Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-30, 22:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Polityczne prognozy na AD 2019 tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Przed nami rok podwójnych wyborów

Niedzielna Loża Radiowa 30.12.2018 [fot. Maciej Wajler]
Niedzielna Loża Radiowa 30.12.2018 [fot. Maciej Wajler]
O prognozy polityczne na 2019 rok pytał swoich gości w Niedzielnej Loży Radiowej redaktor Marek Świercz. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Europejskiej? Komu uda się wejść do polskiego Sejmu? Kto będzie rządził Polską za rok?
Debata rozpoczęła się od zagadnień związanych z eurowyborami i tym jak zmienią one układ sił w Brukseli.

- Będzie lepiej dla Polski - oceniał senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński. - Ten przechył lewicowo-liberalny jest już chyba na krańcu. W tej chwili to wahadło będzie zjeżdżało do normalnego środka i być może bardziej na prawo, w stronę interesów narodowych. Wtedy Polska zejdzie z celownika niektórych oficjeli unijnych, europejskich, Komisji Europejskiej - dodaje.

- Wielkich sensacji nie będzie - prognozuje poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Mamy tu kilka znaków zapytania, chociażby Brexit czy sytuacja polityczna we Francji. To są rzeczy, które na pewno będą miały wpływ na wynik wyborów. Niemniej jednak wydaje mi się, że prócz pewnych przetasowań po stronie EPL i prawicowych klubów, które są w Europarlamencie, to chyba jednak pozostanie ten układ polityczny - dodaje.

Poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej zmienił temat i odniósł się do wyborów parlamentarnych w Polsce. - To będą najważniejsze wybory po roku 1989. To one rozstrzygną na długi czas o tym, jak będzie wyglądać polska scena polityczna, czyli czy będziemy mieli kontynuację tak zwanej "Dobrej Zmiany", czy powrót do zakotwiczenia w Unii Europejskiej i postawienie na Polskę zdecentralizowaną, na Polskę opartą na samorządach szczebla gminnego, powiatowego czy też wojewódzkiego - mówi Kostuś.

- To będzie dobry rok dla Polski i Polaków - przekonywał poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia. - Do budżetu założyliśmy wzrost gospodarczy na poziomie 3,8% PKB. Historia pokazuje, że zawsze zakładamy ostrożniejszy wzrost niż on potem jest realizowany. Bo 3,8 zakładaliśmy również na 2018 rok, a ostatecznie realizujemy 4,8 albo nawet 5 %. Te wszystkie wskaźniki są po naszej stronie. Mamy najniższe bezrobocie w historii. Dziś nie rozmawiamy o tym, że Polacy nie mogą znaleźć pracy. Rozmawiamy o tym, że zagrożeniem jest fakt, że Ukraińcy będą wyjeżdżać, bo się na nich rynek niemiecki otworzy - dodaje.

Członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił uwagę na niepokoje na wschodzie Europy. - Nie wiadomo jak będzie między Ukrainą a Rosją. To też będzie miało spory wpływ na to, co będzie się działo, między innymi na migrację ze Wschodu. Wtedy może być ona masowa. Ja już przerabiałem przygotowania do takiej masowej migracji. Oczywiście, że jak Niemcy otworzą swój rynek pracy to znaczna część Ukraińców pojedzie - dodaje.

- Na pewno gospodarka będzie zwalniać, to jest niezależne od Polski - mówi Fabian Pszon z Solidarnej Polski. - Watro powiedzieć, że Polska będzie rozwijać się nadal bardzo szybko, bo przewidziany wzrost PKB jest na poziomie 4 % w 2019, w 2020 to są prognozy nawet na 3,6. Przy takich kwestiach należy porównać się z innymi. Na tle innych państw Polska, dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy, wypada bardzo dobrze i możemy patrzeć śmiało w przyszłość - dodaje.

Szymon Godyla z Nowoczesnej wspomniał o wyborach na Ukrainie, Litwie, w Estonii i Finlandii, a jesienią w Polsce. Obawiał się przy tym zaśmiecania internetu rosyjskimi fake newsami. - Chciałbym mieć pewność, że nasz rząd zabezpieczy nas lepiej w internecie niż zrobił to chociażby rząd Stanów Zjednoczonych przed wyborami prezydenckimi - dodaje.

Grzegorz Chudomięt z Kukiz'15 powrócił do pierwotnego tematu rozmowy, czyli wyborów do Europarlamentu. - Są one ważne, ale niczego nie zmienią - zaznaczył. - Tutaj panowie mówili też o takiej małej Ojczyźnie, czyli głosujmy na naszych kandydatów z Opolszczyzny, to też nie ma znaczenia czy to będzie ktoś z Dolnego Śląska czy Opolszczyzny, to jest tylko kwestia bliskości , skąd jest dany parlamentarzysta. Proszę zwrócić uwagę, że wybieramy, no dajmy na to, że 700, to tych 50 parlamentarzystów, to jest zaledwie kilka procent - dodaje.

W drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiano o wyborach parlamentarnych w Polsce. Audycje można obejrzeć i wysłuchać na naszej stronie internetowej.
Jerzy Czerwiński
Ryszard Galla
Tomasz Kostuś
Kamil Bortniczuk
Stanisław Rakoczy
Szymon Godyla
Grzegorz Chudomięt
Fabian Pszon

Wiadomości z regionu

2019-02-21, godz. 10:50 Reorganizacji szkół w Komprachcicach w tym roku nie będzie. W 2020 - niewykluczone 4,3 miliona złotych będzie musiała dołożyć do oświaty w tym roku szkolnym gmina Komprachcice. Jak wyliczał 'Poglądach i osądach' wójt Leonard Pietruszka, gmin ... » więcej 2019-02-21, godz. 10:33 "Byłem na spacerze i pies może to potwierdzić". Co Opolanie robią na zwolnieniu lekarskim? Udział w maratonie, podróże po Europie czy malowanie mieszkania z chorym kręgosłupem - ZUS sprawdził, co ubezpieczeni robią na zwolnieniu lekarskim. W opolski ... » więcej 2019-02-20, godz. 21:27 Samobójstwo w gminie Popielów? Śledczy badają okoliczności śmierci mieszkańca powiatu nyskiego Zwłoki 34-letniego mężczyzny znaleziono w okolicach mostu nad Odrą w jednej z miejscowości w gminie Popielów. To mieszkaniec powiatu nyskiego. » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 TOZ w Opolu walczy o psa Dino. Będzie interweniować u prokuratora generalnego Opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie składa broni w walce o owczarka Dino. Wolontariusze zapowiadają, że będą interweniować u prokuratora generalne ... » więcej 2019-02-20, godz. 20:45 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej. "Miałem prawo do zadawania pytań" - To nie jest kwestia konfliktu, a raczej pewnej sytuacji, w której zadaje się konkretne pytania, do czego, jako senator uczelni miałem prawo - mówi prof. Paw ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:30 Śmierć na stoku narciarskim. Nie żyje 31-letni mieszkaniec gminy Walce 31-letni mieszkaniec gminy Walce zmarł na skutek obrażeń, które odniósł w wypadku na stoku narciarskim w Zieleńcu. Do tragedii doszło 10 lutego, mężczyzna zma ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:15 Piotr Bobak nie będzie już wiceburmistrzem Nysy. Prawo nie pozwala łączyć tej funkcji z mandatem radnego powiatu Będą zmiany we władzach Nysy. Jeden z wiceburmistrzów, Piotr Bobak, rezygnuje ze stanowiska. » więcej 2019-02-20, godz. 19:00 Na paczkowskim rynku zatańczono poloneza. "Dobrze wykonany gwarantuje sukces na maturze" [ZDJĘCIA] Około 150 osób zatańczyło dziś (20.02) w południe poloneza na rynku w Paczkowie. Oprócz tegorocznych maturzystów, polski taniec narodowy wykonali także ich na ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Prudnik: chcą, aby ochrona pszczół była w programach nauczania szkół średnich Ochronę populacji pszczół zakłada przedsięwzięcie edukacyjne prudnickiego starostwa. Jego celem jest uświadomieni znaczenia tych owadów dla środowiska natural ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu podsumował kontrole ubojni i przewoźników zwierząt do rzeźni 29 kontroli rzeźni i brak stwierdzonych nieprawidłowości. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli kontrole w regionie zlecone przez Wojewódzki Inspektorat We ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »