Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-15, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

PO o reformie szkolnictwa wyższego: "Obawiamy się o przyszłość opolskich uczelni"

Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym określany jako "Konstytucja dla Nauki" budzi obawy wśród polityków Platformy Obywatelskiej. - W wyniku przyjęcia ustawy, wiele regionalnych uczelni może stracić prawo do nadawania stopni naukowych i możliwość kształcenia na wybranych kierunkach - alarmują opolscy politycy.
Ostatnie zmiany w szkolnictwie wyższym były wprowadzane ponad 12 lat temu. - Niepokoją nas jednak konsekwencje proponowanych przepisów, bowiem na ustawie stracą mniejsze ośrodki. Z 19 istniejących uniwersytetów tylko Uniwersytet Opolski stałby się uczelnią zawodową - mówi poseł PO Tomasz Kostuś. - Duże ośrodki zostaną wzmocnione i tam rzeczywiście zostanie wyhamowany drenaż kard, drenaż naukowców, natomiast mamy uzasadnione obawy, że ten odpływ przyspieszy w ośrodkach regionalnych, bo żeby wzmocnić dużych, trzeba zabrać małym. Naszym obowiązkiem jest to, żeby o tym informować i mówić o możliwości degradacji, czy marginalizacji.

Zdaniem senatora Piotra Wacha nowa ustawa o szkolnictwie wyższym podzieli środowisko akademickie. - Jedna linia podziałowa to uczelnie mniejsze kontra w mojej ocenie od 4 do 5 metropolii. Drugi podział to nauki ścisłe i humanistyka. - Wyraźnie lepiej wychodzą na tym nauki ścisłe ze względu na to, że we wszystkich ocenach parametrycznych oraz w wyznaczaniu takich wskaźników jakościowych mają znacznie większe szanse ze względu na dużą liczbę czasopism międzynarodowych. Także tutaj humaniści, a w szczególności humaniści zajmujący się sprawami lokalnymi mają znacznie trudniejszą sytuację.

Na rozwój Politechniki i Uniwersytetu opolskie samorządy wydały ponad 120 milionów złotych. - Proponowana ustawa niweczy wysiłek poniesiony przez lokalny samorząd - czytamy w interpelacji skierowanej do Jarosława Gowina.

- Jeżeli chcemy rozwijać potencjał naukowo-badawczy i chcemy gonić najlepsze uczelnie na świecie to musimy nasze uczelnie zreformować. Musimy je odbiurokratyzować i np. zapewnić finansowanie doktorantom i to są dobre kierunki zmian - dodaje Kostuś.

Sejmik województwa opolskiego planuje przyjąć w tej sprawie stosowną rezolucję.
Tomasz Kostuś
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »