Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 20:00 Autor: Joanna Matlak

System informatyczny Wsparcia Organów Wyborczych został przetestowany i jest gotowy na wybory

Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Przypomnijmy: system stworzono, aby ułatwiać przeprowadzenie wyborów przede wszystkim na poziomie gmin, co w efekcie pozwoli na szybsze i sprawniejsze wygenerowanie wyników.
- Ogólnopolskie testy obciążeniowe i wydajnościowe przeprowadzono 3 i 10 października. Stwierdzono pewne problemy infrastruktury technicznej i sieciowej, ale one zostały już naprawione przez techników – mówi Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. - Po raz pierwszy o 10.00, po raz drugi o 11.00 przeprowadzono te testy wydajnościowe frekwencji. W najważniejszym momencie zalogowanych było 16 tys. operatorów, czyli taka skala, jaka jest spodziewana w niedzielę wyborczą. Nie zauważono żadnych problemów, nie zauważono, żeby system się zawieszał czy odwieszał, więc wydaje się, że system jest gotowy na 21 października - mówi Tkacz.

Przypomnijmy: podczas wyborów samorządowych 16 listopada 2014 roku system informatyczny nie zadziałał poprawnie. Awaria spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Dodajmy, że opolska delegatura podała je jako pierwsza w kraju.

System WOW ma pomóc w sporządzaniu protokołów przez obwodowe komisje wyborcze, następnie w zliczeniu wyników, w generowaniu protokołów i końcowego obwieszczenia komisarzy wyborczych.

- Wiele też zależy od pracy obwodowych komisji wyborczych – dodaje Tkacz. - Mamy taką nadzieję, że faktyczne wszystko będzie w porządku. To ich praca u samego dołu będzie w dużym stopniu wyznaczała, czy protokoły trzeba będzie powtarzać, czy kogoś wycofywać i czy to pójdzie sprawnie i czy będziemy mogli na antenie Radia Opole informować, bo wiem, że będziecie całą noc te newsy wrzucać, więc mam nadzieję, że będę mógł co godzinę te nowe informacje o wójtach i burmistrzach przekazywać - dodaje Tkacz.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, drugą turę zaplanowano na 4 listopada.
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2018-10-18, godz. 11:00 Mundurowi przejęli 2 tony suszu tytoniowego. Wpadł mężczyzna ścigany listem gończym Ponad 2 tony suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy przechwycili opolscy policjanci i celnicy. Przez niezapłacony podatek Skarb Państwa mógł stracić pra ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:45 Dziś ostatnia w tej kadencji sesja opolskiej rady miasta. W planie m.in. głosowanie ws. obniżenia pensji prezydentowi - Fajnie mieć po swojej stronie kogoś, z kim się kiedyś konkurowało - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pyt ... » więcej 2018-10-18, godz. 10:30 Honka mówi o manipulacji Bartka. "Głosowałem w sprawie poparcia Gambca, ale byłem przeciw" Norbert Honka jako jedyny z zarządu TSKN wyraził sprzeciw wobec poparcia Mniejszości Niemieckiej dla Marcina Gambca w wyborach na prezydenta Opola. Członek Za ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:30 Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady w rejonie remontu. Problemy także na DK 11 Na 249 kilometrze A4 na wysokości Krapkowic bus wjechał w oznakowanie robót. Nie ma osób poszkodowanych, ale zablokowane zostały dwa pasy ruchu w kierunku Kat ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:30 Głowy pełne pomysłów i chęć działania. Akademia Obywatelska w opolskiej MBP Po raz pierwszy zorganizowano w stolicy regionu Akademię Obywatelską. Ma ona wzmocnić działania społeczne w mieście i stworzyć wspólnotę liderów społeczeństwa ... » więcej 2018-10-18, godz. 08:30 Młodzież z całego województwa będzie uczyć się podstawowych informacji o ubezpieczeniach społecznych Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie był miejscem wojewódzkiej inauguracji projektu edukacyjnego 'Lekcje z ZUS'. Cykl czterech zajęć dla szkół ponadpo ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:10 Nowy mieszkaniec opolskiego zoo. W rodzinie ma żyrafy, a nogi... jak u zebry Wyjątkowe zwierzę przyjechało do opolskiego ogrodu zoologicznego. To okapi, czyli przedstawiciel rodziny żyrafowatych. Z brytyjskiego Chester do ogrodu w Opol ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:00 8 milionów więcej na termomodernizacje w dwóch powiatach Prawie 8 milionów dodatkowo otrzymały samorządy zrzeszone w Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim na działania związane z termomodernizacją i walką z niską em ... » więcej 2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »