Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-24, 17:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Chcą, by głos mniejszości był słyszalny w Europie. Seminarium Wielkanocne Mniejszości Niemieckiej

Seminarium wielkanocne Mniejszości Niemieckiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Seminarium wielkanocne Mniejszości Niemieckiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Seminarium wielkanocne Mniejszości Niemieckiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Seminarium wielkanocne Mniejszości Niemieckiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wykształcenie ambasadorów Mniejszości Niemieckiej było tematem tegorocznego seminarium wielkanocnego w Opolu. W urzędzie marszałkowskim spotkali się przedstawiciel młodzieżówek mniejszości niemieckiej z całej Europy. Obecni byli delegaci z Niemiec, Danii, Chorwacji, Serbii, Macedonii czy Estonii.
Dotarł także Bernhard Ziesch, przedstawiciel Federalistycznej Unii Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Europie. O międzynarodowej inicjatywie Minority SafePack (zakłada, że prawa mniejszości będą gwarantowane na poziomie unijnym) mówił, że jest potrzebna między innymi po to, aby język różnych mniejszości mieszkających w krajach Unii Europejskiej był słyszalny.

- Jest punkt dotyczący języka, aby wszyscy mieli dostęp do uczenia się swojego języka - mówi Ziesch. - To daje możliwości do tego, aby w obszarze szkolnym można było wprowadzać różne rzeczy. Chodzi o utrzymanie kultury związanej z tymi mniejszościami, ale ogólnie można byłoby podać 10 obszarów, na których nam zależy - dodaje.

Gościem seminarium był też Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Jego zdaniem, język niemiecki na świecie nie jest zagrożony, ale w Polsce, w tym na Śląsku Opolskim, już tak.

- Nie chodzi w języku mniejszości tylko o to, aby on był sztucznie nauczany w szkołach - mówi Gaida. - Chodzi o to, aby on był drugim językiem używanym w codzienności, w rodzinie, istniejącym w przestrzeni, a ten status język niemiecki przed laty utracił. Był w PRL-u dyskryminowany i są ogromne trudności, aby go odbudować - dodaje.

Przypomnijmy, że inicjatywa Minority SafePack to pomysł wprowadzenia ujednoliconych standardów dotyczących mniejszości w Europie. Zdaniem Gaidy, dobrym standardem mogłaby być obecność w publicznych mediach całego kanału w języku mniejszości. Uważa on też, że dla Polaków na Litwie mogłoby to oznaczać posiadanie dwujęzycznych tablic.
Bernhard Ziesch
Bernard Gajda

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 16:50 Zderzenie dwóch aut w powiecie opolskim W miejscowości Kotórz Mały, w gminie Turawa, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie 4 osoby. » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA] W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uro ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Świetlica w Kotlarni będzie miała profesjonalne zaplecze kuchenne Rozpoczął się remont świetlicy w Kotlarni w gminie Bierawa. Nie jest to duża inwestycja, ale długo oczekiwana przez mieszkańców. » więcej 2019-02-17, godz. 14:30 Bez prawa jazdy wsiadł za kierownicę ciężarówki. Wiózł żywy inwentarz Kierowcę bez uprawnień zatrzymali mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna zdecydował się na kurs ciężarówką załadowaną żywymi zwierzę ... » więcej 2019-02-17, godz. 13:45 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pomagajmy kotom, zwłaszcza w czasie zimy W Opolu nie mamy kotów bezdomnych, bo te prawie zawsze trafiają do schroniska. Mamy za to koty wolno żyjące. » więcej 2019-02-17, godz. 13:15 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej 2019-02-17, godz. 12:00 Miłośnicy żagli poszukiwani. Trwa nabór do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego "Dar Opola" Jeszcze do 24 lutego trwa nabór kandydatur do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego 'Dar Opola'. To inicjatywa Opolskiego Stowarzyszenia Muzycznego 'Pieśni sp ... » więcej 2019-02-17, godz. 10:08 Tablice upamiętnią 120 lat posługi zakonnic w Branicach W czasie uroczystej mszy w bazylice w Branicach biskup opolski Andrzej Czaja odsłoni tablice upamiętniające 120 lat posługi Sióstr Maryi Niepokalanej w tym wł ... » więcej 2019-02-17, godz. 09:16 Jechał non stop blisko 400 kilometrów, tachograf nie był aktywny Mandatem wysokości 2 tysięcy złotych ukarany został serbski kierowca zatrzymany przez inspektorów z opolskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drog ... » więcej 2019-02-17, godz. 08:30 Rodłacy świętują. 96 lat temu powołano w Opolu I Dzielnicę Związku Polaków w Niemczech Uroczystości upamiętniające 96. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech odbędą się w stolicy województwa. Rozpocznie je o godzinie 10:30 ms ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »