Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-15, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

PO o reformie szkolnictwa wyższego: "Obawiamy się o przyszłość opolskich uczelni"

Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym określany jako "Konstytucja dla Nauki" budzi obawy wśród polityków Platformy Obywatelskiej. - W wyniku przyjęcia ustawy, wiele regionalnych uczelni może stracić prawo do nadawania stopni naukowych i możliwość kształcenia na wybranych kierunkach - alarmują opolscy politycy.
Ostatnie zmiany w szkolnictwie wyższym były wprowadzane ponad 12 lat temu. - Niepokoją nas jednak konsekwencje proponowanych przepisów, bowiem na ustawie stracą mniejsze ośrodki. Z 19 istniejących uniwersytetów tylko Uniwersytet Opolski stałby się uczelnią zawodową - mówi poseł PO Tomasz Kostuś. - Duże ośrodki zostaną wzmocnione i tam rzeczywiście zostanie wyhamowany drenaż kard, drenaż naukowców, natomiast mamy uzasadnione obawy, że ten odpływ przyspieszy w ośrodkach regionalnych, bo żeby wzmocnić dużych, trzeba zabrać małym. Naszym obowiązkiem jest to, żeby o tym informować i mówić o możliwości degradacji, czy marginalizacji.

Zdaniem senatora Piotra Wacha nowa ustawa o szkolnictwie wyższym podzieli środowisko akademickie. - Jedna linia podziałowa to uczelnie mniejsze kontra w mojej ocenie od 4 do 5 metropolii. Drugi podział to nauki ścisłe i humanistyka. - Wyraźnie lepiej wychodzą na tym nauki ścisłe ze względu na to, że we wszystkich ocenach parametrycznych oraz w wyznaczaniu takich wskaźników jakościowych mają znacznie większe szanse ze względu na dużą liczbę czasopism międzynarodowych. Także tutaj humaniści, a w szczególności humaniści zajmujący się sprawami lokalnymi mają znacznie trudniejszą sytuację.

Na rozwój Politechniki i Uniwersytetu opolskie samorządy wydały ponad 120 milionów złotych. - Proponowana ustawa niweczy wysiłek poniesiony przez lokalny samorząd - czytamy w interpelacji skierowanej do Jarosława Gowina.

- Jeżeli chcemy rozwijać potencjał naukowo-badawczy i chcemy gonić najlepsze uczelnie na świecie to musimy nasze uczelnie zreformować. Musimy je odbiurokratyzować i np. zapewnić finansowanie doktorantom i to są dobre kierunki zmian - dodaje Kostuś.

Sejmik województwa opolskiego planuje przyjąć w tej sprawie stosowną rezolucję.
Tomasz Kostuś
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-10-20, godz. 20:41 Mecenasi świętują podwójny jubileusz Ich misją jest działać zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej i literą prawa. Opolscy adwokaci spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym na uroczystej g ... » więcej 2018-10-20, godz. 20:30 WYBORY 2018: Przezroczysta urna wyborcza. Jak wrzucić głos, żeby nie naruszyć ciszy wyborczej? Jutro wybory samorządowe, w których będzie sporo nowości. Jedną z nich są przezroczyste urny wyborcze. » więcej 2018-10-20, godz. 19:48 Jeźdźcy gonili za lisią kitą. Hubertus na 100-lecie Niepodległości w Ostrodze w Opolu Hubertus to nawiązujące do średniowiecznych tradycji święto leśników, łowczych i jeźdźców. W Ludowym Klubie Jeździeckim 'Ostroga' w Opolu na koniach odbyła si ... » więcej 2018-10-20, godz. 19:48 Agitacja w internecie. Dwa przypadki łamania ciszy wyborczej w regionie - Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie - apeluje Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Choć w regionie cisza wyborcza jest pr ... » więcej 2018-10-20, godz. 19:00 Ruszyła przebudowa Lipowej w Brzegu 1 milion 400 tysięcy złotych kosztować będzie przebudowa ul. Lipowej w Brzegu. Na jej remont mieszkańcy czekali od dłuższego czasu. » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 Trwają poszukiwania Wiktora Szatona z Zawadzkiego Policjanci i strażacy poszukują Wiktora Szaton. 68-letni mieszkaniec Zawadzkiego wczoraj (19.10) rano wyszedł z domu. Ostatni raz widziany był około godziny 1 ... » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 "Przyjedź mamo na przysięgę". Ślubowanie elewów w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej 23 elewów trzeciego kursu służby przygotowawczej, w tym 3 panie, złożyło uroczystą przysięgę wojskową na placu apelowym 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. No ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:30 Przełaj, las, piach, czyli crossowa "Wzgórzowa 13" w Chrząszczycach Ponad 200 uczestników stanęło na starcie piątego biegu przełajowego 'Wzgórzowa 13' w Chrząszczycach. W tym roku biegacze mogli się zmierzyć na dwóch dystansac ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:00 WYBORY 2018: Obserwator społeczny i mąż zaufania - dodatkowe osoby w lokalach wyborczych W lokalach wyborczy w czasie jutrzejszych (21.10) wyborów samorządowych, oprócz komisji wyborczej będzie można spotkać także obserwatora społecznego. To nowoś ... » więcej 2018-10-20, godz. 16:45 Paczka Szlachetnej Paczki nadal zwarta - Zamieszanie i oskarżenia pod adresem byłego dyrektora Szlachetnej Paczki nie wpływają na działalność na poziomie regionu - mówi menedżerka operacyjna akcji ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »