Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-30, 13:10 Autor: Jacek Rudnik

Rafał Tkacz o ważnych datach kalendarza wyborczego oraz zasadach finansowania kampanii. Duże wyzwanie dla sztabów

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
- Na Opolszczyźnie zarejestrowano 207 komitetów wyborczych, ale PKW zarejestrowała też 26 ogólnopolskich komitetów, które także mogą zgłaszać swoich kandydatów w naszym regionie - przypomniał w "Loży Radiowej" dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Komisarz wyborczy musi poinformować mieszkańców o wyborach i stosowną ulotkę informującą o zasadach głosowania dostaniemy do naszych skrzynek pocztowych w październiku.
Do 6 września komitety wyborcze muszą zgłosić kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. - Czyli komisji wojewódzkiej, komisji powiatowych, gminnych, miejskich, które to komisje będą rejestrować kandydatów, a następnie ustalać zbiorczy wynik wyborów w danej jednostce - powiedział Rafał Tkacz.

Gość Radia Opole przypomniał, że w sytuacji, kiedy komitety wyborcze nie zdołają wypełnić wszystkich miejsc, wtedy uzupełnienia dokonują komisarze wyborczy. - Można zgłaszać się również do opolskiej delegatury KBW i będziemy prowadzić wykaz chętnych osób, które chcą zasiadać w komisjach i później z tego grona będziemy uzupełniać ewentualne braki.

Od 12 września będzie można zgłaszać kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku, a na rejestrację będzie czas jedynie do 17 września do północy. - Bardzo krótki czas na rejestrację, tylko w ciągu tych czterech dni i będą ustalone dyżury poszczególnych komisji wyborczych, więc musimy sprawdzić, kiedy nasza komisja ustaliła dyżur i w tym czasie przyjść ze zgłoszeniem kandydata.

Kandydatów na wójtów burmistrzów i prezydentów miast będzie można zgłaszać od momentu zarejestrowania listy swoich kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów do danej rady, a można to zrobić do północy 26 września.

Rafał Tkacz przypomniał, że w tych wyborach nie trzeba podawać nazwisk kandydatów na liście konkretnego komitetu wyborczego, pod którą są zbierane podpisy.

Pod listą kandydatów do sejmiku w danym okręgu trzeba zebrać 300 podpisów, w przypadku powiatu wystarczy 200, a w przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych pod nazwiskiem konkretnego kandydata trzeba zebrać w okręgu 25 podpisów.

W przypadku gmin do 40 tys mieszkańców, czyli wszystkich poza Kędzierzynem-Koźlem, Nysą i Opolem, konkretny KWW może wydać na kampanię jednego kandydata średnio nie więcej niż 1064 złote, w gminach powyżej 40 tysięcy mieszkańców 1276 złotych, w przypadku kampanii do rady powiatu 2553 złotych, w przypadku sejmiku województwa 6384 PLN, a w Opolu - mieście na prawach powiatu - 3830 zł na jeden mandat.

Konkretny komitet wyborczy może jednak zdecydować o nierównomiernym wydatkowaniu tych pieniędzy wydając ich więcej na wybranych kandydatów. Każdy komitet wyborczy musi mieć swojego pełnomocnika finansowego, który po wyborach rozlicza się z całości kampanii. Pieniądze na konto konkretnego komitetu mogą przekazywać czekiem, przelewem lub kartą płatniczą jedynie obywatele Polski i zamieszkali tu na stałe.

W ciągu 30 dni od nieprawidłowego wpływu pełnomocnik komitetu wyborczego ma prawo zwrócić przekazaną kwotę do nadawcy bez żadnych konsekwencji, po tym czasie trzeba się będzie z tego rozliczyć. Jedna osoba może wesprzeć konkretny komitet wyborczy kwotą nie większą niż 31 500 zł.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura 4 listopada.
Rafał Tkacz 01
Rafał Tkacz 02

Wiadomości z regionu

2019-12-14, godz. 17:00 Bierawa zaprasza na świąteczny kiermasz, żeby wspomóc pogorzelców W najbliższą niedzielę (15.12) w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie odbędzie się charytatywny kiermasz bożonarodzeniowych. Dochód z kiermaszu przeznaczony… » więcej 2019-12-14, godz. 16:07 Trudne warunki jazdy. Dachowanie auta na rondzie w Opolu Dachowanie samochodu osobowego na rondzie im. Szczakiela w Opolu. To wylot ze stolicy województwa DK 94 w kierunku Strzelec Opolskich. Pojazdem podróżowała matka… » więcej 2019-12-14, godz. 15:45 "Każdy znajdzie coś dla siebie'. Na opolskim rynku trwają warsztaty robienia świątecznych ozdób Wianki, kule ze słomy, czy piankowe bombki. To wszystko można wykonać własnoręcznie na opolskim rynku podczas trwających tam warsztatów przygotowywania ozdób świątecznych… » więcej 2019-12-14, godz. 15:15 Fani RPG i planszówek spotkali się w Opolu W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trwają Dni Grania w gry RPG i planszówki. Głównym celem imprezy jest popularyzowanie gier fabularnych i planszowych… » więcej 2019-12-14, godz. 15:00 Bez pośpiechu, z dużą wyobraźnią i sprawnym samochodem. Policja przypomina, jak jeździć w okresie przedświątecznym Opolska policja apeluje do kierowców o jazdę bez pośpiechu w okresie przedświątecznym. Przed startem w dłuższą trasę należy sprawdzić stan samochodu. » więcej 2019-12-14, godz. 14:00 Kierowca auta osobowego staranował ogrodzenie w podopolskich Chróścicach Do groźnie wyglądającej kolizji doszło dzisiaj (14.12) w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki. Kierowca niewielkiego volkswagena, na drodze wojewódzkiej nr 457… » więcej 2019-12-14, godz. 13:45 "Pracy mamy dużo, ale na 24 grudnia zdążymy". W Szczepanowicach mieszkańcy tworzą szopkę bożonarodzeniową W Opolu-Szczepanowicach trwa budowa największej szopki bożonarodzeniowej na Opolszczyźnie. W stajence będzie można dostrzec wiele osób związanych z Opolem, a także… » więcej 2019-12-14, godz. 13:00 Opolskie parafie rozpoczęły wydawanie zaproszeń na wigilię dla samotnych i bezdomnych W dwudziestu opolskich parafiach oraz siedzibie Caritas można już odbierać bezpłatne zaproszenia na 27. Opolską Wigilię dla Samotnych i Bezdomnych, która odbędzie… » więcej 2019-12-14, godz. 13:00 Przeciwpożarowa profilaktyka na święta. Warto pamiętać o zasadach, które ograniczą ryzyko przykrych zdarzeń W okresie zimowym opolscy strażacy notują zwiększoną liczbę interwencji przy podtruciach tlenkiem węgla, czy pożarach wynikających z niewłaściwego użytkowania… » więcej 2019-12-14, godz. 12:00 Opole: NFZ szkoli pracowników służby zdrowia z wystawiania elektronicznych recept 8 stycznia wchodzą w życie obowiązkowe e-recepty. Dziś (14.12) opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zorganizował dzień otwarty dla pracowników medycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »