chrześcijan. Biskup Czaja gościł na nabożeństwie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Biskup Andrzej Czaja wygłosił kazanie podczas nabożeństwa ekumenicznego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu. Wczoraj (18.01) rozpoczął się Tydzień Powszechnej… » więcej 2020-01-19, godz. 11:21 Dziś koncert na rzecz utworzenia w Opolu Domu Nadziei. Wystąpi Krzysztof Cugowski - Będziemy zbierać pieniądze na rzecz utworzenia w Opolu Domu Nadziei. To miejsce przeznaczone dla osób bezdomnych i potrzebujących - powiedziała o koncercie z… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania „Motocyklowe Kolędowanie” już dziś (19.01) w Prudniku-Lesie. Impreza na terenie Sanktuarium św. Józefa odbędzie się już po raz 14. Towarzyszy jej charytatywna… » więcej 2020-01-19, godz. 08:22 Tarnów Opolski chce mieć na terenie gminy żłobek. Najpierw trzeba wykupić grunt Władze Tarnowa Opolskiego chcą wybudować żłobek. W placówce - przynajmniej na początku - miałoby się znaleźć miejsce dla 30 najmłodszych mieszkańców gminy. » więcej 2020-01-19, godz. 08:18 I Charytatywny Bal Olimpijski w Opolu. Potrzebujących wsparli znani sportowcy i muzycy Połączyli miłość do sportu z chęcią pomocy potrzebującym. W Opolskim Centrum Rozrywki 'Kubatura' zorganizowano po raz pierwszy Charytatywny Bal Olimpijski. » więcej 2020-01-19, godz. 08:14 Bawili się i w ten sposób pomogli 4-letniemu Karolowi. W Łubnianach zorganizowano bal charytatywny Gmina Łubniany już po raz drugi zorganizowała bal charytatywny na rzecz potrzebujących mieszkańców. Tym razem zebrane w ten pieniądze pomogą w leczeniu 4-letniego… » więcej 2020-01-18, godz. 20:52 Wypadek na DK 46 w Dąbrowie. Obowiązuje ruch wahadłowy Utrudnienia na DK 46 Opole - Nysa w miejscowości Dąbrowa w powiecie opolskim na wysokości salonu samochodowego po zderzeniu dwóch samochodów osobowych. Dwie osoby… » więcej 2020-01-18, godz. 18:45 Niemodlin i Krapkowice - 2 nowe fotoradary na Opolszczyźnie W Niemodlinie przy ul. Opolskiej, na wysokości numeru 12 (to DK 46) oraz w Krapkowicach przy ul. Księdza Koziołka (to DW 409) - w tych dwóch miejscach do końca… » więcej 2020-01-18, godz. 18:00 Od lutego do Grodkowa mogą wrócić nocne dyżury lekarskie. Gmina dopłaci do ich funkcjonowania Do Grodkowa ma szanse wrócić nocna i świąteczna opieka medyczna. Władze gminy porozumiały się z brzeskim szpitalem w sprawie jej współfinansowania. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »