Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-11, 17:35 Autor: Maciej Wajler

Za nami główne uroczystości z okazji 100-lecia niepodległej Polski. Tłumy na Placu Wolności w Opolu [FILM]

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Opolu
Wystąpienia okolicznościowe, salwa honorowa, apel pamięci i pokaz musztry – za nami wojewódzkie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Plac Wolności w Opolu wypełnił się tłumem mieszkańców przystrojonych w kotyliony, którzy z dumą nosili biało-czerwone flagi. W uroczystościach wzięły udział władze wojewódzkie i samorządowe, poczty sztandarowe, służby mundurowe, kombatanci i kawaleria.

- Na wolną i niepodległą Polskę czekało wiele pokoleń Polaków – mówił do zebranych Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - To był wyjątkowy na skalę światową wysiłek, by przez kilka pokoleń przetrwał szacunek i miłość do ojczyzny, by przetrwała kultura, by przetrwał język, by przetrwała tęsknota za wolnym krajem - mówił Ociepa.

- Rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwająca 123 lata noc zniewolenia. Entuzjazm w związku z odzyskaniem wolności ogarnął wówczas polskie miasta. Pragnąłbym, aby podobna radość wypełniła serca wszystkich Polaków - powiedział Adrian Czubak wojewoda opolski, który odczytał list od premiera Mateusza Morawickiego.

- Od patriotyzmu nie ma urlopu – mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
- Biało-czerwona flaga powinna być w naszych sercach nie tylko w dniu dzisiejszym, ale w związku z tym, że od patriotyzmu nie ma urlopu, powinna być i jutro i w każdy następny dzień - mówił marszałek Buła.

- Jest biało-czerwono i trudno żeby było inaczej. Cieszę się, że nie tylko ja jestem tutaj, bo jest mnóstwo opolan. Nie przypominam sobie obchodów święta niepodległości z tak dużą liczbą mieszkańców - powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Opolskie uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w katedrze. Następnie uczestnicy przeszli ul. Katedralną, ul. Piastowską, dalej koło kościoła Franciszkanów, aż na Plac Wolności. Wcześniej, na budynku urzędu wojewódzkiego odsłonięto tablicę z Dekalogiem Polaka upamiętniającą 100 lat niepodległej Polski.

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 15:00 Uczniowie PSP nr 2 w Opolu poszli na wybory. Nad głosowaniem na przewodniczącego szkoły czuwała komisja i mąż zaufania Była prawdziwa - zaplombowana - urna wyborcza, czteroosobowa komisja, mąż zaufania i kabiny do głosowania. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 im. ... » więcej 2019-10-23, godz. 15:00 Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej przeciwni cięciu funduszy na mniejszości W przyszłym roku ma być mniej pieniędzy na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości. W projekcie budżetu kraju na 2020 mowa o spadku fin ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:21 Pijani postanowili pobić bezdomnego. Mieli też włamać się do hotelu pracowniczego. W sądzie ruszył proces Według prokuratury 27-letni Kamil K. oraz jego o rok starszy kolega Piotr J., po imprezie w jednym z barów w Ozimku, włamali się do hotelu pracowniczego, w kt ... » więcej 2019-10-23, godz. 13:19 Specjalistyczna opieka nad wcześniakami i ciężko chorymi dziećmi w opolskim szpitalu ginekologicznym Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jako jedyne w województwie opolskim będzie prowadziło Dziecięcą Opiekę Koordynowaną. W tym r ... » więcej 2019-10-23, godz. 13:03 Miał gwałcić swoje siostry. Dominik I. stanął dzisiaj przed sądem Prokuratura twierdzi, że 24-letni Dominik I. przez blisko 10 lat wykorzystywał seksualnie swoje dwie biologiczne siostry. Pierwszych tzw. innych czynności sek ... » więcej 2019-10-23, godz. 12:01 Prudnik: za pobicie i kradzież grożą im wieloletnie kary więzienia Pod zarzutem pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia zatrzymani zostali w Prudniku osiemnastolatek oraz jego 28-letni kompan. Po tym, jak namierzyła ich p ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:50 Będzie nowy sprzęt dla oddziału kardiologii USK. Pieniądze na zakup przekazało Opole Ten sprzęt ma być kolejnym krokiem, który pozwoli na przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów. Na oddział kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:35 Dzielnicobus w trasie. Trwa głosowanie na kandydatów do rad dzielnic Opola Do 28 października trwa głosowanie do rad dzielnic Opola. W tym roku głosy oddajemy przez stronę internetową wybory.dzielnice.opole.pl. Dla osób starszych lub ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:30 Ostatni dzwonek, by wziąć udział w "Ławce Go". Dziś mija termin nadsyłania zgłoszeń Długie rozmowy, poznanie nowych ludzi, modlitwa i uwielbienie - m.in. na to składa się tegoroczna 'Ławka Go'. Przez trzy dni uczniowie szkół średnich oraz stu ... » więcej 2019-10-23, godz. 10:15 "Jest mnóstwo przedsięwzięć mających poprawić czytelnictwo w Polsce". Gość porannej rozmowy w Radiu Opole - Ostatnio ruszyła potężna machina naprawcza w zakresie poziomu czytelnictwa Polaków. Przez tę machinę rozumiem całe mnóstwo różnych projektów i przedsięwzięć ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »