Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-14, 05:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. Modlili się w jego intencji opolscy pielgrzymi [ZDJĘCIA]

W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. [fot. Wiktoria Palarczyk]
Tłumy pielgrzymów, m.in. uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej, modliły się w intencji zaginionego przed rokiem ks. Krzysztofa Grzywocza. W sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim po mszy świętej, której przewodniczył biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja na dzwonnicy odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą zaginionego duchownego.
Przypomnijmy, ks. Krzysztof Grzywocz zaginął w Alpach Szwajcarskich w zeszłym roku w dzień uroczystości św. Jacka.

- Dzisiaj zgromadzeni pod tą piękną bramą dzwonu pragniemy utrwalić w naszych sercach i na tej kamiennej tablicy wdzięczną pamięć o zaginionym przed rokiem w górach szwajcarskich ks. Krzysztofie Grzywoczu. Pamiętajmy o jego naukach i dobrym słowie - powiedział bp Andrzej Czaja.

- To był wspaniały człowiek, który potrafił przemawiać do ludzi. Czytałam jego książki, słuchałam rekolekcji. Szkoda, że nie ma go już wśród nas. Mówił zawsze z taką dobrocią, żeby ona w nas rosła i żebyśmy byli otwarci na ludzi - dodaje Maria.

Podobna tablica zostanie umieszczona na opolskim budynku, w którym mieszkał ks. Krzysztof Grzywocz oraz w dwóch miejscach w Alpach Szwajcarskich - na szlaku, którym ostatni raz podążał i w kościele, gdzie pełnił posługę przez blisko 9 lat. Biskup zachęcał także do odwiedzania strony internetowej poświęconej życiu i twórczości ks. Krzysztofa Grzywocza. Znajdują się tam materiały auto, wideo, fotografie oraz teksty i wspomnienia. Adres strony to www.kskrzysztofgrzywocz.pl.

W mszy świętej w Kamieniu Śląskim wzięli udział także uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki z opolskiego strumienia. Wierni wyruszyli wczoraj (13.08) rano sprzed kościoła pod wezwaniem św. Jacka w Opolu i pokonując trasę ponad 20 kilometrów dotarli do sanktuarium w Kamieniu Śląskim.

- Idziemy już trzeci raz i to całą rodziną. Mój syn ma niespełna 6 lat - mówi Marta, uczestniczka 42. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej. - Poniedziałek to najłatwiejszy dzień, niby tylko 20 kilometrów, ale zmęczenie odczuwamy. Mocno grzało po drodze. Ta pielgrzymka ma takiego ducha. Wiemy po co idziemy, niesiemy bagaż swoich intencji i swoich bliskich. Potem jest takie zadowolenie, że się dało radę do celu. Mam nadzieję, że wytrwamy do końca, do soboty - dodaje Marta.

O bezpieczeństwo tylko blisko 1000 opolskich pielgrzymujących dba kilkunastu porządkowych. Na 42. Pieszą Pielgrzymkę Opolską składa się pięć strumieni: opolski, nyski, raciborski, głubczycki i kluczborski. Idzie 25 grup, które są ponumerowane, podzielone na odpowiedni rejon i odznaczone odpowiednim kolorem. Najmniejsza liczy około 60 osób, a największa blisko 200.

- Każda grupa ma swojego przewodnika - mówi ks. Tomasz Jałowy, szef porządkowy pielgrzymki. - Każdy strumień musi dojść do konkretnego celu. Na trasie są postoje, obiady. My zabezpieczamy całe to przejście, zwłaszcza na takich ruchliwych trasach. Pomaga nam w tym policja, ale głównie to my pilnujemy porządku i kierujemy ruchem. Robimy to po to, żeby pielgrzymi czuli się bezpiecznie, żeby mogli się pomodlić i w spokoju dojść do celu - dodaje Jałowy.

Pielgrzymi spędzili noc w Kamieniu Śląskim i Kamionce. Dzisiaj (14.08) wezmą udział w mszy świętej na Górze św. Anny. Do wędrujących pątników rano dołączy strumień kluczborski. Uczestnicy dotrą do celu w sobotę.
Pielgrzymi
ks. Tomasz Jałowy
bd Andrzej Czaja, Jolanta

Wiadomości z regionu

2018-11-18, godz. 06:30 Dobroczyńcy bawili się na balu Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym Kilkadziesiąt par uczestniczyło w IV balu charytatywnym Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu. Nie zabrakło koncertów, auk ... » więcej 2018-11-17, godz. 22:43 Biegali świecąc przykładem. Rodzinny Bieg Odblaskowy w Opolu [ZDJĘCIA] Biegacze uzbrojeni w żółtopomarańczowe kamizelki, latarki i opaski przekonywali opolan, że posiadanie elementów odblaskowych jest konieczne także podczas akty ... » więcej 2018-11-17, godz. 19:45 Likwidacje oraz łączenia. Nowa burmistrz Byczyny zdradza pierwsze działania w ratuszu - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Od oszczędności w magistracie rozpocznie swoje rządy nowa burmistr ... » więcej 2018-11-17, godz. 18:38 Strefa Chwały Festiwal to świetna okazja do rozmów i szukania rozwiązań Wzmacnianie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej to główne założenie wydarzenia Strefa Chwały Festiwal organizowanego w Opolu. Impreza jest także oka ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:51 Koalicja w powiecie prudnickim bez zmian. Ma już 12 lat i nadal „rozdaje karty” Dotychczasowa koalicja nadal będzie rządzić powiatem prudnickim. Jej radni obsadzili najbardziej eksponowane stanowiska w tym samorządzie lokalnym. Zdecydował ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:32 Baza rodzin otwarta. Ulicami Opola przeszedł marsz Szlachetnej Paczki [ZDJĘCIA] Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. Wolontariusze komunikowali w ten sposób, że internetowa baza rodzin została otwarta. ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:45 Mali studenci rozpoczęli nowy rok nauki. Ruszyła Dziecięca Politechnika Opolska Około 500 dzieci rozpoczęło naukę w Dziecięcej Politechnice Opolskiej. Podczas wykładu inauguracyjnego w auli 'Łącznika' przy ul. Mikołajczyka w Opolu dzieci ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:45 W Korfantowie odbyła się III Halowa Spartakiada Seniorów [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu seniorów z różnych zakątków Opolszczyzny wzięło udział Halowej Spartakiadzie, która już po raz trzeci odbyła się w Korfantowie. » więcej 2018-11-17, godz. 13:30 Sprawdzają swoją wiedzę o sporcie. W Lewinie Brzeskim trwa coroczna impreza integracyjna W budynku tamtejszej szkoły podstawowej o 9.30 rozpoczął się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy - Historia Sportu. To ósma edycja tej regionalnej imprezy, ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:28 Służba w policji ma wiele wymiarów. "Dołącz do nas" - spotkanie mundurowych ze studentami WSB w Opolu O tym, że praca w policji może mieć różny charakter przekonywali przedstawiciele pododdziału prewencji, laboratorium kryminalistycznego i pododdziału antyterr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »