Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 17:35 Autor: Maciej Wajler

Za nami główne uroczystości z okazji 100-lecia niepodległej Polski. Tłumy na Placu Wolności w Opolu [FILM]

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Opolu
Wystąpienia okolicznościowe, salwa honorowa, apel pamięci i pokaz musztry – za nami wojewódzkie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Plac Wolności w Opolu wypełnił się tłumem mieszkańców przystrojonych w kotyliony, którzy z dumą nosili biało-czerwone flagi. W uroczystościach wzięły udział władze wojewódzkie i samorządowe, poczty sztandarowe, służby mundurowe, kombatanci i kawaleria.

- Na wolną i niepodległą Polskę czekało wiele pokoleń Polaków – mówił do zebranych Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - To był wyjątkowy na skalę światową wysiłek, by przez kilka pokoleń przetrwał szacunek i miłość do ojczyzny, by przetrwała kultura, by przetrwał język, by przetrwała tęsknota za wolnym krajem - mówił Ociepa.

- Rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwająca 123 lata noc zniewolenia. Entuzjazm w związku z odzyskaniem wolności ogarnął wówczas polskie miasta. Pragnąłbym, aby podobna radość wypełniła serca wszystkich Polaków - powiedział Adrian Czubak wojewoda opolski, który odczytał list od premiera Mateusza Morawickiego.

- Od patriotyzmu nie ma urlopu – mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
- Biało-czerwona flaga powinna być w naszych sercach nie tylko w dniu dzisiejszym, ale w związku z tym, że od patriotyzmu nie ma urlopu, powinna być i jutro i w każdy następny dzień - mówił marszałek Buła.

- Jest biało-czerwono i trudno żeby było inaczej. Cieszę się, że nie tylko ja jestem tutaj, bo jest mnóstwo opolan. Nie przypominam sobie obchodów święta niepodległości z tak dużą liczbą mieszkańców - powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Opolskie uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w katedrze. Następnie uczestnicy przeszli ul. Katedralną, ul. Piastowską, dalej koło kościoła Franciszkanów, aż na Plac Wolności. Wcześniej, na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę z Dekalogiem Polaka upamiętniającą 100 lat niepodległej Polski.

Wiadomości z regionu

2018-12-15, godz. 10:00 "Stop szarej strefie". Pod lupą kontrolerów tym razem znalazły się kluby nocne i targowisko Mandaty na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych to efekt kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w klubach nocnych w po ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:00 Brawijaya Uniwersity z Indonezji nowym partnerem Uniwersytetu Opolskiego Uniwersytet Opolski rozpoczął współpracę z uczelnią z Indonezji. Opole odwiedza aktualnie duża delegacja prorektorów i dziekanów Brawijaya Uniwersity w miejsc ... » więcej 2018-12-15, godz. 08:15 Podejrzana o zabójstwo noworodka w areszcie. Czy zabójstw było więcej? "Praktycznie cały czas chodziła z brzuchem" Zarzut zabójstwa postawiono Aleksandrze J. z Ciecierzyna koło Byczyny. Na jej posesji odkryto zwłoki noworodka. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku prowadzi śle ... » więcej 2018-12-15, godz. 07:00 Pomoc bezdomnym i osobom starszym - w Opolu ruszyła Akcja Zima Nadchodzące mrozy to trudny czas dla osób ubogich i bezdomnych. W Opolu - jak co roku - zorganizowano Akcję Zima. W jej ramach potrzebujący mają zapewnione m. ... » więcej 2018-12-14, godz. 23:00 Pożar mieszkania w bloku przy ul. Nysy Łużyckiej Opolu Ewakuowano 20 osób. Nikt nie został ranny. » więcej 2018-12-14, godz. 21:30 Dziergają szaliki dla bezdomnych, jeden zrobili dla figury myśliwca Długi, kolorowy szalik ozdobiony pomponami nosi od dzisiaj (14.12) dumnie myśliwiec - symbol Strzelec Opolskich. Opatulenie stojącej przed ratuszem rzeźby był ... » więcej 2018-12-14, godz. 20:30 Adwentowa Noc Konfesjonałów także w tym roku. "Wciąż czekamy na zgłoszenia" 14 kościołów diecezji opolskiej zgłosiło już chęć wzięcia udział w tegorocznej akcji pod hasłem 'Adwentowa Noc Konfesjonałów'. Wierni po raz kolejny przed Świ ... » więcej 2018-12-14, godz. 19:00 Człowiek w „realu” jest ważniejszy do znajomych w cyberprzestrzeni Hejt, stalking, a nawet ksenofobia coraz częściej występują wśród młodzieży szkolnej. Przeciwdziałanie tym negatywnym zjawiskom było tematem konferencji zorga ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:55 Pożar mieszkania w Opolu. Lokator został poparzony Do zdarzenia doszło po godzinie 17:00 w budynku przy ul. Wojska Polskiego. Najprawdopodobniej mężczyzna zasnął i wtedy w jego mieszkaniu zapalił się koc. » więcej 2018-12-14, godz. 18:00 Nie będzie powtórzenia wyborów w dwóch okręgach w Głubczycach. Były nieprawidłowości, ale nie zmieniły wyników Sąd Okręgowy w Opolu uznał, że nieprawidłowości dotyczące liczby głosów nie zmieniały podziału mandatów i oddalił protest wyborczy komitetu 'Razem dla Głubczy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »