Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-12, 07:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Mniejszość niemiecka w 25 krajach Europy. Wystawa w Opolu

Wystawa "W dwóch światach 25. niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckiej" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystawa "W dwóch światach 25. niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckiej" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystawa "W dwóch światach 25. niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckiej" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wystawa "W dwóch światach 25. niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckiej" [fot. Katarzyna Zawadzka]
"W dwóch światach 25. niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckiej" - taka wystawę otwarto w holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Ekspozycja prezentuje różne grupy mniejszości niemieckiej w całej Europie.
W otwarciu wystawy uczestniczył Bernard Gaida - przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych. Jak podkreśla cechą wspólną dla wszystkich mniejszości jest fakt, że żyją one w dwóch światach.

- Żyją w świecie swojej kultury i języka oraz mentalności, a jednocześnie żyją w świecie większościowym, czyli tym, który ma inny język, inną kulturę, a czasem mentalność - mówi Gaida. - Ten fakt bycia w dwóch światach na pewno łączy i scala wszystkie te mniejszości.

Jak zaznacza Gaida mniejszość niemiecka w Polsce należy do najliczniejszych w Europie. - Do tego jeszcze możemy doliczyć mniejszość niemiecką na Węgrzech czy w Rosji. To są te mniejszości niemieckie, które ciągle liczymy w setkach tysięcy. Pozostałe mniejszości niemieckie to są grupy liczące kilkadziesiąt, kilkanaście czy kilka tysięcy.

Wystawa powstała z inicjatywy Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckiej (AGDM) w Europie.
Bernard Gaida cz. 1
Bernard Gaida cz. 2

Kultura i rozrywka

2019-01-16, godz. 20:00 Wystawa "Intelligenzaktion" w Urzędzie Wojewódzkim Nauczyciele, duchowni, urzędnicy, dziennikarze, właściciele ziemscy, rzemieślnicy czy powstańcy śląscy - to bohaterowie wystawy 'Intelligenzaktion' w Urzędzie ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:00 Z powodu żałoby odwołano koncerty w czwartek i sobotę W związku z żałobą po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, koncerty i spotkania zostają przełożone lub odwołane. » więcej 2019-01-16, godz. 14:17 Jarosław Makowski nowym dyrektorem Muzeum Ziemi Kozielskiej Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji. Bolesława Bezega zastąpi Jarosław Makowski. » więcej 2019-01-16, godz. 09:00 Wystawa Sławoja Dubiela. Fotografie wykonane kamerą otworkową [ZDjĘCIA] Sławoj Dubiel pokazał swoje prace fotograficzne wykonane kamerą otworkową na wystawie zatytułowanej 'może morze' w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:55 Opolanie wspominali poetę Andrzeja Pałosza Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkanie dr Beatę Świerczewską, autorkę książki „O życiu i twórczości Andrzeja Pałosza. Zarys monograficzny”. » więcej 2019-01-15, godz. 20:36 Dzień Judaizmu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Nie wszystkie prawa, które są wprowadzone w Europie sprzyjają mniejszości żydowskiej - zauważa rabin David Basok, który od 2016 roku stoi na czele Wyznaniow ... » więcej 2019-01-15, godz. 17:00 W Skarbimierzu - "Po drugiej stronie" Działające przy Gminnej Bibliotece w Skarbimierzu grupy teatralne przygotowały przedstawienie zatytułowane 'Po drugiej stronie'. » więcej 2019-01-15, godz. 12:00 Znamy finalistów "Klasyki Żywej". Spektakle zobaczymy w ramach 44. OKT Siedem spektakli z całej Polski uznano za finalistów Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej 'Klasyka Żywa'. W kwietniu zobaczymy je podcza ... » więcej 2019-01-14, godz. 17:48 Museum Selfie Day na Opolszczyźnie Zrób sobie selfie z dziełem sztuki lub muzealnym eksponatem! Do udziału w tej akcji zaprasza Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Środa (16.01) to dzień, kiedy w ... » więcej 2019-01-14, godz. 13:54 Morze, piasek i fotografia otworkowa Sławoja Dubiela 'Może morze' - to tytuł wystawy opolskiego fotografa Sławoja Dubiela. Prace wykonane przy użyciu kamery otworkowej będzie można oglądać w Fotogalerii Miejskie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »