Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-11, 20:00 Autor: Joanna Matlak

Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego

Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego [fot. Joanna Matlak]
Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego [fot. Joanna Matlak]
Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego [fot. Joanna Matlak]
Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego [fot. Joanna Matlak]
Grupa kilku żaków zebrała się dziś przy Collegium Maius na placu Kopernika w Opolu, gdzie protestowała przeciwko reformie szkolnictwa Jarosława Gowina. Chodzi o Ustawę 2.0 zwaną Konstytucją dla Nauki. Opolscy studenci dołączyli tym samym do protestujących z Uniwersytetu Warszawskiego, Łódzkiego czy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Nie chcemy, by Ustawa 2.0 przeszła w Sejmie w takiej formie jak teraz – mówi Barbara Serej, studentka uniwersytetu i współorganizatorka protestu.

- Powstanie nowy organ "rada uczelni", w skład którego 50 procent osób ma pochodzić spoza środowiska akademickiego. Uważamy, ze to niedobre myślenie. Oczywiście osoby spoza tego środowiska mogą debatować nad przyszłością uniwersytetu, ale nie może być takiej sytuacji, żeby te osoby były w stanie przegłosować władzę czy społeczność akademicką - mówi Serej.

Protestujący obawiają się także degradacji uczelni. Dodajmy, że w toku prac do projektu ustawy wprowadzono nowy przepis, który mówi, że w radach nie mogą zasiadać przedstawiciele administracji rządowej czy samorządowej.

W tej sprawie dość powściągliwie wypowiadają się przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego.

- Studenci mają swój własny głos, mogą z niego korzystać, mają przywilej manifestowania swoich poglądów i z niego korzystają. My, jako uczelnia, czekamy przede wszystkim na ostateczny kształt ustawy, bierzemy aktywny udział w konsultacjach i czekamy na to, do czego będziemy mogli się odnieść finalnie, czyli po wszystkich zmianach, gdy już będziemy znać ostateczny kształt tego dokumentu - mówi Kochański.

Oświadczenie w sprawie protestu wydał także Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego. Przewodnicząca Izabela Kaczyńska poinformowała, że samorząd nie bierze udziału w proteście ,co nie oznacza ani aprobaty ani negowania inicjatywy.
Barbara Serej
Maciej Kochański

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »