Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-19, 12:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Nie tylko osoby niepełnosprawne skorzystają z programu Dostępność Plus

Wózek inwalidzki [fot. sxc.hu]
Wózek inwalidzki [fot. sxc.hu]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Turba [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Turba [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ponad 23 miliardy złotych z różnych źródeł będzie dostępnych przez 8 lat w ramach programu Dostępność Plus. - Program, przyjęty przez rząd 17 lipca, zakłada funkcjonowanie w ramach dwóch obszarów - infrastruktury i prawa - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Mieczysław Wojtaszek.
- Chodzi o usuwanie barier nie tylko dla osób niepełnosprawnych i seniorów - dodaje gość Radia Opole. - Mówimy także o dzieciach, o osobach, które w krótkim czasie muszą korzystać z wózka inwalidzkiego, mówimy również o kobietach w ciąży, z wózkami, z małymi dziećmi. Chodzi o dostępność do urzędów, stron urzędowych, internetu, dokumentów, mediów.

Program będzie realizowany w takich obszarach jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. - Chodzi między innymi o modernizację dworców, pociągów, zakup autobusów niskopodłogowych, edukację czyli dostępność w szkole, służbę zdrowia czyli dostosowanie szpitali dla osób niepełnosprawnych. To wiąże się także z dostępem do telemedycyny - wyjaśnia Mieczysław Wojtaszek.

W ramach programu Dostępność Plus likwidowane będą między innymi bariery w dostępie do internetu. O szczegółach mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Turba, szef informatyczny Radia Opole. - Komputer przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej posiada aplikacje, umożliwiające korzystanie np. z internetu. Strony internetowe powinny być tak zrobione, żeby te aplikacje potrafiły je rozpoznać. Osoba niewidoma oglądająca taką stronę tak naprawdę słucha, co jest na stronie internetowej, to znaczy jej aplikacja czyta całą zawartość.

20 procent mieszkań budowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus będzie przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.

Pieniądze na realizację programu będą pochodziły z funduszy europejskich, tzw. funduszy norweskich, publicznych środków - na przykład z budżetu państwa czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Mieczysław Wojtaszek cz. 1
Mieczysław Wojtaszek cz. 2
Tomasz Turba

Wiadomości z regionu

2020-02-26, godz. 07:00 Byczyński magistrat czeka na pomysły do budżetu obywatelskiego. Do wydania prawie 60 tysięcy złotych Mieszkańcy Byczyny mogą już zgłaszać projekty do tegorocznego budżetu obywatelskiego. W puli jest 56 tysięcy złotych, które podzielono po połowie na dwie części… » więcej 2020-02-26, godz. 06:00 Prudnik: zabytkowy basen kąpielowy będzie zamknięty przez kilka lat Drugi sezon zimowy nieczynny jest basen kryty w Prudniku. Mieści się w zabytkowej, ponad stuletniej łaźni miejskiej. Wyłączono ją z eksploatacji jeszcze pod koniec… » więcej 2020-02-26, godz. 06:00 "Potrzebujemy więcej miejsca". W LO nr 5 w Opolu jest za dużo uczniów, a za mało pomieszczeń Zatłoczone korytarze i brak miejsc na schodach - tak wyglądają przerwy między lekcjami w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Szkoła ma za mało… » więcej 2020-02-25, godz. 22:00 Opolszczyzna upamiętni ofiary "Marszów Śmierci". Wojewódzkie obchody odbędą się w Niemysłowicach Mszą świętą, marszem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów Opolszczyzna upamiętni więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zamordowanych i zamęczonych… » więcej 2020-02-25, godz. 20:30 Opolscy uczniowie mierzyli się z testem wiedzy o prawie wyborczym. Ruszyła IV edycja konkursu "Wybieram wybory" Prawie 200 osób z 21 szkół na Opolszczyźnie wzięło udział w I etapie konkursu 'Wybieram wybory' i sprawdzało swoją wiedzę na temat kodeksu wyborczego. Zadaniem… » więcej 2020-02-25, godz. 19:30 Kolejni nietrzeźwi kierowcy wpadli w ręce brzeskiej policji. W ich ujęciu pomogła czujność mieszkańców Trzech nietrzeźwych kierowców zatrzymali w miniony weekend policjanci z powiatu brzeskiego. Dzięki czujności mieszkańców i funkcjonariuszy, przypadki jazdy na… » więcej 2020-02-25, godz. 19:30 Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Dziś wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod… » więcej 2020-02-25, godz. 19:15 Matka i syn wrócili z Włoch, z terenu gdzie występuje koronawirus. Są objęci 14-dniową kwarantanną Kobieta i dziecko, mieszkańcy powiatu krapkowickiego, którzy wrócili wczoraj (24.02) z Mediolanu, zostali objęci kwarantanną domową. To działania profilaktyczne… » więcej 2020-02-25, godz. 19:00 Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Zwiększenie świadomości na temat rządowych programów poświęconych aktywizacji seniorów, ich bezpieczeństwu finansowemu i opiece zdrowotnej towarzyszyło Międzypokoleniowemu… » więcej 2020-02-25, godz. 17:30 Opolski ratusz planuje przebudowę MDK oraz MBP. Wartość inwestycji to 30 milionów złotych Przebudowa oddziału dziecięco-młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej i rozbudowa filii nr 1 Młodzieżowego Domu Kultury - to dwie nowe, planowane inwestycje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »