Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 12:20 Autor: Joanna Matlak

Odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Można ją zobaczyć na jednej ze ścian Urzędu Wojewódzkiego [FILM, ZDJĘCIA]

Na ścianie urzędu wojewódzkiego w Opolu zawisła specjalna tablica
„Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną” – to jeden z punktów dekalogu Polaka, zamieszczonego na tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości.
Tablicę umieszczono na ścianie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piastowskiej w Opolu. Rok temu odsłonięto tam niepodległościowy mural z wizerunkami polskich patriotów.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy to pierwszy punkt wojewódzkich obchodów święta 11 listopada w Opolu.

Uroczystość zainaugurowało przemówienie wojewody opolskiego Adriana Czubaka, a tablice odsłoniła major Wanda Nowak, prezes honorowa Okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Świętują wszyscy Polacy, nie tylko tu w Opolu, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, od Kanady przez Argentynę po Nowa Zelandię, tam gdzie są wnukowie i prawnukowie naszych bohaterów. Bohaterów, którzy za walkę o niepodległość i wolność oddali to co najcenniejsze. Oddali życie, zdrowie, zostali upokorzeni i zgnębieni i wywiezieni w dalekie miejsca, żeby zapomnieć o Polsce - mówi wojewoda Czubak.

- Urodziłam 10 lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej, teraz mam prawie 90 lat i nigdy nie przypuszczałam, że dożyje takiego wieku i takiej uroczystości i to jest dla mnie najważniejsza sprawa w życiu- mówi mjr Wanda Nowak.

Główne uroczystości święta 11 listopada odbędą się o 13.30 na Placu Wolności w Opolu, a o 15.00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Opola.
Adrian Czubak i mjr Wanda Nowak

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Sprawne światła zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Ruszyła ogólnopolska kampania Ruszyła ogólnopolska kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo'. Opolska policja przypomina, że posiadanie sprawnych świateł w samochodzie wpływa na bezp ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Nowe fakty ws. zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. MOPS otrzymywał anonimy już w 2017 roku Opieka społeczna dostała anonimowy donos o tym, że Aleksandra J. może być w ciąży, jeszcze 2 lata przed makabrycznym odkryciem martwych noworodków. To wynika ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Głuchołazy: Policja ustali, czy wyginiecie pszczół było umyślnym działaniem człowieka 20 rodzin pszczelich najprawdopodobniej wytruto przy ul. Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach. Pszczelarze wykluczyli, aby przyczyną tego były rolnicze oprys ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 W Otmuchowie działa OSA. "Strefa będzie służyć wszystkim mieszkańcom" Mieszkańcy Otmuchowa zyskali kolejne miejsce, w którym mogą bezpłatnie zadbać o kondycje fizyczną. Otwarta Strefa Aktywności pojawiła się na placu obok przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »