Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-22, 17:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Lekarze i pielęgniarki szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu

Lekarze i pielęgniarski szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu [fot. WSSE]
Lekarze i pielęgniarski szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu [fot. WSSE]
Lekarze i pielęgniarski szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu [fot. WSSE]
Lekarze i pielęgniarski szkolą się z zakresu zakażeń szpitalnych w PMWSZ w Opolu [fot. WSSE]
Warsztaty z zakresu zakażeń szpitalnych dla lekarzy, pielęgniarek epidemiologicznych i szpitalnych zespołów ds. kontroli zorganizował opolski sanepid. W Państwowej Medycznej Szkole Zawodowej w Opolu specjaliści mikrobiologii lekarskiej dyskutują o aktualnej sytuacji epidemiologicznej, a także o współpracy laboratoriów z oddziałami szpitalnymi.
- Warsztaty mają nie tylko uaktualnić wiedzę z zakresu zakażeń szpitalnych, ale też przedstawić wiele rozwiązań praktycznych - mówi dr n.med. Anna Matejuk, dyrektor WSSE w Opolu. - Walczymy o to, żeby było ich mniej, a ewidencja, żeby była rzeczywista, żeby zgłaszano nam zakażenia, a także o to, żeby nie było zakażeń bakteriami, które są odporne na antybiotyki, bo wówczas wyczerpią się wszystkie możliwości leczenia takiego pacjenta. Chodzi nam o to, żeby zwrócić uwagę, na te drobnoustroje najbardziej groźne w zakażeniach szpitalnych - dodaje Matejuk.

- W naszym regionie od kilku lat obserwujemy ciągły, ale powolny wzrost liczby zakażeń szpitalnych wywołanych Clostridium difficile - mówi dr n. med. Urszula Posmyk, kierownik oddziału epidemiologii WSSE w Opolu. - To patogen, o którym mówimy często, ale i tak pomimo tego, ze względu na dużą ilość antybiotyków, którą stosujemy w leczeniu naszych pacjentów, jest to coraz bardziej odczuwalny problem, także w naszych placówkach medycznych. Muszą być naprawdę szczelne procedury, bo tylko wtedy uda się osiągnąć sukces - dodaje Posmyk.

W 2017 roku w województwie odnotowano 14 ognisk zakażeń szpitalnych, zakażeniom uległy 124 osoby.
dr n.med. Anna Matejuk
dr n. med. Urszula Posmyk

Wiadomości z regionu

2019-09-17, godz. 21:35 Uwaga - silny wiatr w regionie. Strażacy są wzywani do usuwania powalonych drzew i połamanych konarów Porywisty wiatr daje się we znaki mieszkańcom regionu. Wieczorem w niespełna godzinę strażacy odnotowali ponad 20 interwencji. » więcej 2019-09-17, godz. 21:00 80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. "To także obchody dnia Sybiraka". Uroczystości w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] 80 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Z kraju deportowano półtora miliona Polaków. O wydarzeniach sprzed lat przypominano dziś (17.09) na opolskim r ... » więcej 2019-09-17, godz. 21:00 Oficjalne uroczystości nadania Orderu Uśmiechu w Głuchołazach. Hiszpanka wypije sok z cytryny i zatańczy flamenco! W Światowy Dzień Orderu Uśmiechu w Głuchołazach hiszpance Marii Carricondo zostanie uroczyście wręczone międzynarodowe odznaczenie nadawane wyłącznie przez dz ... » więcej 2019-09-17, godz. 21:00 NFZ zaprasza na konsultacje i badania. "Środa z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. W przychodni Centrum w ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:00 Marcin Ociepa i Przemysław Daca o inwestycjach przeciwpowodziowych w regionie. Padły konkretne daty Zbiornik w Raciborzu, polder Żelazna i wały przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-Koźlu - minister Marcin Ociepa i prezes Wód Polskich Przemysław Daca podali konkr ... » więcej 2019-09-17, godz. 19:30 "To była obietnica, którą rok temu złożyłam publicznie". Będą pieniądze na projekt mostu w Krapkowicach - Mam wielką osobistą satysfakcję, że ten most powstanie - mówiła w Radiu Opole wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Chodzi o most nad Odrą, który połączy ... » więcej 2019-09-17, godz. 19:15 "Odra jest w tej chwili priorytetem". Jak odnowić żeglowność polskich rzek? II Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu 'W stronę korzyści' to hasło II Kongresu Żeglugi Śródlądowej, który rozpoczął się w Opolu. Naukowcy, armatorzy i przedstawiciele władz dyskutują na temat powr ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:30 Lewica proponuje: "wdowia emerytura" i szybsze przejście na emeryturę 40 lat pracy dla mężczyzn i 35 dla kobiet, a dodatkowo dziedziczenie emerytury - z taką propozycją wychodzi lewica. Na konferencji wyborczej kandydat na posła ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:10 Zderzenie dwóch samochodów na DK 41 w Prudniku Dwa auta osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 41 z Nysy do Prudnika. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń, ale możliwe utrudnienia w ruchu. » więcej 2019-09-17, godz. 17:30 Kandydatki Koalicji Obywatelskiej wspólnie zachęcają do głosowania. "Jesteśmy kompetentne, silne, odpowiedzialne i odw ... 'Kobiety do sejmu!' - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny aktywnie uczestniczyć w parlamencie, przekonywały wszystkie panie startujące w jesienn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »