Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-22, 17:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Lekarze i pielęgniarki szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu

Lekarze i pielęgniarski szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu [fot. WSSE]
Lekarze i pielęgniarski szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu [fot. WSSE]
Lekarze i pielęgniarski szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu [fot. WSSE]
Lekarze i pielęgniarski szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu [fot. WSSE]
Warsztaty z zakresu zakażeń szpitalnych dla lekarzy, pielęgniarek epidemiologicznych i szpitalnych zespołów ds. kontroli zorganizował opolski sanepid. W Państwowej Medycznej Szkole Zawodowej w Opolu specjaliści mikrobiologii lekarskiej dyskutują o aktualnej sytuacji epidemiologicznej, a także o współpracy laboratoriów z oddziałami szpitalnymi.
- Warsztaty mają nie tylko uaktualnić wiedzę z zakresu zakażeń szpitalnych, ale też przedstawić wiele rozwiązań praktycznych - mówi dr n.med. Anna Matejuk, dyrektor WSSE w Opolu. - Walczymy o to, żeby było ich mniej, a ewidencja, żeby była rzeczywista, żeby zgłaszano nam zakażenia, a także o to, żeby nie było zakażeń bakteriami, które są odporne na antybiotyki, bo wówczas wyczerpią się wszystkie możliwości leczenia takiego pacjenta. Chodzi nam o to, żeby zwrócić uwagę, na te drobnoustroje najbardziej groźne w zakażeniach szpitalnych - dodaje Matejuk.

- W naszym regionie od kilku lat obserwujemy ciągły, ale powolny wzrost liczby zakażeń szpitalnych wywołanych Clostridium difficile - mówi dr n. med. Urszula Posmyk, kierownik oddziału epidemiologii WSSE w Opolu. - To patogen, o którym mówimy często, ale i tak pomimo tego, ze względu na dużą ilość antybiotyków, którą stosujemy w leczeniu naszych pacjentów, jest to coraz bardziej odczuwalny problem, także w naszych placówkach medycznych. Muszą być naprawdę szczelne procedury, bo tylko wtedy uda się osiągnąć sukces - dodaje Posmyk.

W 2017 roku w województwie odnotowano 14 ognisk zakażeń szpitalnych, zakażeniom uległy 124 osoby.
dr n.med. Anna Matejuk
dr n. med. Urszula Posmyk

Wiadomości z regionu

2020-09-28, godz. 20:30 Nagrody marszałka dla najlepszych sportowców z regionu. "Sport w województwie opolskim ma się dobrze" 27 zawodników i 7 trenerów, którzy w 2019 roku wyróżnili się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w regionie odebrało nagrody przyznawane… » więcej 2020-09-28, godz. 20:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 35 zakażeń koronawirusem. 19 przypadków dotyczy powiatu oleskiego 35 nowych zakażeń koronawirusem i 3 przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. Od początku epidemii w Polsce patogen z Chin potwierdzono… » więcej 2020-09-28, godz. 18:00 Osiem placówek oświatowych w regionie pracuje hybrydowo, trzy pozostają zamknięte Osiem placówek oświatowych na Opolszczyźnie pracuje hybrydowo, a trzy pozostają całkowicie zamknięte - poinformowało opolskie kuratorium oświaty. Przedszkole… » więcej 2020-09-28, godz. 17:15 Opole: są już szczepionki dla seniorów powyżej 65. roku życia Mieszkańcy Opola powyżej 65. roku życia od jutra (29.09) mogą korzystać z darmowych szczepionek przeciwko grypie » więcej 2020-09-28, godz. 17:00 Stabilna sytuacja epidemiczna w powiecie głubczyckim. "Ogniska zakażeń są w fazie wygaszania" Nie ma większych problemów z przestrzeganiem dodatkowych obostrzeń w powiecie głubczyckim. Od soboty (26.09) ta część regionu znajduje się w tak zwanej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:15 COVID-19 w ZOZ w Oleśnie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 pracowników i 4 pacjentów Nowe ognisko COVID-19 w powiecie oleskim. Jak potwierdziła Małgorzata Gudełajtis, specjalista ds. kontaktu z mediami w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:14 Wypadek w Krasiejowie. DW 463 zablokowana [AKTUALIZACJA] Trzy pojazdy zderzyły się między Krasiejowem a Zawadzkiem. » więcej 2020-09-28, godz. 15:30 "Objawy są podobne do COVID-19". Zbliża się fala zachorowań na grypę. Jest problem ze szczepionkami Gorączka, kaszel, zmęczenie czy ból mięśni - to tylko niektóre z objawów, jakie pojawiają się nie tylko w zakażeniu koronawirusem, ale także przy grypie… » więcej 2020-09-28, godz. 15:00 Szarpanina na dyskotece mogła skończyć się śmiercią. Ruszył proces 24-letni Krzysztof J. w trakcie szarpaniny na dyskotece Pietnia pod Krapkowicami w czerwcu ubiegłego roku, rzucił kuflem w nieznajomego i uszkodził tętnicę… » więcej 2020-09-28, godz. 14:30 Policjanci z opolskiej drogówki przez weekend zatrzymali 5 kierowców, którzy złamali prawo Opolscy policjanci w miniony weekend zatrzymali dwóch piratów drogowych i dwóch jadących 'na podwójnym gazie', a także trzech prowadzących pojazdy bez … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***