Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-10, 19:28 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"W relacjach polsko-niemieckich brakuje równowagi". Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk na spotkaniach z mieszkańcami regionu [FILM, ZDJĘCIA]

Spotkanie posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Spotkanie posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Trzy spotkania odbył dzisiaj poseł PiS Arkadiusz Mularczyk z mieszkańcami Opolszczyzny. Pierwsze miało miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, kolejne w Zdzieszowicach a ostatnie – w Strzelcach Opolskich. We wszystkich tematyka zdominowana była przez kwestie kontaktów z Niemcami.
- Tutaj na Opolszczyźnie relacje polsko-niemieckie bardzo ludzi interesują. Przede wszystkim kwestia braku równowagi w tych relacjach. Jest takie pewne rozgoryczenie, że im wolno więcej niż nam. Polacy nie mają takich praw w Niemczech, jakie mają Niemcy w Polsce. Jest pełne zrozumienie i akceptacja dla problematyki odszkodowań wojennych, że sprawa jest nieuregulowana, niezałatwiona, a powinna. Generalnie jestem bardzo z tych spotkań zadowolony - mówił Arkadiusz Mularczyk.

Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy pojawili się na spotkaniu, przytaczali konkretne historie, opisywali losy swoich bliskich, którzy m.in. w czasie II wojny światowej trafili na roboty przymusowe do Niemiec czy Austrii.

Wśród przykładów nierówności pojawiły się również te związane z nauczaniem języka niemieckiego w szkołach. Podnoszono, że są przypadki, że dzieci, które nie mają niemieckiego pochodzenia, są z tych lekcji wyrzucane.

- Dla mnie jest zadziwiającą sytuacja, kiedy uczeń wypraszany jest z klasy, właśnie z takiej lekcji języka niemieckiego. Coś tutaj jest rzeczywiście nie tak i należałoby tę kwestię sprawdzić i porozmawiam w tej sprawie z kuratorem oświaty - deklarowała posłanka Katarzyna Czochara.

- Spotkania z posłami z różnych części Polski, nie tylko z Opolszczyzny, to dla mieszkańców możliwość porozmawiania na bardzo różne tematy – mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski i przewodniczący zarządu PiS w powiecie strzeleckim. – W parlamencie jest wiele komisji. Nie wszyscy posłowie są we wszystkich komisjach. Wiemy, że pan poseł Arkadiusz Mularczyk szczególnie zaangażował się w sprawę odszkodowań dla Polski po II wojnie światowej, i jak było widać na dzisiejszym spotkaniu, te spotkania zdominował temat relacji polsko-niemieckich. Notowałem wszystkie pytania i okazało się, że 80% pytań dotyczyło tych stosunków polsko-niemieckich, a w szczególności reparacji.

Poseł Arkadiusz Mularczyk odwiedził Opolszczyznę w ramach programu Prawa i Sprawiedliwości "Polska Jest Jedna".
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Katarzyną Czocharą
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Adrianem Czubakiem
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Arkadiuszem Mularczykiem
Poseł Arkadiusz Mularczyk na Opolszczyźnie (10.06)

Wiadomości z regionu

2019-06-15, godz. 21:00 "W Krasiejowie mamy codziennie jakieś zagadki". Naukowcy rozprawiają o nowinkach paleontologicznych Naukowcy z różnych zakątków Polski przyjechali do Krasiejowa, żeby rozmawiać o nowościach w paleontologii podczas VI sesji popularnonaukowej. » więcej 2019-06-15, godz. 19:15 W Opolu każdy może zostać gwiazdą festiwalu. Wystarczy przyjść na rynek Na opolskim rynku można zrobić sobie festiwalowe zdjęcie. Chętni mogą usiąść w królewskim fotelu i poczuć się, jak gwiazda polskiej sceny. To festiwalowa nowo ... » więcej 2019-06-15, godz. 18:45 W Prudniku nauczają o Prymasie Tysiąclecia Nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przypominane jest w Prudniku. Rozpoczęły się tam 31. Ogólnopolskie Spotkania Modlitewno-Formacyjne. Zainaugurował je ... » więcej 2019-06-15, godz. 17:30 Dni Ozimka z tańcem, zabawą i ekologią Seansem filmowym 'Hutnicza Perła Krainy Dinozaurów' i pokazem konkursowych teledysków do piosenek zespołu Loka rozpoczęły się Dni Ozimka, organizowane pod has ... » więcej 2019-06-15, godz. 17:00 "To najważniejszy dzień w życiu żołnierza". Elewi złożyli przysięgę wojskową w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej 54 elewów służby przygotowawczej - w tym 10 kobiet, przysięgało na sztandar 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, wierność Ojczyźnie i Konstytucji. Chętni do sł ... » więcej 2019-06-15, godz. 14:27 Samochód osobowy dachował na A4. Jedna osoba została poszkodowana Na miejscu zdarzenia wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2019-06-15, godz. 13:55 Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki" zawitał do Opola W dziesięć miesięcy odwiedzą dziesięć miast, by promować czytelnictwo i wartość literatury. Dziś (15.06) Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej 'Ojc ... » więcej 2019-06-15, godz. 12:00 Opolskie: odra nadal groźna, wzrasta też zachorowalność na WZW typu A Rośnie zachorowalność na odrę i wirusowe zapalenie wątroby typu A. W styczniu Opolszczyzna należała do regionów, w których zapadalność na odrę była najwyższa ... » więcej 2019-06-15, godz. 09:38 Pies pomaga dotrzeć do dziecka. Dziś przypada ogólnopolski dzień dogoterapii Ten dzień potwierdza, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dziś (15.06) obchodzimy ogólnopolski dzień dogoterapii. Rehabilitacja z udziałem czworon ... » więcej 2019-06-15, godz. 01:56 56. KFPP: Publiczność w amfiteatrze nie zawiodła [ZDJĘCIA] Oglądają artystów z bliska i tańczą razem z nimi - opolska publiczność bawi się na opolskim festiwalu. Wśród nich osoby nie tylko z naszego województwa, ale t ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »