Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-14, 12:03 Autor: Bogusław Kalisz

System informatyczny gotowy do wyborów samorządowych. Powstał w Opolu

[Fot. Wanda Kownacka]
[Fot. Wanda Kownacka]
Nowy system informatyczny obliczający wyniki wyborów jest gotowy. Przeszedł dwa ogólnopolskie testy. 3. października były jeszcze pewnego rodzaju niedoskonałości. Sieć Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, jak się okazało, była nie do końca prawidłowo skonfigurowana i utworzył się pewne "tamy". Nie była to jednak wina systemu, a urządzeń, za które odpowiadają technicy.
- 10 października kiedy przeprowadziliśmy pełny test wydajności i obciążenia i już nikt nie zgłaszał żadnych problemów - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Oby również 21. października udało się przygotować protokoły głosowania, ustalić wyniki i przede wszystkim podać zbiorcze wyniki na obszarze województwa.

W poprzednich wyborach samorządowych w 2014 roku, nie zadziałał system informatyczny przygotowany przez firmę zewnętrzną. Zawieszał się, później nie było do niego dostępu a ostatecznie generował nieprawidłowe wyniki. Dlatego głosy były liczone ręcznie, a oficjalne wyniki poznaliśmy 6 dni po wyborach. Na tegoroczne głosowanie system informatyczny przygotowała opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego.

- Dosyć aktywnie uczestniczyliśmy we wskazywaniu błędów poprzedniego systemu i wtedy uznano, że powinniśmy brać udział w tworzeniu nowego systemu. Przygotowaliśmy system od zera, z pomocą nauki - Uniwersytetu Warszawskiego - wyjaśnia dyrektor delegatury KBW w Opolu.

Dyrektor Tkacz zapowiada, że pierwsze wyniki wyborów, na wójtów, burmistrzów, prezydentów będą znane około północy. Nad ranem powinny być wyniki do rad gmin, 22 października, czyli w poniedziałek rano będą wyniki wyborów do rad powiatów, a najpóźniej we wtorek do sejmików województw.

- Sejmik czeka na powiaty, ponieważ to każdy powiat ustala wyniki głosowania na swoim obszarze. Dopiero kiedy przedstawiciel powiatowej komisji wyborczej jedzie do komisarza wyborczego zatwierdzić wyniki, przywozi dane dotyczące głosowania do sejmiku województwa. Wtedy wojewódzka komisja przystępuje do pracy i ustala wyniki wyborów do sejmiku.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października.
Rafał Tkacz cz.1
Rafał Tkacz cz.2
Rafał Tkacz cz.3

Wiadomości z regionu

2018-12-14, godz. 14:00 Wyprzedzała na łuku i omal nie doprowadziła do tragedii. Pirat spod Namysłowa ukarany grzywną [FILM] Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 39 między Namysłowem, a Rychtalem. Kierująca audi na jednym z zakrętów podjęła manewr wyprzedzania, omal nie spychaj ... » więcej 2018-12-14, godz. 14:00 Jeden z najgroźniejszych opolskich przestępców Michał K. ps. "Pasek" ponownie przed opolskim sądem Lata temu był doprowadzany na salę rozpraw przez antyterrorystów, miał status więźnia niebezpiecznego, a wstęp na parking przed sądem był mocno ograniczony. D ... » więcej 2018-12-14, godz. 13:00 Śledczy ustalili prawdopodobną rodzinę mężczyzny, który dokonał samopodpalenia Prokuratura i policja wytypowały potencjalną rodzinę mężczyzny, który dokonał samopodpalenia przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu dwa dni temu. Pobrano od ... » więcej 2018-12-14, godz. 12:30 Choinka za elektrośmieci - to propozycja dla mieszkańców Strzelec Opolskich Mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie mogą wymienić elektrośmieci na choinki. Po raz trzeci przed ratuszem odbędzie się wymiana starych suszarek, laptopów czy te ... » więcej 2018-12-14, godz. 11:45 Wraca ruch na DK 45 między Większycami i Reńską Wsią Jeszcze przed świętami kierowcy będą mogli korzystać z krajowej 45 między rondami w Większycach i Reńską Wsią. Mimo, że remont drogi zakończy się w przyszłym ... » więcej 2018-12-14, godz. 11:00 Szukamy genetycznego bliźniaka dla Magdy i Olivera W ten weekend w kilku lokalizacjach w Kędzierzynie-Koźlu, Walcach, Krapkowicach oraz Zdzieszowicach, przy okazji odwiedzin świątecznych jarmarków będzie można ... » więcej 2018-12-14, godz. 10:51 Samorządowcy z całej Opolszczyzny w jednym miejscu. Rozmawiają o dotacjach z RPO Samorządowcy z wszystkich gmin Opolszczyzny w jednym miejscu. W urzędzie marszałkowskim odbywa się regionalna konferencja, podczas której zostanie podsumowane ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:30 Miało być studio nagrań i nowa kurtyna będą... wyremontowane łazienki W planach było stworzenie studia nagrań i zamontowanie nowoczesnej kurtyny, skończy się na remoncie łazienki. Gmina chce wprowadzić zmiany i poprawki w projek ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:30 Pies lub kot to nie zabawka. TOZ odradza dawanie żywych prezentów na święta Działacze opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami apelują - psy lub koty nie są dobrym pomysł na prezent pod choinkę. Co roku, już kilka dni po ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:13 Zarzut zabójstwa dla matki z Ciecierzyna. - Mówiła nam, że jest chora - komentują mieszkańcy wsi [AKTUALIZACJA] W Ciecierzynie pod Byczyną na terenie jednej z posesji znaleziono zwłoki noworodka. Nieoficjalnie mówi się, że to nie jedyne makabryczne odkrycie w tym miejsc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »