Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-30, 13:10 Autor: Jacek Rudnik

Rafał Tkacz o ważnych datach kalendarza wyborczego oraz zasadach finansowania kampanii. Duże wyzwanie dla sztabów

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
- Na Opolszczyźnie zarejestrowano 207 komitetów wyborczych, ale PKW zarejestrowała też 26 ogólnopolskich komitetów, które także mogą zgłaszać swoich kandydatów w naszym regionie - przypomniał w "Loży Radiowej" dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Komisarz wyborczy musi poinformować mieszkańców o wyborach i stosowną ulotkę informującą o zasadach głosowania dostaniemy do naszych skrzynek pocztowych w październiku.
Do 6 września komitety wyborcze muszą zgłosić kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. - Czyli komisji wojewódzkiej, komisji powiatowych, gminnych, miejskich, które to komisje będą rejestrować kandydatów, a następnie ustalać zbiorczy wynik wyborów w danej jednostce - powiedział Rafał Tkacz.

Gość Radia Opole przypomniał, że w sytuacji, kiedy komitety wyborcze nie zdołają wypełnić wszystkich miejsc, wtedy uzupełnienia dokonują komisarze wyborczy. - Można zgłaszać się również do opolskiej delegatury KBW i będziemy prowadzić wykaz chętnych osób, które chcą zasiadać w komisjach i później z tego grona będziemy uzupełniać ewentualne braki.

Od 12 września będzie można zgłaszać kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku, a na rejestrację będzie czas jedynie do 17 września do północy. - Bardzo krótki czas na rejestrację, tylko w ciągu tych czterech dni i będą ustalone dyżury poszczególnych komisji wyborczych, więc musimy sprawdzić, kiedy nasza komisja ustaliła dyżur i w tym czasie przyjść ze zgłoszeniem kandydata.

Kandydatów na wójtów burmistrzów i prezydentów miast będzie można zgłaszać od momentu zarejestrowania listy swoich kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów do danej rady, a można to zrobić do północy 26 września.

Rafał Tkacz przypomniał, że w tych wyborach nie trzeba podawać nazwisk kandydatów na liście konkretnego komitetu wyborczego, pod którą są zbierane podpisy.

Pod listą kandydatów do sejmiku w danym okręgu trzeba zebrać 300 podpisów, w przypadku powiatu wystarczy 200, a w przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych pod nazwiskiem konkretnego kandydata trzeba zebrać w okręgu 25 podpisów.

W przypadku gmin do 40 tys mieszkańców, czyli wszystkich poza Kędzierzynem-Koźlem, Nysą i Opolem, konkretny KWW może wydać na kampanię jednego kandydata średnio nie więcej niż 1064 złote, w gminach powyżej 40 tysięcy mieszkańców 1276 złotych, w przypadku kampanii do rady powiatu 2553 złotych, w przypadku sejmiku województwa 6384 PLN, a w Opolu - mieście na prawach powiatu - 3830 zł na jeden mandat.

Konkretny komitet wyborczy może jednak zdecydować o nierównomiernym wydatkowaniu tych pieniędzy wydając ich więcej na wybranych kandydatów. Każdy komitet wyborczy musi mieć swojego pełnomocnika finansowego, który po wyborach rozlicza się z całości kampanii. Pieniądze na konto konkretnego komitetu mogą przekazywać czekiem, przelewem lub kartą płatniczą jedynie obywatele Polski i zamieszkali tu na stałe.

W ciągu 30 dni od nieprawidłowego wpływu pełnomocnik komitetu wyborczego ma prawo zwrócić przekazaną kwotę do nadawcy bez żadnych konsekwencji, po tym czasie trzeba się będzie z tego rozliczyć. Jedna osoba może wesprzeć konkretny komitet wyborczy kwotą nie większą niż 31 500 zł.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura 4 listopada.
Rafał Tkacz 01
Rafał Tkacz 02

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 17:00 Prudnik: chcą, aby ochrona pszczół była w programach nauczania szkół średnich Ochronę populacji pszczół zakłada przedsięwzięcie edukacyjne prudnickiego starostwa. Jego celem jest uświadomieni znaczenia tych owadów dla środowiska natural ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu podsumował kontrole ubojni i przewoźników zwierząt do rzeźni 29 kontroli rzeźni i brak stwierdzonych nieprawidłowości. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli kontrole w regionie zlecone przez Wojewódzki Inspektorat We ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:15 Poszukiwał go austriacki wymiar sprawiedliwości, a zatrzymali głubczyccy kryminalni Policjanci z Głubczyc w poniedziałek (18.02) zatrzymali mieszkańca gminy Głubczyce poszukiwanego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. » więcej 2019-02-20, godz. 11:45 Fałszywi policjanci ponownie zaatakowali. Okradli 77-letnią kobietę, ale większą kwotę udało się uratować Kolejna próba oszustwa seniorów z województwa opolskiego metodą 'na policjanta'. Prawdziwi policjanci z Opola zareagowali jednak błyskawicznie. Zaraz po zgłos ... » więcej 2019-02-20, godz. 10:46 Nie będzie tablicy Wałęsy, będzie izba pamięci "Solidarności". Prezydent Opola vs opozycja w sprawie obchodów rocznicy ... Nie tablicą pamiątkową, a izbą pamięci 'Solidarności' Opole chce uczcić zbliżającą się 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w czerwcu. Zapowiedz ... » więcej 2019-02-20, godz. 09:44 Prezydent Opola: Datę festiwalu piosenki znamy, ale jeszcze nie podamy Data tegorocznego festiwalu została ustalona wiele miesięcy wcześniej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski odnosząc si ... » więcej 2019-02-20, godz. 09:30 Próbował umówić się na seks z dzieckiem. Usłyszał zarzuty prokuratorskie Mężczyzna, który przez internet składał propozycje seksualne 12-letniej dziewczynce z Kędzierzyna-Koźla, usłyszał zarzuty prokuratorskie. Grozi mu do 5 lat wi ... » więcej 2019-02-20, godz. 07:30 Paczków ma problem ze ściekami. Nie wszyscy mieszkańcy wywożą je do oczyszczalni Nie wszyscy mieszkańcy nieskanalizowanych miejscowości w gminie Paczków wywożą nieczystości do oczyszczalni ścieków. Takie wnioski płyną z kontroli przeprowad ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »