Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-27, 15:30 Autor: Ewelina Laxy

"Znamy się na pomaganiu" - Mniejszość Niemiecka mówi o polityce senioralnej i pomocy potrzebującym

Konferencja prasowa KWW Mniejszość Niemiecka [fot. Ewelina Laxy]
Konferencja prasowa KWW Mniejszość Niemiecka [fot. Ewelina Laxy]
"Znamy się na pomaganiu i to doświadczenie chcemy wykorzystywać w przyszłości" - KWW Mniejszość Niemiecka podkreśla istotę angażowania się w politykę senioralną i pomoc potrzebującym.
Jak mówi Rafał Bartek, lider KWW Mniejszość Niemiecka, ugrupowanie od lat 90-tych angażuje się w pomoc osobom starszym.

- Dzięki obecności mniejszości niemieckiej w regionie powstały wtedy stacje opieki Caritas - mówi Bartek. - Stacje po dzień dzisiejszy służą nie tylko społeczności mniejszościowej, i tak było od początku, ale służą wszystkim mieszkańcom tego regionu. Z drugiej strony mamy Towarzystwo Dobroczynne Niemców, towarzystwo, które też od lat świadczy pomoc socjalną, pomoc materialną osobom będącym w potrzebie. My znamy się na pomaganiu, robimy to od lat i chcemy to też robić w przyszłości.

- Efektywna może być tylko pomoc przemyślana i długofalowa - mówi Beata Kubica. - Złożyliśmy wniosek do urzędu marszałkowskiego "Opolski Senior. Zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym i opiekunom" ponieważ wsparcia potrzebują nie tylko osoby zależne, ale i ich rodziny, i opiekunowie.

- Nie zaczynamy od zera. To jest kontynuacja naszych tradycji. Społeczeństwo, jako ludzie młodzi, muszą pamiętać o tym, że ludzie starsi też kiedyś byli młodzi i muszą pamiętać o tym, że oni też kiedyś będą starsi - dodaje dr Aleksander Sachanbiński.

Członkowie KWW Mniejszość Niemiecka zaznaczają też, że w niektórych gminach zauważalne są przykłady dobrych praktyk współpracy samorządów i organizacji społecznych na rzecz osób starszych m.in. w Zakrzowie (gm. Polska Cerekiew) gdzie powstał pierwszy na Opolszczyźnie ośrodek geriatryczny "Pensjonat Seniora".
Rafał Bartek
Beata Kubica, dr Aleksander Sachanbiński

Wiadomości z regionu

2019-06-19, godz. 16:00 Dzień otwarty organizuje w najbliższą sobotę (22.06) schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnej wizyty u weterynarza, ale przede wszystkim poznać czworonożnych mieszkańców schroniska. Kto wie, może ktoś ... » więcej 2019-06-19, godz. 15:30 9 kąpielisk figuruje od dziś w zestawieniu opolskiego sanepidu We wszystkich woda aktualnie nadaje się do kąpieli. Zgodnie z informacją służb sanitarnych do 31 sierpnia można korzystać z kąpielisk: nad Jeziorem Nyskim, w ... » więcej 2019-06-19, godz. 14:35 Niski poziom Odry odsłonił wrak "Malucha" na dnie. Strażacy wyciągnęli pozostałości samochodu [ZDJĘCIA] Wrak Fiata 126P wyciągnęli strażacy z Odry na wysokości Parku Nadodrzańskiego w Opolu. Wewnątrz było pusto. » więcej 2019-06-19, godz. 14:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy pracują na Krapkowickiej w Gogolinie Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy jadący dzisiaj drogą wojewódzką 409 między centrum Gogolina a Krapkowicami. Drogowcy wykorzystując zamknięty przejaz ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:16 Nareszcie wakacje! W Głubczycach odbyło się wojewódzkie zakończenie roku szkolnego [ZDJĘCIA, FILM] Za nimi 10 miesięcy wytężonej nauki. Teraz czas na zasłużone - wyjątkowo długie w tym roku - wakacje. Blisko 100 tysięcy opolskich uczniów rozpoczęło letni wy ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:15 Nadszedł czas letniej kanikuły. Uczniowie PSP numer 2 w Opolu odebrali świadectwa Białe koszule, świadectwa i radość uczniów z rozpoczętych wakacji. Tak wyglądało zakończenie roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 im. Polski ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:00 Szykują się kolejne zmiany w otoczeniu niemodlińskiego zamku. Park zostanie połączony z Gospodarstwem Rybackim Ma być wygodnie i zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych. W parku Zamku Książęcego w Niemodlinie mają powstać alejki. To inwestycja, która będzie kontynu ... » więcej 2019-06-19, godz. 11:30 60 zarzutów już na koncie. "Sprawa oszustów jest rozwojowa" [FILM] Łącznie 60 zarzutów usłyszały trzy osoby zatrzymane do śledztwa ws. firmy, oszukującej rolników. Przypomnijmy - jak już informowaliśmy na naszej antenie - męż ... » więcej 2019-06-19, godz. 11:30 Szkoła w Dobrzeniu Małym poddana została termomodernizacji. Inwestycję trzeba zakończyć w sierpniu Trwa termomodernizacja Zespołu Szkół w Dobrzeniu Małym. Pracami objęty jest nie tylko budynek, w którym prowadzone są lekcje, ale również sala gimnastyczna. » więcej 2019-06-19, godz. 11:00 "To był trudny rok szkolny". Komentują: Opolski Kurator Oświaty i naczelnik oświaty w Opolu - To był trudny i intensywny rok szkolny, było dużo zadań do realizacji - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' kurator oświaty Michał Siek, podsumow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »