Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-14, 05:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. Modlili się w jego intencji opolscy pielgrzymi [ZDJĘCIA]

W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Kamieniu Śląskim upamiętniono zaginionego ks. Krzysztofa Grzywocza. [fot. Wiktoria Palarczyk]
Tłumy pielgrzymów, m.in. uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej, modliły się w intencji zaginionego przed rokiem ks. Krzysztofa Grzywocza. W sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim po mszy świętej, której przewodniczył biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja na dzwonnicy odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą zaginionego duchownego.
Przypomnijmy, ks. Krzysztof Grzywocz zaginął w Alpach Szwajcarskich w zeszłym roku w dzień uroczystości św. Jacka.

- Dzisiaj zgromadzeni pod tą piękną bramą dzwonu pragniemy utrwalić w naszych sercach i na tej kamiennej tablicy wdzięczną pamięć o zaginionym przed rokiem w górach szwajcarskich ks. Krzysztofie Grzywoczu. Pamiętajmy o jego naukach i dobrym słowie - powiedział bp Andrzej Czaja.

- To był wspaniały człowiek, który potrafił przemawiać do ludzi. Czytałam jego książki, słuchałam rekolekcji. Szkoda, że nie ma go już wśród nas. Mówił zawsze z taką dobrocią, żeby ona w nas rosła i żebyśmy byli otwarci na ludzi - dodaje Maria.

Podobna tablica zostanie umieszczona na opolskim budynku, w którym mieszkał ks. Krzysztof Grzywocz oraz w dwóch miejscach w Alpach Szwajcarskich - na szlaku, którym ostatni raz podążał i w kościele, gdzie pełnił posługę przez blisko 9 lat. Biskup zachęcał także do odwiedzania strony internetowej poświęconej życiu i twórczości ks. Krzysztofa Grzywocza. Znajdują się tam materiały auto, wideo, fotografie oraz teksty i wspomnienia. Adres strony to www.kskrzysztofgrzywocz.pl.

W mszy świętej w Kamieniu Śląskim wzięli udział także uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki z opolskiego strumienia. Wierni wyruszyli wczoraj (13.08) rano sprzed kościoła pod wezwaniem św. Jacka w Opolu i pokonując trasę ponad 20 kilometrów dotarli do sanktuarium w Kamieniu Śląskim.

- Idziemy już trzeci raz i to całą rodziną. Mój syn ma niespełna 6 lat - mówi Marta, uczestniczka 42. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej. - Poniedziałek to najłatwiejszy dzień, niby tylko 20 kilometrów, ale zmęczenie odczuwamy. Mocno grzało po drodze. Ta pielgrzymka ma takiego ducha. Wiemy po co idziemy, niesiemy bagaż swoich intencji i swoich bliskich. Potem jest takie zadowolenie, że się dało radę do celu. Mam nadzieję, że wytrwamy do końca, do soboty - dodaje Marta.

O bezpieczeństwo tylko blisko 1000 opolskich pielgrzymujących dba kilkunastu porządkowych. Na 42. Pieszą Pielgrzymkę Opolską składa się pięć strumieni: opolski, nyski, raciborski, głubczycki i kluczborski. Idzie 25 grup, które są ponumerowane, podzielone na odpowiedni rejon i odznaczone odpowiednim kolorem. Najmniejsza liczy około 60 osób, a największa blisko 200.

- Każda grupa ma swojego przewodnika - mówi ks. Tomasz Jałowy, szef porządkowy pielgrzymki. - Każdy strumień musi dojść do konkretnego celu. Na trasie są postoje, obiady. My zabezpieczamy całe to przejście, zwłaszcza na takich ruchliwych trasach. Pomaga nam w tym policja, ale głównie to my pilnujemy porządku i kierujemy ruchem. Robimy to po to, żeby pielgrzymi czuli się bezpiecznie, żeby mogli się pomodlić i w spokoju dojść do celu - dodaje Jałowy.

Pielgrzymi spędzili noc w Kamieniu Śląskim i Kamionce. Dzisiaj (14.08) wezmą udział w mszy świętej na Górze św. Anny. Do wędrujących pątników rano dołączy strumień kluczborski. Uczestnicy dotrą do celu w sobotę.
Pielgrzymi
ks. Tomasz Jałowy
bd Andrzej Czaja, Jolanta

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 06:53 Głuchołazy: Gimnazjum przekształciło się w podstawówkę. Do nowej placówki przeniosło się ponad 130 uczniów Ponad 130 uczniów rozpoczęło we wrześniu naukę w nowej głuchołaskiej szkole podstawowej. To trzecia placówka w mieście, w której prowadzone jest nauczanie poc ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Głuchołaski ambulans prezentem dla armeńskiego szpitala Głuchołaski Zakład Opieki Zdrowotnej przekazał niepotrzebną już karetkę placówce, która znajduje się w Talinie. To miasto partnerskie, z którym powiat nyski w ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Kolejny kandydat na burmistrza Brzegu. Lokalny komitet rusza do wyborów Obywatelski komitet „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” oficjalnie rozpoczął kampanię. Dziś (18.09) liderzy lokalnego ugrupowania przedstawili kandydata n ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:45 Umowa patronacka miedzy kluczborskim ogólniakiem, a opolskim uniwersytetem nabierze wymiaru praktycznego Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum op ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:30 Maciej Sonik chwali się poparciem pod listami kandydatów, a Andrzej Kasiura pyta o merytoryczną kampanię Ponad 4250 podpisów poparcia pod listami kandydatów do łącznie trzech rad gmin i rady powiatu krapkowickiego zebrał Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »