Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-17, 12:45 Autor: Marzena Śmierciak

Susza w kraju i w regionie. Czy tylko rolnicy liczą straty?

Oleski las [fot. Witold Wośtak]
Oleski las [fot. Witold Wośtak]
[fot. UM Nysa]
[fot. UM Nysa]
Dariusz Gieroń [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dariusz Gieroń [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Bocianowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Bocianowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Coraz większe straty notują rolnicy na skutek suszy. A czy brak opadów deszczu stwarza zagrożenie pożarowe w regionie opolskim? Ten problem był omawiany w porannych rozmowach Radia Opole.
- Zauważamy zwiększoną liczbę pożarów, ale na chwilę obecną nie jest to jakaś katastrofalna ilość, choć porównując dane do roku przedniego, już teraz mamy więcej zdarzeń - stwierdził w porannej rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Jak dodał, najwięcej pożarów w tym roku do tej pory opolscy strażacy odnotowali w kwietniu - było ich około 800, a jest to związane z wypalaniem traw.

- Każdy pożar jest groźny - mówił nasz poranny gość. - Każdy pożar ma swoją specyfikę, każdy pożar może być bardzo poważny. Ogień może dojść do jakiegoś obiektu, mogą być osoby poszkodowane. To bardzo różnie wygląda. Natomiast jeżeli mówimy stricte o statystyce, to jeżeli w kwietniu mieliśmy 800 pożarów, w lipcu można powiedzieć zaledwie albo aż, w zależności od interpretacji, ponad 440 i a na chwilę obecną - w połowie sierpnia - mamy odnotowanych 220 pożarów - wyliczał młodszy brygadier Dariusz Gieroń.

Jak zapewniał nasz poranny gość, sytuacja jest lepsza niż przed laty, bo Polacy stali się bardziej ostrożni i dbają o to, by nie zaprószyć w lesie ognia.

Sprawdza się także system dostrzegalni (kilkudziesięciometrowych wież) należący do Lasów Państwowych. - Są bardzo potrzebne do zlokalizowania ognia. W miastach mamy adresy, w lesie ta triangulacja jest trudniejsza - powiedział strażak.

- Straty w lasach z powodu suszy liczymy już od jesieni 2015 roku - stwierdził z kolei gość "Poglądów i osądów" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa. - Bo jest to okres, w którym ujawniły się pierwsze, poważne szkody w drzewostanach sosnowych spowodowane suszą. I w zasadzie od 2015 roku ta sytuacja się nie ustabilizowała. Po prostu permanentnie walczymy, staramy się zminimalizować szkody od tej suszy - tłumaczył nadleśniczy.

- Nie musimy się borykać z dużą liczbą pożarów lasów, ale zaczął się pogarszać stan sosen. A pierwszą przyczyną tego problemu jest obniżenie poziomu wód gruntowych - mówił Marek Bocianowski.
Dariusz Gieroń
Marek Bocianowski

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:00 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach nie było pierwsze Prokuratury okręgu opolskiego prowadziły już kilka innych postępowań w tym samym zakresie. Przede wszystkim chodzi o składowiska w Brzegu, Domaniowie i Pogorz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »