Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-26, 14:15 Autor: Maciej Stępień

Burmistrz Brzegu zainaugurował kampanię, a lokalny komitet pyta o legalność konferencji

Grzegorz Surdyka (z prawej) i Kamil Szeremet z "NIE dla więzienia, TAK dla połączenia" pytają o legalność konferencji prasowej burmistrza Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Grzegorz Surdyka (z prawej) i Kamil Szeremet z "NIE dla więzienia, TAK dla połączenia" pytają o legalność konferencji prasowej burmistrza Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Jerzy Wrębiak ogłosił start w wyborach samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Jerzy Wrębiak ogłosił start w wyborach samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Wracamy do wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatni dzień wakacji. 31 sierpnia Jerzy Wrębiak z PiS-u zorganizował w jednym z miejskich parków konferencję prasową, na której ogłosił, że będzie starał się o reelekcję. Spotkanie odbyło się w asyście urzędników z wykorzystaniem m.in. nagłośnienia należącego do gminy. Przedstawiciele komitetu „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” uważają, że doszło tutaj do naruszenia przepisów i w liście otwartym piszą do Jarosława Kaczyńskiego, by ten się zainteresował sprawą.
W oficjalnym piśmie czytamy, że burmistrz Wrębiak w czasie wykonywania swojej pracy i z udziałem urzędników w czasie ich godzin pracy, nie będąc jeszcze oficjalnym kandydatem, prowadził kampanię wyborczą. Grzegorz Surdyka z komitetu „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” pyta, czy nie doszło tutaj do złamania przepisów prawa wyborczego.

- Każdy z nas po godzinach pracy, popołudniami może robić kampanię wyborczą. Ale przede wszystkim bez wykorzystania mienia gminy oraz bez angażowania urzędników i pracowników samorządowych. To jest niedopuszczalne – zauważa Surdyka.

Burmistrz Brzegu odpiera ataki i uważa, że nic złego się nie stało. Jego zdaniem lepszym polem do dyskusji między potencjalnymi kandydatami będzie rozmowa o programach wyborczych, niż takie błahostki.

- Czy ktoś siedzi na krześle, czy stoi na alejce w parku to chyba nie jest istotne i chyba bym się wstydził, żeby moich oponentów w taki sposób atakować. Bardziej bym wolał dyskutować merytorycznie, na programy, niż zajmować się takimi sprawami.

W obronie Jerzego Wrębiaka stanął poseł Bartłomiej Stawiarski, który koordynuje wybory samorządowe z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, jednocześnie kandydat na burmistrza Namysłowa.

- Pytanie jest zasadnicze, kiedy są godziny pracy burmistrza? Na takim stanowisku przecież nie ma normowanego czasu pracy. Burmistrzem się jest po prostu 24 godziny na dobę.

Stawiarski dodaje na koniec, że podobna sytuacja miała miejsce w Namysłowie, gdzie niemal identyczne spotkanie zorganizował w godzinach pracy obecnie urzędujący burmistrz. Polityk nie zamierza jednak tej sprawy nigdzie zgłaszać.

Legalność konferencji prasowej Jerzego Wrębiaka bada brzeska policja po anonimowym wniosku jednego z mieszkańców. Dodajmy także, że list otwarty w tej sprawie brzeskiego komitetu trafił również do kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości.
Grzegorz Surdyka, Jerzy Wrębiak i Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2020-02-21, godz. 19:20 Mieszkańcy Lubszy znów zablokowali drogę. Jeśli nie zostaną wysłuchani, zapowiadają zaostrzenie walki o obwodnicę Droga krajowa nr 39 w Lubszy była dziś (21.02) ponownie zablokowana przez dwie godziny. » więcej 2020-02-21, godz. 18:12 Bezpłatne porady dla mieszkańców regionu. Ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad prawnych w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach organizacji po… » więcej 2020-02-21, godz. 17:30 Do końca maja kadra "wagonówki" w Opolu może spać spokojnie PKP Intercity Remtrak do maja ma przejąć Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego 'Wagon' w Opolu. Przypomnijmy, naprawę pociągów w stolicy regionu realizował słowacki… » więcej 2020-02-21, godz. 17:25 Leśnicy wycinają drzewa pod budowę obwodnicy Olesna. W sumie chodzi o 100 hektarów Trwa wycinka drzew w związku z budową obwodnicy Olesna. Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu, natomiast obecne tempo wycinki jest wysokie, bo Nadleśnictwo… » więcej 2020-02-21, godz. 17:20 Kolejne zatrzymania zagranicznych kierowców na opolskich drogach Nieszczelne układy z wyciekającymi płynami oraz jazda na karcie kierowcy należącej do innej osoby. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego… » więcej 2020-02-21, godz. 15:30 Będzie generalny remont siedziby straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed wakacjami powinien rozpocząć się remont budynku, w którym siedzibę mają strażnicy miejscy z Kędzierzyna-Koźla. Prace potrwają około roku. W tym czasie… » więcej 2020-02-21, godz. 15:25 Czteroosobowa rodzina z Opola potrzebuje pomocy Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny, która wczoraj (20.02) w pożarze straciła cały dobytek życia. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.30 przy ulicy Waleckiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 15:20 Głubczyce: Przedłużono zawieszenie oddziału pediatrii. Szpital czeka na zmianę przepisów, która ułatwi zatrudnienie lekarzy… Na kolejne dwa tygodnie, czyli do 7 marca utrzymane zostanie zawieszenie oddziału pediatrii w szpitalu w Głubczycach. W placówce nadal brakuje lekarzy specjalistów… » więcej 2020-02-21, godz. 13:35 W Krapkowicach kartą magnetyczną odliczają czas pobytu dziecka w przedszkolu Dzięki nowemu elektronicznemu systemowi, co do minuty wiadomo, ile czasu dziecko spędza w przedszkolu. We wszystkich placówkach gminy Krapkowice wprowadzono elektroniczny… » więcej 2020-02-21, godz. 13:12 W naszym województwie panuje epidemia grypy. "Atakuje głównie najmłodszych" Od początku miesiąca w naszym województwie ponad cztery tysiące osób zachorowało na grypę. Największy problem jest wśród dzieci, które coraz częściej atakuje wirus… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »