Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-24, 17:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Chcą, by głos mniejszości był słyszalny w Europie. Seminarium Wielkanocne Mniejszości Niemieckiej

Seminarium wielkanocne Mniejszości Niemieckiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Seminarium wielkanocne Mniejszości Niemieckiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Seminarium wielkanocne Mniejszości Niemieckiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Seminarium wielkanocne Mniejszości Niemieckiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wykształcenie ambasadorów Mniejszości Niemieckiej było tematem tegorocznego seminarium wielkanocnego w Opolu. W urzędzie marszałkowskim spotkali się przedstawiciel młodzieżówek mniejszości niemieckiej z całej Europy. Obecni byli delegaci z Niemiec, Danii, Chorwacji, Serbii, Macedonii czy Estonii.
Dotarł także Bernhard Ziesch, przedstawiciel Federalistycznej Unii Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Europie. O międzynarodowej inicjatywie Minority SafePack (zakłada, że prawa mniejszości będą gwarantowane na poziomie unijnym) mówił, że jest potrzebna między innymi po to, aby język różnych mniejszości mieszkających w krajach Unii Europejskiej był słyszalny.

- Jest punkt dotyczący języka, aby wszyscy mieli dostęp do uczenia się swojego języka - mówi Ziesch. - To daje możliwości do tego, aby w obszarze szkolnym można było wprowadzać różne rzeczy. Chodzi o utrzymanie kultury związanej z tymi mniejszościami, ale ogólnie można byłoby podać 10 obszarów, na których nam zależy - dodaje.

Gościem seminarium był też Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Jego zdaniem, język niemiecki na świecie nie jest zagrożony, ale w Polsce, w tym na Śląsku Opolskim, już tak.

- Nie chodzi w języku mniejszości tylko o to, aby on był sztucznie nauczany w szkołach - mówi Gaida. - Chodzi o to, aby on był drugim językiem używanym w codzienności, w rodzinie, istniejącym w przestrzeni, a ten status język niemiecki przed laty utracił. Był w PRL-u dyskryminowany i są ogromne trudności, aby go odbudować - dodaje.

Przypomnijmy, że inicjatywa Minority SafePack to pomysł wprowadzenia ujednoliconych standardów dotyczących mniejszości w Europie. Zdaniem Gaidy, dobrym standardem mogłaby być obecność w publicznych mediach całego kanału w języku mniejszości. Uważa on też, że dla Polaków na Litwie mogłoby to oznaczać posiadanie dwujęzycznych tablic.
Bernhard Ziesch
Bernard Gajda

Wiadomości z regionu

2019-12-11, godz. 17:00 Przywiózł amfetaminę z Niemiec i ukradł koła z felgami. Sąd skazał go na dwa lata więzienia 2 lata w więzieniu spędzi Dawid S. za przywiezienie z Niemiec 400 gramów amfetaminy, udzielanie narkotyków i kradzież kół z felgami w Kluczborku. » więcej 2019-12-11, godz. 16:45 Osadzeni w więzieniu w Strzelcach Opolskich skarżą się na złą jakość powietrza i pozywają gminę Osadzeni z Zakładu Karnego Nr 1 w Strzelcach Opolskich pozywają gminę z powodu złej jakości powietrza i domagają się odszkodowania w wysokości trzech i dwóch tysięcy… » więcej 2019-12-11, godz. 16:45 Opolska Fundacja DOM otrzymała nowego busa do transportu osób niepełnosprawnych Opolska fundacja DOM ma nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych. Bus z windą do transportu osób na wózkach, umożliwi dowóz podopiecznych na zajęcia. Kazimierz… » więcej 2019-12-11, godz. 16:15 Opole: Radio Sygnały zapraszają studentów na Jarmark Świąteczny Na kampusie Uniwersytetu Opolskiego trwa Jarmark Świąteczny. Opolscy studenci mogą skosztować przygotowanych dań, wziąć udział w konkursach i karaoke. W tym roku… » więcej 2019-12-11, godz. 15:30 Tarnów Opolski: strażacy pomagali ratować operatora koparki. Mężczyzna źle się poczuł Nietypowa akcja strażaków w Tarnowie Opolskim. Ratownicy musieli ewakuować z kabiny maszyny operatora koparki. » więcej 2019-12-11, godz. 15:15 Opole przedostatnim przystankiem Małgorzaty-Kidawy Błońskiej przed prawyborami prezydenckimi w PO Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedza Opole w ramach kończącej się prekampanii Platformy Obywatelskiej. Wicemarszałek Sejmu chce kandydować w przyszłorocznych wyborach… » więcej 2019-12-11, godz. 15:00 ZUS przypomina opolskim lekarzom o umowach z asystentami medycznymi Mija rok od kiedy zwolnienie lekarskie, czyli L4 może wystawić nie tylko lekarz, ale również jego asystenci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina opolskim… » więcej 2019-12-11, godz. 13:15 Za kradzież kieszonkowego 10 lat więzienia. Opolska policja zatrzymała mężczyzn, którzy napadli na 13-latka Zagrodzili drogę i pod groźbą zabrali pieniądze, a właściwie kieszonkowe. Tak postąpiło w Opolu dwóch mężczyzn w wieku 35. i 45. lat, którzy okradli... 13-lat… » więcej 2019-12-11, godz. 12:30 Od stycznia szpital w Kędzierzynie-Koźlu przywraca działalność oddziału neurologicznego Oddział neurologiczny szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu od stycznia 2020 roku wznowi działalność. Dyrekcji placówki udało się pozyskać nowych lekarzy… » więcej 2019-12-11, godz. 11:15 Nie żyje odkrywca szczątków dinozaurów w Krasiejowie dr Krzysztof Spałek Zmarł dr Krzysztof Spałek, odkrywca stanowiska paleontologicznego w Krasiejowie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »