Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-20, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Starostwo domaga się wyrównania strat finansowych poniesionych przez DPS. Sprawa wraca do sądu okręgowego

[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprawa nieprawidłowości w prudnickim Domu Pomocy Społecznej będzie ponownie rozpatrzona. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił kwietniowy wyrok Sądu Okręgowego w Opolu.
W apelacji prudnickie starostwo wskazało, że orzeczone kary nie rekompensują strat finansowych, które wyliczono na blisko pół miliona złotych. Opolski sąd uznał, że jest to zawyżona kwota. Orzekł, że oskarżeni, byli pracownicy DPS-u muszą zwrócić w sumie 174 tysiące złotych.

- W ocenie sądu apelacyjnego konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego celem ustalenia wysokości szkody - mówi sędzia Małgorzata Lamparska, rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. – Dopiero po tej ocenie będzie można przesądzić rodzaj i zakres odpowiedzialności każdego z oskarżonych. Były kwestie dyskusyjne, czy te osoby są funkcjonariuszami publicznymi, czy nastąpiło przywłaszczenie mienia, czy też ta szkoda jest konsekwencją przekroczenia uprawnień. To są wszystko okoliczności, które w ocenie sądu apelacyjnego muszą zostać wyjaśnione, żeby móc prawidłowo w tej sprawie orzec.

Sąd pierwszej instancji skazał byłą główną księgową prudnickiego DPS na rok więzienia, a byłą magazynierkę na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Prokuratura zarzuciła im przywłaszczenie towaru o wartości ponad 330 tysięcy złotych oraz pieniędzy w kwocie 150 tysięcy. Byłego dyrektor tej instytucji uznano winnym niedopełnienie nadzoru i orzeczono mu 10 tysięcy złotych grzywny. Sprawa ta wróci do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Opolu.
Małgorzata Lamparska

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 21:27 Samobójstwo w gminie Popielów? Śledczy badają okoliczności śmierci mieszkańca powiatu nyskiego Zwłoki 34-letniego mężczyzny znaleziono w okolicach mostu nad Odrą w jednej z miejscowości w gminie Popielów. To mieszkaniec powiatu nyskiego. » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 TOZ w Opolu walczy o psa Dino. Będzie interweniować u prokuratora generalnego Opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie składa broni w walce o owczarka Dino. Wolontariusze zapowiadają, że będą interweniować u prokuratora generalne ... » więcej 2019-02-20, godz. 20:45 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej. "Miałem prawo do zadawania pytań" - To nie jest kwestia konfliktu, a raczej pewnej sytuacji, w której zadaje się konkretne pytania, do czego, jako senator uczelni miałem prawo - mówi prof. Paw ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:30 Śmierć na stoku narciarskim. Nie żyje 31-letni mieszkaniec gminy Walce 31-letni mieszkaniec gminy Walce zmarł na skutek obrażeń, które odniósł w wypadku na stoku narciarskim w Zieleńcu. Do tragedii doszło 10 lutego, mężczyzna zma ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:15 Piotr Bobak nie będzie już wiceburmistrzem Nysy. Prawo nie pozwala łączyć tej funkcji z mandatem radnego powiatu Będą zmiany we władzach Nysy. Jeden z wiceburmistrzów, Piotr Bobak, rezygnuje ze stanowiska. » więcej 2019-02-20, godz. 19:00 Na paczkowskim rynku zatańczono poloneza. "Dobrze wykonany gwarantuje sukces na maturze" [ZDJĘCIA] Około 150 osób zatańczyło dziś (20.02) w południe poloneza na rynku w Paczkowie. Oprócz tegorocznych maturzystów, polski taniec narodowy wykonali także ich na ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Prudnik: chcą, aby ochrona pszczół była w programach nauczania szkół średnich Ochronę populacji pszczół zakłada przedsięwzięcie edukacyjne prudnickiego starostwa. Jego celem jest uświadomieni znaczenia tych owadów dla środowiska natural ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu podsumował kontrole ubojni i przewoźników zwierząt do rzeźni 29 kontroli rzeźni i brak stwierdzonych nieprawidłowości. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli kontrole w regionie zlecone przez Wojewódzki Inspektorat We ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »