Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-15, 07:00 Autor: Ewelina Laxy

Pomoc bezdomnym i osobom starszym - w Opolu ruszyła Akcja Zima

Policjanci wraz z opieką społeczną doglądają bezdomnych [fot. KPP Namysłów]
Policjanci wraz z opieką społeczną doglądają bezdomnych [fot. KPP Namysłów]
Nadchodzące mrozy to trudny czas dla osób ubogich i bezdomnych. W Opolu - jak co roku - zorganizowano Akcję Zima. W jej ramach potrzebujący mają zapewnione m.in.: ciepłe posiłki.
- Mamy powołany zespół, który koordynuje te zimowe działania - mówi Dorota Rutkowska, naczelnik wydziału zdrowia i rozwoju społecznego w urzędzie miasta Opola. - Bardzo pomocne są tutaj policja i straż miejska, które cały czas patroluje miasto, patrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Policja stworzyła nawet taką mapę ryzyka, w których miejscach najczęściej przebywają bezdomni. Nasi pracownicy socjalni, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, również w tych patrolach uczestniczą. Mamy mnóstwo organizacji pozarządowych, które pomagają, chociażby Caritas ze swoją łaźnią, z Misją Garażową.

Warto jednak w tym czasie abyśmy zaczęli od siebie. Jeżeli zauważymy kogoś, kto ma problemy, czy wiemy o opustoszałych lokalach, gdzie mogą przebywać bezdomni - nie pozostawajmy obojętni.

- Kiedy widzimy osoby bezdomne, potrzebujące pomocy. Kiedy wiemy, że mamy sąsiada, znajomego, który jest samotny, niepełnosprawny, który sam sobie nie radzi, bardzo prosimy o kontakt. Obojętność naraża człowieka na utratę życia. Stąd nasz apel - zaznacza Rutkowska.

Akcję Zima w Opolu nadzoruje straż miejska i to jej funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia o osobach zagrożonych mrozami. Urząd miasta zapewnia też, że osoby ubogie mogą starać się o przyznawanie zasiłków na pokrycie kosztów zakupu opału.
Dorota Rutkowska 1
Dorota Rutkowska 2

Wiadomości z regionu

2019-02-16, godz. 20:10 Przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla "buźkami" monitorują jakość powietrza W Kędzierzynie-Koźlu nawet dzieci wiedzą, jak rozpoznać, czy powietrze jest dobrej jakości, czy zanieczyszcza je smog. W placówkach oświatowych, zaczynając od ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:59 Opolscy strażacy ratowali turystów uwięzionych na wyciągu w czeskim ośrodku narciarskim Filipovice Służby ratunkowe naszych południowych sąsiadów o pomoc poprosiły Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Głuchołaz. W akcji brał też udział helikop ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:40 Dwa autobusy i osobówka zderzyły się na DK 40 w Łące Prudnickiej. Cztery osoby są poszkodowane Mogą być jeszcze utrudnienia na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Łąka Prudnicka. Około 17:40 na trasie z Prudnika do Głuchołaz doszło do zderzenia trzech ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:41 5-letni chłopiec przygnieciony przez konar drzewa w lesie koło Niemodlina. Jego stan jest ciężki Chłopiec w ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie - poinformował Radio Opole Darius ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:21 Bezpłatnie zaczipuj i wysterylizuj psa. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mają okazję za darmo zaczipować swojego psa. W ten sposób właściciele czworonogów mogą być spokojniejsi, że ich pupil wróci do do ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:10 Malują dziecięce przychodnie. "Największą nagrodą jest dla nas ich uśmiech" Zwierzęce, barwne postaci pojawiły się na ścianach przychodni dziecięcych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od samego rana grupa Murki, specjalnie ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:41 Od poniedziałku w Dobrzeniu Wielkim ruszają konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-16, godz. 12:01 Dachowanie w Przysieczy Do wypadku doszło w Przysieczy. Dachował tam samochód osobowy marki Mercedes. » więcej 2019-02-16, godz. 11:19 Sprawdzali, gdzie w Kędzierzynie-Koźlu żyją bezdomni Prawie stu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, to osoby bezdomne. Pracownicy opieki społecznej, strażnicy miejscy i policjanci wiedzą dokładnie, gdzie bezdomni prz ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:12 Nowe jednostki i huczne rozpoczęcie sezonu - to plany Mariny Ujazd na ten rok Nowe łodzie, w tym jedna przerobiona na muzeum, pojawią się w tym roku na Kanale Gliwickim. Wejść na ich pokład będzie można w Marinie Ujazd. Właściciele mari ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »