Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-25, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Mniejszość Niemiecka chwali się na billboardach pracą wykonaną w ostatniej kadencji

R. Kolek, R. Bartek, Z. Donath-Kasiura i K. Wysdak [fot. Witold Wośtak]
R. Kolek, R. Bartek, Z. Donath-Kasiura i K. Wysdak [fot. Witold Wośtak]
"Znamy się na dobrej robocie nie od dziś" to tytuł kampanii Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej. Akcja to 12 billboardów ustawionych przy ruchliwych drogach całego województwa, które mają zwracać uwagę na pracę wykonaną przez Mniejszość w ostatniej kadencji.
Tablice podzielono na cztery obszary. Pierwszy dotyczy nauki języków obcych. - W ubiegłym roku szkolnym ponad 32 tysiące dzieci uczyło się niemieckiego jako języka Mniejszości Narodowej - mówi Rafał Bartek, "jedynka" na liście sejmikowej w okręgu numer 1. - Można powiedzieć, że spośród wszystkich województw te dzieci najbardziej intensywnie uczą się języków. W Polsce obowiązkowa jest przecież nauka języka obcego, a u nas to najczęściej angielski. Języki z kolei to jest biznes. W latach 2014-2017 Fundacja Rozwoju Śląska udzieliła pożyczek na 1041 projektów.

Łączna wartość tych projektów to 192 miliony złotych.

Zuzanna Donath-Kasiura, liderka sejmikowej listy w okręgu numer 3, omawiała billboardy związane z pomaganiem. W 2017 roku Niemieckie Towarzystwo Dobroczynne udzieliło pomocy dla ponad pięciuset osób na kwotę 270 tysięcy złotych. - Na wczasy rehabilitacyjne wyjechało ponad 180 osób, a to kosztowało więcej niż 160 tysięcy złotych. Niemieckie Towarzystwo Dobroczynne pomogło 46 osobom w trudnej sytuacji finansowej, którym przekazano łącznie przeszło 30 tysięcy złotych.

Z kolei Roman Kolek, "jedynka" w okręgu numer 4, zwraca uwagę na współpracę samorządów zarządzanych przez Mniejszość przy remontach dróg. - Przede wszystkim współdziałanie, zrozumienie i konsekwentne realizowanie inicjatyw krok po kroku. Dzięki temu mieszkańcom naszego regionu żyje się lepiej. Z powodu nowych ścieżek rowerowych czy dobrych ciągów komunikacyjnych odczucia i wrażenia odnośnie naszych gmin poprawiają się. Samorządy pracują ze sobą, dzieląc wkład finansowy do różnych inwestycji.

Celem minimum Mniejszości jest utrzymanie siedmiu miejsc w sejmiku, a plan ambitny mówi o dziewięciu mandatach.
Rafał Bartek
Zuzanna Donath-Kasiura
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 07:00 Zmiana organizacji ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:29 Auto wypadło z drogi w Pępicach. Na miejsce wezwano LPR Około godz. 18.30 z nieustalonych jeszcze przyczyn osobowe audi wypadło (24.04) z drogi w okolicach miejscowości Pępice (gm. Skarbimierz, powiat brzeski) i ud ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:00 "Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej" - samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe wyróżnione. Gala w Filh ... Są opolskimi gwiazdami Europy - w Filharmonii Opolskiej w Opolu przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic - opolskie 15 lat ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:30 Prudnicka spółka szpitalna ma nowego prezesa Dariusz Brzeziński został prezesem Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Rozm ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:13 Opole: kolejna manifestacja wsparcia dla nauczycieli Około 200 osób wyraziło dziś w Opolu poparcie dla strajkujących nauczycieli. Wychowawcy, pedagodzy i uczniowie przynieśli transparenty i wykrzykiwali hasła ch ... » więcej 2019-04-24, godz. 20:15 Nowe toalety miejskie pojawiają się na ulicach Opola. Na razie będą dwie W Opolu montowane są nowoczesne toalety miejskie. Są w pełni zautomatyzowane, bezdotykowe i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. » więcej 2019-04-24, godz. 19:04 Interwencja TOZ w Lewinie Brzeskim. "Psy żyły w pospawanych klatkach, we własnych odchodach" [ZDJĘCIA] Inspektorzy opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w asyście policji i pracowników urzędu gminy odebrali 10 psów z pseudohodowli w Lewinie Brzeskim. Wś ... » więcej 2019-04-24, godz. 19:00 Burze piaskowe na polach i pył znad Sahary to dwa różne zjawiska Pył z Sahary nadciągnął nad Polskę. Ostatni raz takie zdarzenie miało miejsce w 2016 roku. - To zjawisko rzadkie, ale typowe - tłumaczy dr Krzysztof Badora z ... » więcej 2019-04-24, godz. 18:15 Łączenie nierentownych oddziałów lekarstwem na długi szpitali? Od 7 do 9 milionów złotych. Takie jest szacunkowe łączne zadłużenie opolskich szpitali. Najczęstszym powodem ujemnego bilansu jest utrzymywanie nierentownych ... » więcej 2019-04-24, godz. 17:56 Radni województwa przyjęli rezolucję w sprawie Powstań Śląskich Radni województwa upamiętnili setną rocznicę Powstań Śląskich. Podczas sesji sejmiku podjęli rezolucję, w której oddali hołd powstańcom i wszystkim poległym w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »