Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-14, 12:03 Autor: Bogusław Kalisz

System informatyczny gotowy do wyborów samorządowych. Powstał w Opolu

[Fot. Wanda Kownacka]
[Fot. Wanda Kownacka]
Nowy system informatyczny obliczający wyniki wyborów jest gotowy. Przeszedł dwa ogólnopolskie testy. 3. października były jeszcze pewnego rodzaju niedoskonałości. Sieć Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, jak się okazało, była nie do końca prawidłowo skonfigurowana i utworzył się pewne "tamy". Nie była to jednak wina systemu, a urządzeń, za które odpowiadają technicy.
- 10 października kiedy przeprowadziliśmy pełny test wydajności i obciążenia i już nikt nie zgłaszał żadnych problemów - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Oby również 21. października udało się przygotować protokoły głosowania, ustalić wyniki i przede wszystkim podać zbiorcze wyniki na obszarze województwa.

W poprzednich wyborach samorządowych w 2014 roku, nie zadziałał system informatyczny przygotowany przez firmę zewnętrzną. Zawieszał się, później nie było do niego dostępu a ostatecznie generował nieprawidłowe wyniki. Dlatego głosy były liczone ręcznie, a oficjalne wyniki poznaliśmy 6 dni po wyborach. Na tegoroczne głosowanie system informatyczny przygotowała opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego.

- Dosyć aktywnie uczestniczyliśmy we wskazywaniu błędów poprzedniego systemu i wtedy uznano, że powinniśmy brać udział w tworzeniu nowego systemu. Przygotowaliśmy system od zera, z pomocą nauki - Uniwersytetu Warszawskiego - wyjaśnia dyrektor delegatury KBW w Opolu.

Dyrektor Tkacz zapowiada, że pierwsze wyniki wyborów, na wójtów, burmistrzów, prezydentów będą znane około północy. Nad ranem powinny być wyniki do rad gmin, 22 października, czyli w poniedziałek rano będą wyniki wyborów do rad powiatów, a najpóźniej we wtorek do sejmików województw.

- Sejmik czeka na powiaty, ponieważ to każdy powiat ustala wyniki głosowania na swoim obszarze. Dopiero kiedy przedstawiciel powiatowej komisji wyborczej jedzie do komisarza wyborczego zatwierdzić wyniki, przywozi dane dotyczące głosowania do sejmiku województwa. Wtedy wojewódzka komisja przystępuje do pracy i ustala wyniki wyborów do sejmiku.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października.
Rafał Tkacz cz.1
Rafał Tkacz cz.2
Rafał Tkacz cz.3

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »