Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-27, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

Spotkanie było motywem przewodnim sympozjum poświęconemu postaci zaginionego duchownego Krzysztofa Grzywocza

Sympozjum poświęcone księdzu Krzysztofowi Grzywaczowi [fot. Katarzyna Doros]
Sympozjum poświęcone księdzu Krzysztofowi Grzywaczowi [fot. Katarzyna Doros]
ks. Krzysztof Grzywocz [fot. policevalais.ch]
ks. Krzysztof Grzywocz [fot. policevalais.ch]
Sympozjum poświęcone księdzu Krzysztofowi Grzywaczowi [fot. Katarzyna Doros]
Sympozjum poświęcone księdzu Krzysztofowi Grzywaczowi [fot. Katarzyna Doros]
Brat, przyjaciel, ojciec duchowny. Jedenastu rozmówców księdza Łukasza Żaby podzieliło się swoim doświadczeniem spotkania z księdzem Krzysztofem Grzywoczem. Znany rekolekcjonista, kierownik duchowy i terapeuta zaginął 17 sierpnia 2017 roku w Alpach Szwajcarskich w okolicy szczytu Bortlehorn. Dziś (27.02) w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego odbyło się sympozjum pod hasłem "Ks. Krzysztof Grzywocz - człowiek spotkania" poświęcone promocji książki i postaci duchownego.
- Te wszystkie spotkania i rozmowy, które przeprowadziłem, uświadomiły mnie, że to był człowiek, który dbał o więzi i relacje, o spotkania z Panem Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą - mówi ks. Łukasz Żaba, autor publikacji. - Odsłania się obraz ojca Krzysztofa jako brata, jako przyjaciela, jako ojca duchownego, jako człowieka o kapłańskim sercu, przyjaciela rodziny, człowieka, który smakował życie jak ucztę. Jest to naprawdę bogaty obraz, który pokazuje, że życie człowieka generalnie takie jest. Interesujące, a z drugiej strony też tajemnicze.

Ks. Łukasz Knieć, wspomina, że jego spotkanie z ks. Grzywoczem w sumie trwało 16 lat . - To ważne lata mojego kapłaństwa. W seminarium ks. Krzysztof był moim ojcem duchownym - mówi. - Przychodziliśmy razem z wieloma klerykami do ojca Krzysztofa, choć każdy sam i rozmawialiśmy o ważnych rzeczach, o tym co przeżywamy, o pytanie, które nam powstają gdzieś w głowie, o wątpliwościach, które mamy. On bardzo cierpliwie nas słuchał i dzięki temu, bardzo uważnemu i delikatnemu słuchaniu odnajdywaliśmy to, co dla nas ważne. To były absolutnie niezwykłe spotkania.

Oficjalne poszukiwania ks. Grzywocza zakończono 23 sierpnia 2017 roku. W ubiegłym roku powstała strona internetowa poświęcona osobie zaginionego duchownego, która ma promować jego nauczanie, być miejscem formacji i służyć rozwojowi.
ks. Łukasz Żaba
ks. Łukasz Knieć

Wiadomości z regionu

2020-02-26, godz. 13:45 Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej pytają, jak Opolszczyzna jest przygotowana na walkę z koronawirusem 175 miast jest nieprzygotowanych do pojawienia się w Polsce koronawirusa - stwierdzili dziś (26.02) podczas zorganizowanej w Opolu konferencji prasowej przedstawiciele… » więcej 2020-02-26, godz. 13:05 Zarząd Dróg Wojewódzkich zamyka w marcu trzy drogi na trasie północ-południe. Będą objazdy Od 2 marca do czerwca nie przejedziemy drogą wojewódzką 454. Tydzień później drogą 416. W marcu możemy spodziewać się zmian na wojewódzkiej 901 w Dobrodzieniu… » więcej 2020-02-26, godz. 13:00 W Zawadzkiem powstaną mieszkania interwencyjne. Mają służyć w nagłych przypadkach Dwa mieszkania interwencyjne chce stworzyć gmina Zawadzkie. Mają być wykorzystywane w nagłych przypadkach, gdy lokum trzeba będzie zapewnić np. pogorzelcom czy… » więcej 2020-02-26, godz. 12:30 Kosztowne wyprzedzanie na autostradzie. Kierowca z Rumunii musi zapłacić 3 tysiące złotych kary za niebezpieczną jazdę Mimo śliskiej nawierzchni i ograniczonej widzialności, zajeżdżał na autostradzie drogę innym pojazdom. Mowa o kierowcy z Rumunii, który wpadł w ręce policjantów… » więcej 2020-02-26, godz. 11:00 List prezydenta miasta do rektora Politechniki Opolskiej ws. relacji i PNT. Jest reakcja prof. Marcina Lorenca Prezydent Opola skierował list do rektora Politechniki Opolskiej. Prosi w nim prof. Marcina Lorenca o odniesie się do wypowiedzianych przez niego słów o tym, że… » więcej 2020-02-26, godz. 11:00 Kopią nową studnię głębinową, żeby mieszkańcy Pawłowiczek nie mieli sucho w kranach Rozpoczęło się kopanie nowej studni głębinowej w Pawłowiczkach. To reakcja samorządu na problemy z wodą, jakie ubiegłego lata odczuli mieszkańcy tej gminy. Nowa… » więcej 2020-02-26, godz. 10:50 W Kościele katolickim trwa Środa Popielcowa W kalendarzu katolickim dzisiaj (26.02) rozpoczyna się Wielki Post. Wierni od samego rana odwiedzają kościoły, uczestniczą we mszy świętej, a kapłan posypuje ich… » więcej 2020-02-26, godz. 09:00 LGD "Górna Prosna" ma dodatkowe pieniądze za dobrze zrealizowaną strategię wieloletnią Pół miliona złotych bonusu otrzymała Lokalna Grupa Działania 'Górna Prosna' za skuteczną realizację strategii na lata 2014-2020. » więcej 2020-02-26, godz. 08:00 Lubsza nie poprze wniosku o pełną intronizację Jezusa Chrystusa na króla Polski. "Królowie w tym kraju byli osobami fi… Gmina Lubsza nie poparła wniosku o pełną intronizację Jezusa Chrystusa na króla Polski. Samorząd otrzymał w tej sprawie petycję od prawniczki z Rabki-Zdroju. » więcej 2020-02-26, godz. 07:00 Byczyński magistrat czeka na pomysły do budżetu obywatelskiego. Do wydania prawie 60 tysięcy złotych Mieszkańcy Byczyny mogą już zgłaszać projekty do tegorocznego budżetu obywatelskiego. W puli jest 56 tysięcy złotych, które podzielono po połowie na dwie części… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »