Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-10, 14:35 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Powinniśmy zakończyć kwestię reparacji wojennych". Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk na Opolszczyźnie

Spotkanie posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Spotkanie posła Arkadiusza Mularczyka z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Prawie trzydzieści osób spotkało się w Kędzierzynie-Koźlu z posłem PiS Arkadiuszem Mularczykiem, który przyjechał na zaproszenie senatora Grzegorza Peczkisa. Poza mieszkańcami w spotkaniu uczestniczyła również posłanka Katarzyna Czochara, liderka struktur PiS w regionie. To kolejna odsłona akcji Prawa i Sprawiedliwości - Polska Jest Jedna.
Jednym z głównych tematów poruszanych w czasie spotkania były kwestie reparacji wojennych i możliwości starania się indywidualnych osób o odszkodowanie od Niemiec.

- Ten temat rozpala ludzi w całym kraju – mówi Arkadiusz Mularczyk.

- Odbyłem już prawie 30 spotkań w całej Polsce. Ludzie interesują się bieżącą polityką, sprawami rządu. Ale te tematy polsko-niemieckie, polsko-żydowskie wciąż są żywe. Ludzie pytają o indywidualną ścieżkę, ci, którzy utracili bliskich i majątki. To są bardzo owocne spotkania, wiele pytań i wiele odpowiedzi. Jestem bardzo zadowolony z tego typu spotkań. Partia rządząca, posłowie, jesteśmy zadowoleni z tych spotkań, jesteśmy otwarci dla ludzi - mówi poseł Mularczyk.

Kwestie polityki polsko-niemieckiej poruszała również posłanka Katarzyna Czochara.

- Polska wspiera mniejszości narodowe, których przedstawiciele mieszkają w naszym kraju – mówi poseł Katarzyna Czochara, lider Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie.
- Parlamentarzyści mają bardzo dobrze zdiagnozowaną sytuację w kraju. W zależności od tematyki danej osoby, od tego czym zajmuje się w Warszawie, to o to ludzie pytają. Tematyka polsko-niemiecka, zachowanie równowagi to ważna kwestia. Tego, czego nam brakuje to równowagi po stronie państwa niemieckiego. Za nami jubileusz współpracy polsko-niemieckiej. My wywiązaliśmy się w 100 procentach, państwo niemieckie niestety nie - dodaje Czochara.

W trakcie spotkania poruszano również kwestie polityki polsko-żydowskiej czy przepisów dotyczących mieszkań socjalnych.

- Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla angażują się, coraz bardziej obywatelskie mamy społeczeństwo. Myślę, że nasi politycy wyjadą stąd z bardzo ważnymi wnioskami. Ludzie skarżą się na konkretne sprawy, na przykład na brak mieszkań, bo u nas od lat brakuje tych mieszkań socjalnych, komunalnych, miejskich. Ludzie powinni mieć możliwość osiągnąć zdolności mieszkaniowe w ramach pomocy miasta - dodaje senator PiS Grzegorz Peczkis.

Przypomnijmy, poseł Arkadiusz Mularczyk jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych. Dziś jeszcze spotka się on z mieszkańcami Zdzieszowic (15:00) i Strzelec Opolskich (17:00).
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Arkadiuszem Mularczykiem
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Katarzyną Czocharą
Agnieszka Pospiszyl rozmawia z Grzegorzem Peczkisem

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 20:45 Park niemodlińskiego zamku wypięknieje. "Chcemy łączyć historyczną przestrzeń" Umowa na dotację podpisana. W sierpniu ruszą prace renowacyjne w parku okalającym niemodliński zamek. » więcej 2019-07-18, godz. 20:00 Opolscy strażacy OSP organizują zbiórkę sprzętu dla druhów z Ukrainy Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny chcą pomóc druhom z Ukrainy. Ruszyła akcja zbiórki sprzętu, który trafi za wschodnią granicę, tam, gdzie dopiero tworzone są ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:25 Niebezpieczne popołudnie w regionie. Na A4 zginął motocyklista, pod Brzegiem na torowisku doszło do śmiertelnego potrą ... Do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym doszło na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Brzeg, na 190 km autostrady. Motocyklista nie żyje. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Śląski Wawel do remontu. Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach Ruszyły prace budowlane na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Jeden z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny zyska między innymi nowe pokrycie dachowe. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Powiat opolski w ochronie dziedzictwa. Ponad 26 tysięcy złotych dofinansowania na grupę zabytkowych rzeźb "Ukrzyżowani ... Grupa rzeźb pod nazwą 'Ukrzyżowanie', które oglądać można w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim doczeka się renowacji. Pieniądze na ten cel, ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Dodatkowe patrole policji w Namysłowie. Sfinansuje je gmina Będzie więcej patroli w Namysłowie. Policja otrzymała finansowe wsparcie gminy, a pieniądze zostaną wykorzystane głównie na dodatkowe, ponadnormatywne służby. » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Przychówek w opolskim zoo. Na świat przyszedł lemur bandro Para lemurów bandro z opolskiego zoo doczekała się potomka. Nie wiadomo jeszcze czy to samiec czy samiczka. Ustalenie płci zwierzęcia może być możliwe nawet p ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:40 Autostrada A4 do końca września w remoncie. Utrudnienia są w rejonie Góry św. Anny Uwaga na utrudnienia na autostradzie A4. Powodem jest remont trasy na wysokości Góry św. Anny. Prace odbywają się na 7-kilometrowym odcinku, między węzłami Kę ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:35 7,7% opolskich uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół. Kuratorium Oświaty podsumowuje nabór podwójneg ... O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegali się w tym roku absolwenci gimnazjów i podstawówek, w sumie prawie 17 tysięcy uczniów w regionie. Z danych kura ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:15 Za 107 dni ma być gotowy żłobek w Prószkowie. Gmina zdobyła dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ 32 miejsca będą czekały w nowym żłobku na najmłodszych mieszkańców Prószkowa. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który w poniedziałek (22.07) wejdzie na plac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »