Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży…
2018-12-30, 14:35 Autor: Maciej Wajler

EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018
W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Europejskiej? Komu uda się wejść do polskiego Sejmu? Kto będzie rządził Polską za rok?
Jerzy Czerwiński z PiS stwierdził, że wiele sobie obiecuje po eurowyborach. – Tak jak jesteśmy w nowej Polsce, tak obudzimy się w nowej Europie, w której Polska będzie mogła walczyć o swoje interesy a nie być traktowana jak kraj drugiej kategorii – przekonywał.

Zdaniem Ryszarda Galli z MN, eurowybory niewiele zmienią, bo nadal czołową partię pozostanie Europejska Partia Ludowa. Zaapelował także o powrót w rodzimej polityce „do normalności”.

Także Tomasz Kostuś z PO przekonywał, że potrzebny jest powrót do rządu, który ”osadzi Polskę w Unii Europejskiej”, ostrzegał także przed globalnymi niebezpieczeństwami: wojną handlową między USA a Chinami, brexitem czy nielojalnością USA wobec sojuszników (wyjście z Syrii).

Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdził, że rok 2019 będzie kolejnym rokiem gospodarczego sukcesu, przypomniał też czarne scenariusze kreślone przez ekspertów PO, które się nie sprawdziły. Co do eurowyborów, stwierdził, że dziś unijni politycy „stoją przy lewej ścianie”, ale powinno się to zmienić.

Stanisław Rakoczy z PSL zarzucił politykom koalicji sianie propagandy sukcesu, apelował także o wysoką frekwencję w w eurowyborach, bo tylko ona może zapewnić Opolszczyźnie własnego europosła.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że Europarlament przesunie się na prawo, co powoli polskim europosłom skuteczniej walczyć o interesy kraju. Jego zdaniem, sytuacja polityczna w unii się zmieni.

Szymon Godyla z Nowoczesnej ostrzegał przed zawirowaniami na scenie światowej (na przykład ingerencjami rosyjskich internetowych trolli w wybory w regionie), pytał też, czemu w czasach koniunktury prawica zaciąga długi, zamiast je spłacać, jak robią inne kraje unii.

Bardzo sceptycznie zabrzmiała wypowiedź Grzegorza Chudomięta reprezentującego ruch Kukiz ’15, który stwierdził, że 51 polskich europosłów będzie miało znikomy wpływ na politykę UE.

Gośćmi Marka Świercza byli: Stanisław Rakoczy (PSL), Tomasz Kostuś (PO), Szymon Godyla (Nowoczesna), Jerzy Czerwiński (PiS), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Fabian Pszon (Solidarna Polska), Grzegorz Chudomięt (Kukiz ’15) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »