Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-19, 12:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Nie tylko osoby niepełnosprawne skorzystają z programu Dostępność Plus

Wózek inwalidzki [fot. sxc.hu]
Wózek inwalidzki [fot. sxc.hu]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Turba [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Turba [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ponad 23 miliardy złotych z różnych źródeł będzie dostępnych przez 8 lat w ramach programu Dostępność Plus. - Program, przyjęty przez rząd 17 lipca, zakłada funkcjonowanie w ramach dwóch obszarów - infrastruktury i prawa - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Mieczysław Wojtaszek.
- Chodzi o usuwanie barier nie tylko dla osób niepełnosprawnych i seniorów - dodaje gość Radia Opole. - Mówimy także o dzieciach, o osobach, które w krótkim czasie muszą korzystać z wózka inwalidzkiego, mówimy również o kobietach w ciąży, z wózkami, z małymi dziećmi. Chodzi o dostępność do urzędów, stron urzędowych, internetu, dokumentów, mediów.

Program będzie realizowany w takich obszarach jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. - Chodzi między innymi o modernizację dworców, pociągów, zakup autobusów niskopodłogowych, edukację czyli dostępność w szkole, służbę zdrowia czyli dostosowanie szpitali dla osób niepełnosprawnych. To wiąże się także z dostępem do telemedycyny - wyjaśnia Mieczysław Wojtaszek.

W ramach programu Dostępność Plus likwidowane będą między innymi bariery w dostępie do internetu. O szczegółach mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Turba, szef informatyczny Radia Opole. - Komputer przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej posiada aplikacje, umożliwiające korzystanie np. z internetu. Strony internetowe powinny być tak zrobione, żeby te aplikacje potrafiły je rozpoznać. Osoba niewidoma oglądająca taką stronę tak naprawdę słucha, co jest na stronie internetowej, to znaczy jej aplikacja czyta całą zawartość.

20 procent mieszkań budowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus będzie przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

Pieniądze na realizację programu będą pochodziły z funduszy europejskich, tzw. funduszy norweskich, publicznych środków - na przykład z budżetu państwa czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Mieczysław Wojtaszek cz. 1
Mieczysław Wojtaszek cz. 2
Tomasz Turba

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:57 Policja ostrzega: przed świętami uaktywnili się telefoniczni oszuści Jak poinformowała rzecznik opolskiej policji Marzena Grzegorczyk na terenie Opola działają oszuści podszywający się pod policjantów. To działanie w ramach met ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:00 Matury na Opolszczyźnie wciąż pod znakiem zapytania. Zależy, czy nauczyciele wezmą udział w radach pedagogicznych Nadal nie wiadomo, co z maturami w województwie opolskim. » więcej 2019-04-18, godz. 14:07 Tragiczny wypadek przy budowie kanalizacji koło Ozimka. Nie udało się uratować przysypanego pracownika [AKTUALIZACJA] Dwóch pracowników zostało przysypanych podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w okolicach miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Jak przekazała nam ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:15 Opolskie: ktoś wylał olej do potoku w Leśnicy Od wczoraj (17.04) strażacy usuwają substancję ropopochodną z potoku Padół w Leśnicy. Plama, prawdopodobnie oleju zanieczyściła rzeczkę na odcinku długości bl ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:59 Opolskie: groźne wypadki na drogach naszego regionu Wypadek na drodze krajowej nr 94. W miejscowości Zielęcice w okolicach Skarbimierza doszło do zderzenia samochodu osobowego fiata punto z ciężarówką MAN. Jak ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:44 Wiózł w bagażniku 80 kg tytoniu bez akcyzy. Wpadł w czasie kontroli drogowej Ponad 80 kilogramów tytoniu bez akcyzy znaleźli policjanci ze Strzelec Opolskich w bagażniku auta zatrzymanego do kontroli. Kierowca już usłyszał zarzuty, a u ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:30 Szkoła grozi zawaleniem! Po świętach uczniowie wrócą na lekcje do innej placówki Ekspertyza budowlana, zlecona przed remontem klatki schodowej wykazała, że budynek szkoły podstawowej numer 2 w Strzelcach Opolskich grozi zawaleniem. Po świę ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:20 Kapłani diecezji opolskiej odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń - Potrzeba byśmy byli ludźmi dojrzałymi z żywą wiarą w sercu. Trzeba też ciągle lepiej i bardziej być naśladowcą dobrego pasterza Jezusa Chrystusa - zwrócił s ... » więcej 2019-04-18, godz. 11:24 Uniwersytet Opolski rozpoczął nabór na semestr zimowy. 72 kierunki i 3300 wolnych miejsc Ruszyła rekrutacja na nowy rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim. Dzisiaj (18.04) uruchomiono internetowy system z 72 kierunkami do wyboru. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »