Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-06, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Święto niepełnosprawnych w Opolu. Do piątku (6.09) rządzą miastem

XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [fot. Katarzyna Doros]
Bezpłatne badania, porady ekspertów i stoiska z rękodziełem tworzonym przez osoby niepełnosprawne. Na placu Wolności w Opolu trwają obchody XVIII Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, którym towarzyszą występy artystyczne. Klucze do bram miasta od prezydenta Opola odebrał Darek Kucharek.
- Mobilizujemy osoby z różnymi niepełnosprawnościami do wyjścia z tzw. czterech ścian, zachęcamy do integracji, spotkań i wspólnej zabawy. Robimy to dla siebie, niepełnosprawność dotyczy wszystkich - mówi Janusz Stasiak, jeden z inicjatorów imprezy.

- Ludziom pełnosprawnym uświadamiamy, że niepełnosprawni są pełnosprawnymi ludźmi, że mają swoją radość, większą znacznie niż pełnosprawni, mają większy entuzjazm do tego co robią i o wiele większą cierpliwość, a do tego są bardziej systematyczni - dodaje.

Monika Kawa z galerii "Biały Kruk" w Opolu zauważa, że "Jarmark niezwykłości" jest naocznym dowodem na to, jak niezwykłe przedmioty potrafią wykonywać osoby niepełnosprawne. - Jest to w dalszym ciągu dla wielu osób zaskoczenie, jak duży potencjał drzemie w osobach niepełnosprawnych, jakimi technikami potrafią się posługiwać, jakiej jakości te wyroby są, że są rzeczywiście warte zakupu, czy odwiedzenia, podziwiania. Dla nas to jest w zasadzie codzienność, bo już od 27 lat fundacja DOM działa na rzecz osób niepełnosprawnych i chociażby zakład aktywności zawodowej jest miejscem pracy dla osób niepełnosprawnych. Tam rzeczywiście bardzo prężnie działamy w takich obszarach jak poligrafia, krawiectwo, wyroby artystyczne - mówi.

XVIII Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych potrwają do piątku (07.09). W piątek o godzinie 12:00 w opolskim ratuszu odbędzie się forum medyczne pt. „Polityka rehabilitacji i zatrudniania osób niepełnosprawnych”.
Janusz Stasiak
Monika Kawa

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 14:46 Wkrótce rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego Namysłowa. Do zgłoszenia pomysłu wystarczy poparcie 10 mieszkańców Od przyszłego piątku (31.05) będzie można zgłaszać propozycje do tegorocznej edycji namysłowskiego budżetu obywatelskiego. » więcej 2019-05-21, godz. 13:15 W Kędzierzynie-Koźlu zagoszczą rzeźby koziołków Wrocław ma krasnale, a Kędzierzyn-Koźle będzie mieć koziołki. Rzeźba zwierząt, stylizowana na te przedstawione w herbie miasta, stanie na remontowanym właśnie ... » więcej 2019-05-21, godz. 12:54 Opolscy naukowcy chcą stworzyć model integracji cudzoziemców. Na początek przygotowano konferencję i warsztaty - Napływ obcokrajowców do Polski będzie się utrzymywał - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości. ... » więcej 2019-05-21, godz. 12:53 "To dla nas szansa na normalne życie". W Opolu powstało mieszkanie chronione dla pełnoletnich wychowanków domu dziecka Powiat opolski kupił drugie mieszkanie chronione dla trzech pełnoletnich wychowanków opuszczających dom dziecka lub rodzinę zastępczą. Za mieszkanie jest odpo ... » więcej 2019-05-21, godz. 12:40 Przystań Szkwał będzie odmieniona, wyremontują też stary internat Budynek internatu kędzierzyńskiej szkoły żeglugi przejdzie przebudowę a przystań Szkwał doczeka się zagospodarowania. Takie są plany zakreślone w projekcie, n ... » więcej 2019-05-21, godz. 10:00 Remont drogi w Trawnikach na finiszu Już drugi rok mieszkańcy miejscowości Trawniki w gminie Pawłowiczki mieszkają na placu budowy. Trwa gruntowny remont drogi numer 1211O. W ubiegłych latach sta ... » więcej 2019-05-20, godz. 21:12 Wmurowano kamień węgielny pod przyszłą galerię handlową w Nysie. "To jest największa prywatna inwestycja w historii mi ... W Nysie wmurowano kamień węgielny pod budową galerii handlowej przy ulicy Kolejowej. Uroczystość była okazją do przypomnienia sześcioletnich starań inwestora, ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:25 Gwałcił swoją małoletnią pasierbicę. Sąd skazał go na 3 lata więzienia Zdaniem prokuratury Roman P. gwałcił swoją pasierbicę. Oskarżony się nie przyznaje i jest zdziwiony zarzutami. Dzisiaj (20.05) ponownie ruszył proces w tej sp ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:58 EUROWYBORY: Sławomir Kłosowski odwiedził rodzinne Wambierzyce i Kłodzko Na niecały tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego kandydaci odwiedzają kolejne miejscowości, by rozmawiać o problemach mieszkańców i przedstawiać ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:45 Bez rywalizacji, zgodnie z zasadą fair play. Mała Olimpiada w PSP nr 2 w Opolu Rzut piankowym oszczepem, biegi i zeskoki, to tylko niektóre z konkurencji, z jakimi mierzyli się uczestnicy XVI Małej Olimpiady Fair Play OK. Zgodnie z trady ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »