Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-13, 08:30 Autor: Katarzyna Doros

Rektor UO Marek Masnyk skrytykowany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego za kandydowanie w wyborach samorządowych

Prof. dr hab. Marek Masnyk
Prof. dr hab. Marek Masnyk
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Jarosław Gowin skrytykował start rektora Uniwersytetu Opolskiego w wyborach samorządowych. Przypomnijmy, prof. Marek Masnyk ubiega się o mandat radnego Opola z listy komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego. Wicepremier przyznał, że jako minister nauki i szkolnictwa wyższego zbudował "ogniową ścianę oddzielającą świat uniwersytecki od bieżącej polityki" i tego samego oczekuje od środowiska akademickiego".
- Nie chcę oceniać decyzji pana rektora. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy autorytet uniwersytetu nie został nadszarpnięty? To jest pytanie, na które w nadchodzących wyborach samorządowych muszą sobie odpowiedzieć mieszkańcy Opola - mówi wicepremier Jarosław Gowin. - Nie chodzi o to, z jakiej listy rektor startuje, bo równie zaskoczony byłbym, gdyby ktoś z rektorów startował z listy PIS-u, Porozumienia, czy Zjednoczonej Prawicy. Uczelnie są autonomiczne, jestem przekonany, że społeczność Uniwersytetu Opolskiego wyrobi sobie i wyrazi zdanie na temat zaangażowania politycznego pana rektora - dodaje.

Sztab wyborczy prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego odpowiada.

- Dziwi nas krytyka rektora Masnyka. Samorząd to zwykli ludzie, a nie partie polityczne, to obywatele reprezentujący różne środowiska, w tym akademickie - mówi Łukasz Sowada. - Nic dziwnego, że pan rektor zdecydował się do tego samorządu startować, z resztą na przestrzeni lat wiele osób związanych z uczelniami z akademickim Opolem w ten samorząd się angażowało. Nie szukając daleko przecież i pan prof. Nicieja był zaangażowany i prof. Bach. W tej chwili także na naszych listach kandydatów do rady miasta oprócz rektora Uniwersytetu Opolskiego jest dziekan Nawarecki z Politechniki Opolskiej, więc wydaje mi się, że to jest jedynie troska o dobrą współpracę na relacji miasto-samorząd-uczelnia. Wicepremier Gowin najpierw roznosił w Opolu ulotki kandydatki PiS, a potem krytykuje prof. Marka Masnyka za angażowanie się w sprawy miasta - dodaje.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października.
Jarosław Gowin
Łukasz Sowada

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 19:15 Nyskie wodociągi nagrodziły dzieci i młodzież, które pochyliły się nad problemem braku dostępu do wody Ponad 120 prac autorstwa dzieci ze szkół podstawowych wpłynęło do nyskiej Akwy w ramach tegorocznej edycji konkursu 'Nie pozostawiajmy nikogo za sobą'. Dziś ( ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski opolskimi kandydatami do Parlamentu Europejskiego Minister edukacji narodowej Anna Zalewska z pierwszego miejsca powalczy o mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Prawo i Sprawied ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Strajk nauczycieli: Egzaminy na zakończenie gimnazjum i podstawówki odbędą się w terminie - zapewnia opolski kurator o ... - Zbieramy dane ze szkół, w których odbywa się referendum strajkowe i analizujemy sytuację - powiedział w Loży Radiowej Michał Siek, opolski kurator oświaty. ... » więcej 2019-03-22, godz. 16:00 Bus "NowejPiątki" w trasie. Dzisiaj odwiedzał miejscowości na północy województwa opolskiego Wołczyn, Byczyna i Kluczbork znalazły się dzisiaj (22.03) na trasie busa 'NowaPiątka'. » więcej 2019-03-22, godz. 15:38 Duże zainteresowanie 22. edycją nyskich targów pracy. "To najlepsza forma kontaktu potencjalnego pracownika z pracodaw ... Ponad 40 wystawców z Polski jak i zagranicy wzięło dziś (22.03) udział w nyskich targach pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22. i dla setek od ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:33 Polak Węgier dwa bratanki. Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Delegacja z zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu Fejér gościła w stolicy województwa. Studyjny wyjazd opolskich winiarzy do partnerskiego regionu, czy wspó ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:25 Kłosowski i Czochara powalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu dolnośląsko-opolskiego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu obejmującego województwa dolnośląskie i op ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:15 Debata i prelekcje. Trwają obchody Światowego Dnia Wody w Opolu Debata o wodzie w mieście, prelekcje i panel dyskusyjny - to kolejne elementy obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji dysk ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:19 Paczków: Zamiast tradycyjnych "kartoników", szkolne legitymacje noszą w smartfonach Uczniowie paczkowskiej szkoły, jako pierwsi w regionie korzystają od wczoraj (21.03) z elektronicznych legitymacji. Dokument wyświetlany jest na ekranie smart ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:45 Nie będzie aktu oskarżenia wobec księdza pedofila, bo sprawa się przedawniła Prokuratura Rejonowa w Nysie ustaliła, że ks. Edward W., niegdyś wikary w Strzelcach Opolskich, w latach 80 i 90 dokonał czynów pedofilskich wobec nieletnich ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »