Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 12:20 Autor: Joanna Matlak

Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Można ją zobaczyć na jednej ze ścian Urzędu Wojewódzkiego [FILM, ZDJĘCIA]

Na ścianie urzędu wojewódzkiego w Opolu zawisła specjalna tablica
„Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną” – to jeden z punktów dekalogu Polaka, zamieszczonego na tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości.
Tablicę umieszczono na ścianie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piastowskiej w Opolu. Rok temu odsłonięto tam niepodległościowy mural z wizerunkami polskich patriotów.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy to pierwszy punkt wojewódzkich obchodów święta 11 listopada w Opolu.

Uroczystość zainaugurowało przemówienie wojewody opolskiego Adriana Czubaka, a tablice odsłoniła major Wanda Nowak, prezes honorowa Okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Świętują wszyscy Polacy, nie tylko tu w Opolu, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, od Kanady przez Argentynę po Nowa Zelandię, tam gdzie są wnukowie i prawnukowie naszych bohaterów. Bohaterów, którzy za walkę o niepodległość i wolność oddali to co najcenniejsze. Oddali życie, zdrowie, zostali upokorzeni i zgnębieni i wywiezieni w dalekie miejsca, żeby zapomnieć o Polsce - mówi wojewoda Czubak.

- Urodziłam 10 lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej, teraz mam prawie 90 lat i nigdy nie przypuszczałam, że dożyje takiego wieku i takiej uroczystości i to jest dla mnie najważniejsza sprawa w życiu- mówi mjr Wanda Nowak.

Główne uroczystości święta 11 listopada odbędą się o 13.30 na Placu Wolności w Opolu, a o 15.00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Opola.
Adrian Czubak i mjr Wanda Nowak

Wiadomości z regionu

2018-12-11, godz. 12:08 W Sądzie Rejonowym w Opolu kolejny dzień protestu protokolantów Rozprawy się nie odbędą z powodu absencji chorobowej protokolantów - taki komunikat pojawił się na wokandach w Sądzie Rejonowym w Opolu. W ten sposób kadra ad ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:30 Karty Opolska Rodzina i Opolski Senior po nowemu. Nie będzie już konieczności odnawiania karty każdego roku Dotychczasowe karty Opolska Rodzina i Opolski Senior będą obowiązywały tylko do końca grudnia. Nowe karty, które uprawniają do zniżek od stycznia, będą wydawa ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:19 Narkotyki schowali w lodówce i w termosie. 3 dealerów wpadło w ręce opolskiej policji 3 dealerów narkotyków zatrzymali opolscy policjanci. Do sprawy zabezpieczono około 3000 działek narkotyków, które na czarnym rynku warte są około 80 tysięcy z ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:15 Podwójny rocznik uczniów szansą dla szkoły w Komornie Choć uczniowie na razie szykują się do walki o dobre oceny na koniec półrocza, to władze gminy Reńska Wieś zastanawiają się, jaki los czeka Zespół Szkół w Kom ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:07 W żłobkach w Opolu trwa montaż oczyszczaczy powietrza. Miasto kupiło 67 sztuk Do pięciu opolskich żłobków publicznych trafiły oczyszczacze powietrza w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez miasto. - Zadaniem tych urządzeń jest ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:45 Nie będzie becikowego w Opolu. Radni cofnęli uchwałę w tej sprawie Przedstawiciele Urzędu Miasta Opola tłumaczą, że musieli uporządkować stan prawny w mieście, ponieważ uchwała podjęta w maju tego roku, zawierała błędy. W cze ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:11 Awaria sieci w gminie Bierawa. 4 miejscowości bez wody Z powodu awarii wodociągu 4 miejscowości w gminie Bierawa są pozbawione wody. Suche krany mają mieszkańcy Starej Kuźni, Ortowic, Kotlarni i Goszyc. » więcej 2018-12-11, godz. 08:15 Nowe odkrycia w kozielskim "lamusie". Historia sięga II połowy XIV wieku Mógł tam być browar ale i zbrojownia - takie ustalenia dotyczące obiektu stojącego w miejscu kozielskiego 'lamusa', czyli budynku zamkowego przyniosły prowadz ... » więcej 2018-12-10, godz. 23:20 Pożar w budynku mieszkalnym w Lewinie Brzeskim Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru, a następnie oddymianiu pomieszczeń budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki w Lewinie Brze ... » więcej 2018-12-10, godz. 23:10 Osobówka uderzyła w obmurowanie mostu na ul. Luboszyckiej w Kępie Policja ustala , kto prowadził samochód , który uderzył w jeden ze słupków obmurowania mostu przy ul. Luboszyckiej w Kępie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »