Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 20:00 Autor: Joanna Matlak

System informatyczny Wsparcia Organów Wyborczych został przetestowany i jest gotowy na wybory

Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Przypomnijmy: system stworzono, aby ułatwiać przeprowadzenie wyborów przede wszystkim na poziomie gmin, co w efekcie pozwoli na szybsze i sprawniejsze wygenerowanie wyników.
- Ogólnopolskie testy obciążeniowe i wydajnościowe przeprowadzono 3 i 10 października. Stwierdzono pewne problemy infrastruktury technicznej i sieciowej, ale one zostały już naprawione przez techników – mówi Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. - Po raz pierwszy o 10.00, po raz drugi o 11.00 przeprowadzono te testy wydajnościowe frekwencji. W najważniejszym momencie zalogowanych było 16 tys. operatorów, czyli taka skala, jaka jest spodziewana w niedzielę wyborczą. Nie zauważono żadnych problemów, nie zauważono, żeby system się zawieszał czy odwieszał, więc wydaje się, że system jest gotowy na 21 października - mówi Tkacz.

Przypomnijmy: podczas wyborów samorządowych 16 listopada 2014 roku system informatyczny nie zadziałał poprawnie. Awaria spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Dodajmy, że opolska delegatura podała je jako pierwsza w kraju.

System WOW ma pomóc w sporządzaniu protokołów przez obwodowe komisje wyborcze, następnie w zliczeniu wyników, w generowaniu protokołów i końcowego obwieszczenia komisarzy wyborczych.

- Wiele też zależy od pracy obwodowych komisji wyborczych – dodaje Tkacz. - Mamy taką nadzieję, że faktyczne wszystko będzie w porządku. To ich praca u samego dołu będzie w dużym stopniu wyznaczała, czy protokoły trzeba będzie powtarzać, czy kogoś wycofywać i czy to pójdzie sprawnie i czy będziemy mogli na antenie Radia Opole informować, bo wiem, że będziecie całą noc te newsy wrzucać, więc mam nadzieję, że będę mógł co godzinę te nowe informacje o wójtach i burmistrzach przekazywać - dodaje Tkacz.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, drugą turę zaplanowano na 4 listopada.
Rafał Tkacz
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2018-12-14, godz. 14:00 Wyprzedzała na łuku i omal nie doprowadziła do tragedii. Pirat spod Namysłowa ukarany grzywną [FILM] Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 39 między Namysłowem, a Rychtalem. Kierująca audi na jednym z zakrętów podjęła manewr wyprzedzania, omal nie spychaj ... » więcej 2018-12-14, godz. 14:00 Jeden z najgroźniejszych opolskich przestępców Michał K. ps. "Pasek" ponownie przed opolskim sądem Lata temu był doprowadzany na salę rozpraw przez antyterrorystów, miał status więźnia niebezpiecznego, a wstęp na parking przed sądem był mocno ograniczony. D ... » więcej 2018-12-14, godz. 13:00 Śledczy ustalili prawdopodobną rodzinę mężczyzny, który dokonał samopodpalenia Prokuratura i policja wytypowały potencjalną rodzinę mężczyzny, który dokonał samopodpalenia przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu dwa dni temu. Pobrano od ... » więcej 2018-12-14, godz. 12:30 Choinka za elektrośmieci - to propozycja dla mieszkańców Strzelec Opolskich Mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie mogą wymienić elektrośmieci na choinki. Po raz trzeci przed ratuszem odbędzie się wymiana starych suszarek, laptopów czy te ... » więcej 2018-12-14, godz. 11:45 Wraca ruch na DK 45 między Większycami i Reńską Wsią Jeszcze przed świętami kierowcy będą mogli korzystać z krajowej 45 między rondami w Większycach i Reńską Wsią. Mimo, że remont drogi zakończy się w przyszłym ... » więcej 2018-12-14, godz. 11:00 Szukamy genetycznego bliźniaka dla Magdy i Olivera W ten weekend w kilku lokalizacjach w Kędzierzynie-Koźlu, Walcach, Krapkowicach oraz Zdzieszowicach, przy okazji odwiedzin świątecznych jarmarków będzie można ... » więcej 2018-12-14, godz. 10:51 Samorządowcy z całej Opolszczyzny w jednym miejscu. Rozmawiają o dotacjach z RPO Samorządowcy z wszystkich gmin Opolszczyzny w jednym miejscu. W urzędzie marszałkowskim odbywa się regionalna konferencja, podczas której zostanie podsumowane ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:30 Miało być studio nagrań i nowa kurtyna będą... wyremontowane łazienki W planach było stworzenie studia nagrań i zamontowanie nowoczesnej kurtyny, skończy się na remoncie łazienki. Gmina chce wprowadzić zmiany i poprawki w projek ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:30 Pies lub kot to nie zabawka. TOZ odradza dawanie żywych prezentów na święta Działacze opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami apelują - psy lub koty nie są dobrym pomysł na prezent pod choinkę. Co roku, już kilka dni po ... » więcej 2018-12-14, godz. 09:13 Zarzut zabójstwa dla matki z Ciecierzyna. - Mówiła nam, że jest chora - komentują mieszkańcy wsi [AKTUALIZACJA] W Ciecierzynie pod Byczyną na terenie jednej z posesji znaleziono zwłoki noworodka. Nieoficjalnie mówi się, że to nie jedyne makabryczne odkrycie w tym miejsc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »