Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-06, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Święto niepełnosprawnych w Opolu. Do piątku (6.09) rządzą miastem

XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
Bezpłatne badania, porady ekspertów i stoiska z rękodziełem tworzonym przez osoby niepełnosprawne. Na placu Wolności w Opolu trwają obchody XVIII Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, którym towarzyszą występy artystyczne. Klucze do bram miasta od prezydenta Opola odebrał Darek Kucharek.
- Mobilizujemy osoby z różnymi niepełnosprawnościami do wyjścia z tzw. czterech ścian, zachęcamy do integracji, spotkań i wspólnej zabawy. Robimy to dla siebie, niepełnosprawność dotyczy wszystkich - mówi Janusz Stasiak, jeden z inicjatorów imprezy.

- Ludziom pełnosprawnym uświadamiamy, że niepełnosprawni są pełnosprawnymi ludźmi, że mają swoją radość, większą znacznie niż pełnosprawni, mają większy entuzjazm do tego co robią i o wiele większą cierpliwość, a do tego są bardziej systematyczni - dodaje.

Monika Kawa z galerii "Biały Kruk" w Opolu zauważa, że "Jarmark niezwykłości" jest naocznym dowodem na to, jak niezwykłe przedmioty potrafią wykonywać osoby niepełnosprawne. - Jest to w dalszym ciągu dla wielu osób zaskoczenie, jak duży potencjał drzemie w osobach niepełnosprawnych, jakimi technikami potrafią się posługiwać, jakiej jakości te wyroby są, że są rzeczywiście warte zakupu, czy odwiedzenia, podziwiania. Dla nas to jest w zasadzie codzienność, bo już od 27 lat fundacja DOM działa na rzecz osób niepełnosprawnych i chociażby zakład aktywności zawodowej jest miejscem pracy dla osób niepełnosprawnych. Tam rzeczywiście bardzo prężnie działamy w takich obszarach jak poligrafia, krawiectwo, wyroby artystyczne - mówi.

XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych potrwają do piątku (07.09). W piątek o godzinie 12:00 w opolskim ratuszu odbędzie się forum medyczne pt. „Polityka rehabilitacji i zatrudniania osób niepełnosprawnych”.
Janusz Stasiak
Monika Kawa

Wiadomości z regionu

2020-06-05, godz. 20:27 Raport dnia: 8 zachorowań na COVID-19. Wśród zakażonych kilka młodych osób 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, brak ofiar śmiertelnych i jeden 'ozdrowieniec'. Tak przedstawia się piątkowy (05.06) bilans dnia w regionie. Od początku… » więcej 2020-06-05, godz. 20:10 Handel narkotykami, atak na policjanta i ucieczka - to zarzuty postawione dealerowi z Opola. Policjant oddał strzał os… Do 10 lat więzienia grozi dealerowi narkotyków, który uderzył policjanta i uciekł z miejsca zatrzymania. To epilog wczorajszej (04.06) interwencji przy ulicy Luboszyckiej… » więcej 2020-06-05, godz. 19:30 Akcja gaszenia opuszczonej hali poprzemysłowej w Prudniku może potrwać do nocy. Na miejscu pracuje 10 zastępów straży Od około 14.00 trwa akcja gaszenia pożaru opuszczonej hali poprzemysłowej w Prudniku. Pali się dach magazynu jednej z byłych firm włókienniczych. Na miejscu pracuje… » więcej 2020-06-05, godz. 19:00 Opolska delegatura KBW przypomina o zasadach i terminach dot. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich Do 16 czerwca gminy przyjmują wnioski dot. zamiaru głosowania korespondencyjnego w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wzór dokumentu można znaleźć w int… » więcej 2020-06-05, godz. 18:00 Wojewoda wydał zezwolenie na realizację obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Budowa ruszy jeszcze w czerwcu Wojewoda opolski wydał zgodę na budowę obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Trasa o długości ponad 14 kilometrów ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 40. Droga… » więcej 2020-06-05, godz. 17:51 Dwóch mężczyzn zasłabło podczas pracy w studzience kanalizacyjnej w Blachowni Dwóch mężczyzn pracujących w studzience kanalizacyjnej na terenie jednego z zakładów przemysłowych w Blachowni w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim straciło przytomność… » więcej 2020-06-05, godz. 17:50 Żołnierz z brzeskiego pułku saperów ma koronawirusa. Na kwarantannę odesłano także 4 jego kolegów Koronawirus w 1. Brzeskim Pułku Saperów. Ze służby wyłączonych zostało 5 żołnierzy. » więcej 2020-06-05, godz. 17:45 "Na podwójnym gazie" motorowerzysta z dzieckiem uciekał przed policją. 30-latek miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów Ponad promil alkoholu miał w organizmie mężczyzna, który motorowerem przewoził 4-letniego syna i nie zatrzymał się do kontroli drogowej w gminie Kolonowskie. 30-latek… » więcej 2020-06-05, godz. 17:15 Policjanci na rowerach ponownie patrolują Brzeg. Można ich spotkać nie tylko w parkach Na brzeskie ulice wróciły rowerowe patrole policji. Poruszający się na dwóch kółkach funkcjonariusze szczególną uwagę przykładają do bezpieczeństwa innych rowerzystów… » więcej 2020-06-05, godz. 16:00 Pożar zdewastowanego obiektu byłej firmy włókienniczej w Prudniku Pali się hala poprzemysłowa dawnych zakładów prudnickiego „Froteksu”. Według wstępnych informacji nie ma poszkodowanych. Pożar wybuchł w obiekcie objętym ochroną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »