Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-20, 15:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Głuchołazianie pielgrzymując do Barda Śląskiego kultywują tradycję z XV wieku

Głuchołazianie pielgrzymując do Barda Śląskiego kultywują tradycję z XV wieku [fot. Paweł Konieczny]
Głuchołazianie pielgrzymując do Barda Śląskiego kultywują tradycję z XV wieku [fot. Paweł Konieczny]
Już po raz 22. Głuchołazianie przejdą ponad 60 kilometrów, by podziękować Bogu za ocalenie od powodzi, która w XV wieku wyrządziła w mieście wielkie szkody. Pielgrzymka do Barda Śląskiego, bo on niej mowa, jest najstarszą w Polsce. Co roku na trasę o świcie wychodzi ponad 100 osób, by po dwóch dniach dotrzeć do sanktuarium maryjnego w Bardzie Śląskim.
- Ta pielgrzymka to kontynuacja tradycji, którą dawno temu kultywowali nasi ówcześni parafianie - mówi ks. Edward Cichoń z Głuchołaz. - W 1472 roku miała miejsce wielka powódź w Głuchołazach, wtedy już parafianie przysięgali, że będą pielgrzymować do Matki Bożej w Bardziej Śląskim. My dowiedzieliśmy się, że takie coś miało miejsce po powodzi w 1997 roku. Od 22 lat pielgrzymujemy, kultywujemy tradycję. Jedni na własnych nogach, drudzy na rowerach, a jeszcze inni samochodami - dodaje Cichoń.

- Zawsze się zmęczę i zawsze tam wracam. Coś jest takiego w tej pielgrzymce, że co roku gromadzi tylu ludzi. Można poznać nowych ludzi, pośpiewać, przemyśleć pewne rzeczy, jest wyjątkowa atmosfera. Polecam każdemu - mówi Joanna Zych, która od lat uczestniczy w pielgrzymce.

Pielgrzymi wyruszą na szlak z Głuchołaz w sobotę (23.06) o świcie. Do bardzkiego sanktuarium dotrze w niedzielę (24.06) popołudniu.
ks. Edward Cichoń, Joanna Zych

Wiadomości z regionu

2019-06-26, godz. 07:30 Coraz więcej osób w regionie korzysta z zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistka z Opolszczyzny otrzymuje 7,5 tysiąca zło ... 7,5 tysięcy złotych brutto, to kwota najwyższego zasiłku macierzyńskiego wypłacanego miesięcznie przez opolski ZUS. Opolanka była zatrudniona na podstawie umo ... » więcej 2019-06-25, godz. 23:00 Geovelo zamiast Nextbike, czyli rowery z komputerem pokładowym. Czy będzie można je zostawić w dowolnym miejscu? Na początku lipca w Opolu ruszy wypożyczalnia rowerów. W tym roku zajdą zmiany - firma Geovelo zastąpi Nextbike. Nowe jednoślady będą wyposażone w komputery p ... » więcej 2019-06-25, godz. 21:15 Najpóźniej za trzy lata teren nad Jeziorem Nyskim przejdzie metamorfozę. "To będzie niezwykle atrakcyjne miejsce" Nysa chce lepiej zagospodarować teren rekreacyjny nad jeziorem. Najpóźniej w ciągu trzech lat przestarzała infrastruktura ma zostać wymieniona na nowoczesną i ... » więcej 2019-06-25, godz. 21:00 Konferencja na temat praw kobiet w stolicy regionu. "Musimy o tym głośno rozmawiać" - Kobiety w XXI wieku nie wiedzą, jakie mają prawa, a nawet jeśli wiedzą to skala zakrzyczenia ich przez mężczyzn jest tak duża, że odpuszczają - to słowa adw ... » więcej 2019-06-25, godz. 20:50 Nie dla wszystkich dzieci są miejsca w przedszkolu. NIK o wynikach przeprowadzonej kontroli na Opolszczyźnie Blisko w co drugiej polskiej gminie brakuje miejsc w przedszkolach, a w wielu miejscach rodzicom nie zaproponowano alternatywnego rozwiązania. Sytuacja najgor ... » więcej 2019-06-25, godz. 19:30 Od stu lat kontrolują funkcjonowanie państwa i wskazują nieprawidłowości. NIK świętuje 100 lat Najwyższy organ kontroli w Polsce od 100 lat ocenia gospodarowanie publicznymi pieniędzmi i funkcjonowanie państwa. Opolska delegatura była ostatnią na mapie, ... » więcej 2019-06-25, godz. 19:15 Opolscy strażacy przez godzinę szukali topielca w kamionce Bolko. Pijany mężczyzna spał na brzegu w trawie [ZDJĘCIA] Opolscy strażacy przez godzinę szukali mężczyzny, który miał się topić w kamionce Bolko w Opolu. Wcześniej na brzegu widziano tylko jego ubranie. Pijanego męż ... » więcej 2019-06-25, godz. 19:15 Rekrutacja napawa optymizmem, w Głuchołazach powstanie stowarzyszeniowe liceum Niemal pewna jest reaktywacja Liceum Ogólnokształcącego im. Chrobrego w Głuchołazach. Kiedy w 2002 roku szkole tej groziła likwidacja jej prowadzenie przejęła ... » więcej 2019-06-25, godz. 19:00 Ciekawa oferta aktywnego wypoczynku wakacyjnego w Głuchołazach Bogaty program sportowo-rekreacyjny w mieście oraz imprezy wyjazdowe przygotowano dla spędzających wakacje w Głuchołazach. Do ich dyspozycji są wszystkie obie ... » więcej 2019-06-25, godz. 18:00 Mogą dać przykład i podzielić się doświadczeniem. W Opolu odznaczono małżeństwa z przynajmniej półwiecznym stażem Przeżyli ze sobą wiele dobrych, ale też i trudnych chwil, a swoim doświadczeniem mogą obdarować niejedno pokolenie. Pary, które świętują Złote i Diamentowe Go ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »