Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-13, 08:30 Autor: Katarzyna Doros

Rektor UO Marek Masnyk skrytykowany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego za kandydowanie w wyborach samorządowych

Prof. dr hab. Marek Masnyk
Prof. dr hab. Marek Masnyk
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Jarosław Gowin skrytykował start rektora Uniwersytetu Opolskiego w wyborach samorządowych. Przypomnijmy, prof. Marek Masnyk ubiega się o mandat radnego Opola z listy komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego. Wicepremier przyznał, że jako minister nauki i szkolnictwa wyższego zbudował "ogniową ścianę oddzielającą świat uniwersytecki od bieżącej polityki" i tego samego oczekuje od środowiska akademickiego".
- Nie chcę oceniać decyzji pana rektora. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy autorytet uniwersytetu nie został nadszarpnięty? To jest pytanie, na które w nadchodzących wyborach samorządowych muszą sobie odpowiedzieć mieszkańcy Opola - mówi wicepremier Jarosław Gowin. - Nie chodzi o to, z jakiej listy rektor startuje, bo równie zaskoczony byłbym, gdyby ktoś z rektorów startował z listy PIS-u, Porozumienia, czy Zjednoczonej Prawicy. Uczelnie są autonomiczne, jestem przekonany, że społeczność Uniwersytetu Opolskiego wyrobi sobie i wyrazi zdanie na temat zaangażowania politycznego pana rektora - dodaje.

Sztab wyborczy prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego odpowiada.

- Dziwi nas krytyka rektora Masnyka. Samorząd to zwykli ludzie, a nie partie polityczne, to obywatele reprezentujący różne środowiska, w tym akademickie - mówi Łukasz Sowada. - Nic dziwnego, że pan rektor zdecydował się do tego samorządu startować, z resztą na przestrzeni lat wiele osób związanych z uczelniami z akademickim Opolem w ten samorząd się angażowało. Nie szukając daleko przecież i pan prof. Nicieja był zaangażowany i prof. Bach. W tej chwili także na naszych listach kandydatów do rady miasta oprócz rektora Uniwersytetu Opolskiego jest dziekan Nawarecki z Politechniki Opolskiej, więc wydaje mi się, że to jest jedynie troska o dobrą współpracę na relacji miasto-samorząd-uczelnia. Wicepremier Gowin najpierw roznosił w Opolu ulotki kandydatki PiS, a potem krytykuje prof. Marka Masnyka za angażowanie się w sprawy miasta - dodaje.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października.
Jarosław Gowin
Łukasz Sowada

Wiadomości z regionu

2019-10-14, godz. 07:43 Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne. Dane z godziny 8.00 Według cząstkowych wyników wyborów do Sejmu, opublikowanych przez PKW, Prawo i Sprawiedliwość wygrywa, gromadząc 49, 35% głosów przed Koalicją Obywatelską, na ... » więcej 2019-10-14, godz. 07:28 Nocny pożar w domu w Komprachcicach Pożar domu w Komprachcicach przy ul. Krzyżowej. Strażacy otrzymali wezwanie kwadrans przed godziną 3.00. W budynku przebywała jedna osoba, którą trzeba było e ... » więcej 2019-10-14, godz. 07:05 Wybory 2019. Danuta Jazłowiecka (nieoficjalnie) i Beniamin Godyla (już oficjalnie) w Senacie Znamy już nieoficjalne wyniki wyborów do Senatu w dwóch okręgach. W okręgu centralnym (Opole i powiat opolski) mandat zdobyła Danuta Jazłowiecka. W okręgu wsc ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:50 "Sondaże dawały nam dwa razy gorszy wynik". PSL zadowolone z prawie 10-procentowego poparcia Polskie Stronnictwo Ludowe w regionie zadowolone z sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS, ludowcy zdob ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:30 Mniejszość Niemiecka musi czekać na oficjalny wynik wyborów. "Założeniem przynajmniej 1 mandat senatora i dwóch dla po ... - Wysoka frekwencja jest dużym zaskoczeniem, zgadzam się ze zdaniem, że to były najważniejsze wybory po 1989 roku. Jesteśmy komitetem regionalnym, więc na ofi ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:20 "Szósty mandat na horyzoncie". Radość w opolskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu sondażowych wyników wyb ... Prawie 44 procent to sondażowy wynik Prawa i Sprawiedliwości, a to pozwala na kontynuację rządów przez następne 4 lata. Wieczór wyborczy partia zorganizowała ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:55 Kandydat Konfederacji po wyniku exit poll: 13 posłów to wynik zadowalający 13 miejsc w sejmie dla kandydatów Konfederacji według exit poll autorstwa Ipsos. » więcej 2019-10-13, godz. 22:40 Politycy Koalicji Obywatelskiej komentują sondażowe wyniki wyborów [FILM, ZDJĘCIA] 27,4 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska w dzisiejszych (13.10) wyborach parlamentarnych według exit poll Ipsos. Gdyby taki wynik potwierdził się po p ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:20 Lewica wraca do sejmu. Marcelina Zawisza: "Będziemy odważną opozycją" Po czterech latach przedstawiciele środowisk lewicowych wracają do polskiego parlamentu. Przypomnijmy, według sondażowych wyników wyborów KW Sojuszu Lewicy De ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:50 Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konf ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »