Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-20, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Starostwo domaga się wyrównania strat finansowych poniesionych przez DPS. Sprawa wraca do sądu okręgowego

[zdj. Jan Poniatyszyn]
[zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprawa nieprawidłowości w prudnickim Domu Pomocy Społecznej będzie ponownie rozpatrzona. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił kwietniowy wyrok Sądu Okręgowego w Opolu.
W apelacji prudnickie starostwo wskazało, że orzeczone kary nie rekompensują strat finansowych, które wyliczono na blisko pół miliona złotych. Opolski sąd uznał, że jest to zawyżona kwota. Orzekł, że oskarżeni, byli pracownicy DPS-u muszą zwrócić w sumie 174 tysiące złotych.

- W ocenie sądu apelacyjnego konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego celem ustalenia wysokości szkody - mówi sędzia Małgorzata Lamparska, rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. – Dopiero po tej ocenie będzie można przesądzić rodzaj i zakres odpowiedzialności każdego z oskarżonych. Były kwestie dyskusyjne, czy te osoby są funkcjonariuszami publicznymi, czy nastąpiło przywłaszczenie mienia, czy też ta szkoda jest konsekwencją przekroczenia uprawnień. To są wszystko okoliczności, które w ocenie sądu apelacyjnego muszą zostać wyjaśnione, żeby móc prawidłowo w tej sprawie orzec.

Sąd pierwszej instancji skazał byłą główną księgową prudnickiego DPS na rok więzienia, a byłą magazynierkę na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Prokuratura zarzuciła im przywłaszczenie towaru o wartości ponad 330 tysięcy złotych oraz pieniędzy w kwocie 150 tysięcy. Byłego dyrektor tej instytucji uznano winnym niedopełnienie nadzoru i orzeczono mu 10 tysięcy złotych grzywny. Sprawa ta wróci do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Opolu.
Małgorzata Lamparska

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »