Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-01, 18:30 Autor: Witold Wośtak

W oleskich lasach jest bardzo sucho, ale na razie nie ma zakazu wstępu

Oleski las [fot. Witold Wośtak]
Oleski las [fot. Witold Wośtak]
Od 10 do 12 procent waha się w ostatnim czasie wilgotność ściółki lasów Nadleśnictwa Olesno. Ryzyko pożarowe jest stale monitorowane na kilka sposobów.
Przez cały dzień trwa dyżur w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym, obserwatorzy pracują na trzech wieżach pożarowych, a służba leśna oraz pełnomocnicy nadleśniczego dyżurują w terenie.

- Na razie nie rozważamy wprowadzenia zakazu wstępu do lasu ze względu na turystów i zbieraczy jagód - mówi Joanna Kubiak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Olesno. - Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy trzecim stopniu zagrożenia pożarowego. Dzieje się tak w przypadku, kiedy wilgotność ściółki mierzona o 9:00 będzie niższa niż 10 procent przez pięć kolejnych dni. Ponad 70 procent pożarów w lesie zdarza się przy wilgotności poniżej 12 procent.

Ten sezon jest spokojny w oleskich lasach, bo doszło w nich do jednego pożaru.

- Pożar wybuchł w lasach prywatnych, przylegających do naszego terenu. Na takie sytuacje reagujemy oczywiście w sposób identyczny, jak przy pożarach na naszym obszarze. W akcji gaśniczej biorą wtedy udział pracownicy służby leśnej, a poza tym pracuje samolot dromader, który pozostaje do naszej dyspozycji - dodaje Joanna Kubiak.

Nadleśnictwo Olesno liczy około 20 tysięcy hektarów.
Joanna Kubiak 1
Joanna Kubiak 2

Wiadomości z regionu

2019-04-24, godz. 05:30 Trwa przebudowa ulicy Chrobrego w Brzegu. Prace na części drogi będą odbywały się bez wyłączania ruchu Trwa przebudowa jednej z najważniejszych ulic w Brzegu. Dzięki rządowej dotacji oraz współpracy z władzami gminy, brzeskie starostwo wyremontuje w tym roku po ... » więcej 2019-04-23, godz. 22:30 Fundacja Pro prawo do życia pikietowała w Opolu Chcą bronić dzieci przed - jak twierdzą - „agresywną seksualizacją dzieci w szkołach”. Opolski oddział fundacji Pro prawo do życia we współpracy ze środowiska ... » więcej 2019-04-23, godz. 20:00 Opolscy logistycy otworzą swoje bramy. Przed nami Dni Otwartych Koszar 10. Opolska Brygada Logistyczna w Opolu otworzy koszary dla zwiedzających. Przez dwa dni (25-26.04) wszyscy zainteresowani będą mogli poznać kulisy życia żołn ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:30 Pokój relaksacji w opolskim szpitalu położniczym zyskał nowe wnętrze. Pacjentki mogą poczuć się jak w domu Sofa, fotele, poduszki, koce i nowy sprzęt nagłaśniający z kompletem płyt z wyciszającą muzyką to nowe wyposażenie pokoju relaksacyjnego w Klinicznym Centrum ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:30 Obcokrajowcy chętnie wybierają nyską PWSZ. Na współpracy uczelni korzystają też uczniowie szkół średnich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie intensywnie współpracuje z placówkami edukacyjnymi nie tylko w naszym regionie czy kraju, ale także tymi, które leżą ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:30 Nagonka radnych powodem rezygnacji prezesa spółki zarządzającej prudnickim szpitalem? Trzech kandydatów ubiega się o fotel prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka należy do powiatu i zarządza miejscowym szpitalem. Rezygnację złożyła jej ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:00 Protestowali przeciw... protestowi nauczycieli. "Chcecie rząd szantażować naszymi dziećmi". Nauczyciele: propozycje rz ... 'Daliście nam skrzydła, nie pozbawiajcie nas szansy, którą wy dostaliście'. Z takim transparentem przeciw strajkowi nauczycieli protestowali maturzyści Public ... » więcej 2019-04-23, godz. 16:30 Siłownie pod chmurą mogą być przyjazne także dla seniorów. W Opolu ruszył projekt skierowany do osób 60+ Chcą aktywnie spędzać czas i zadbać o własną kondycję. Ćwiczeniami na siłowni 'pod chmurką' w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu opolscy seniorzy rozpocz ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:30 Maturzyści czekają na oceny i rady pedagogiczne. W większości szkół jeszcze tego nie zrobiono Do piątku (26.04) szkoły mają czas na wystawienie i zatwierdzenie ocen maturzystów. W naszym regionie większość placówek tego jeszcze nie zrobiła. » więcej 2019-04-23, godz. 12:30 Głogówek: gmina wchodzi do spółki PKS w Głubczycach, zapewni to przewozy pasażerskie na jej terenie Komunikację publiczną w gminie Głogówek zabezpieczą autobusy PKS z Głubczyc. Ma to związek z decyzją firmy Arriva. Z końcem czerwca likwiduje ona przewozy pas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »