Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-11, 20:00 Autor: Joanna Matlak

Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego

Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego [fot. Joanna Matlak]
Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego [fot. Joanna Matlak]
Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego [fot. Joanna Matlak]
Protest studentów Uniwersytetu Opolskiego [fot. Joanna Matlak]
Grupa kilku żaków zebrała się dziś przy Collegium Maius na placu Kopernika w Opolu, gdzie protestowała przeciwko reformie szkolnictwa Jarosława Gowina. Chodzi o Ustawę 2.0 zwaną Konstytucją dla Nauki. Opolscy studenci dołączyli tym samym do protestujących z Uniwersytetu Warszawskiego, Łódzkiego czy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Nie chcemy, by Ustawa 2.0 przeszła w Sejmie w takiej formie jak teraz – mówi Barbara Serej, studentka uniwersytetu i współorganizatorka protestu.

- Powstanie nowy organ "rada uczelni", w skład którego 50 procent osób ma pochodzić spoza środowiska akademickiego. Uważamy, ze to niedobre myślenie. Oczywiście osoby spoza tego środowiska mogą debatować nad przyszłością uniwersytetu, ale nie może być takiej sytuacji, żeby te osoby były w stanie przegłosować władzę czy społeczność akademicką - mówi Serej.

Protestujący obawiają się także degradacji uczelni. Dodajmy, że w toku prac do projektu ustawy wprowadzono nowy przepis, który mówi, że w radach nie mogą zasiadać przedstawiciele administracji rządowej czy samorządowej.

W tej sprawie dość powściągliwie wypowiadają się przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego.

- Studenci mają swój własny głos, mogą z niego korzystać, mają przywilej manifestowania swoich poglądów i z niego korzystają. My, jako uczelnia, czekamy przede wszystkim na ostateczny kształt ustawy, bierzemy aktywny udział w konsultacjach i czekamy na to, do czego będziemy mogli się odnieść finalnie, czyli po wszystkich zmianach, gdy już będziemy znać ostateczny kształt tego dokumentu - mówi Kochański.

Oświadczenie w sprawie protestu wydał także Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego. Przewodnicząca Izabela Kaczyńska poinformowała, że samorząd nie bierze udziału w proteście ,co nie oznacza ani aprobaty ani negowania inicjatywy.
Barbara Serej
Maciej Kochański

Wiadomości z regionu

2018-10-20, godz. 20:41 Mecenasi świętują podwójny jubileusz Ich misją jest działać zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej i literą prawa. Opolscy adwokaci spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym na uroczystej g ... » więcej 2018-10-20, godz. 20:30 WYBORY 2018: Przezroczysta urna wyborcza. Jak wrzucić głos, żeby nie naruszyć ciszy wyborczej? Jutro wybory samorządowe, w których będzie sporo nowości. Jedną z nich są przezroczyste urny wyborcze. » więcej 2018-10-20, godz. 19:48 Jeźdźcy gonili za lisią kitą. Hubertus na 100-lecie Niepodległości w Ostrodze w Opolu Hubertus to nawiązujące do średniowiecznych tradycji święto leśników, łowczych i jeźdźców. W Ludowym Klubie Jeździeckim 'Ostroga' w Opolu na koniach odbyła si ... » więcej 2018-10-20, godz. 19:48 Agitacja w internecie. Dwa przypadki łamania ciszy wyborczej w regionie - Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie - apeluje Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Choć w regionie cisza wyborcza jest pr ... » więcej 2018-10-20, godz. 19:00 Ruszyła przebudowa Lipowej w Brzegu 1 milion 400 tysięcy złotych kosztować będzie przebudowa ul. Lipowej w Brzegu. Na jej remont mieszkańcy czekali od dłuższego czasu. » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 Trwają poszukiwania Wiktora Szatona z Zawadzkiego Policjanci i strażacy poszukują Wiktora Szaton. 68-letni mieszkaniec Zawadzkiego wczoraj (19.10) rano wyszedł z domu. Ostatni raz widziany był około godziny 1 ... » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 "Przyjedź mamo na przysięgę". Ślubowanie elewów w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej 23 elewów trzeciego kursu służby przygotowawczej, w tym 3 panie, złożyło uroczystą przysięgę wojskową na placu apelowym 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. No ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:30 Przełaj, las, piach, czyli crossowa "Wzgórzowa 13" w Chrząszczycach Ponad 200 uczestników stanęło na starcie piątego biegu przełajowego 'Wzgórzowa 13' w Chrząszczycach. W tym roku biegacze mogli się zmierzyć na dwóch dystansac ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:00 WYBORY 2018: Obserwator społeczny i mąż zaufania - dodatkowe osoby w lokalach wyborczych W lokalach wyborczy w czasie jutrzejszych (21.10) wyborów samorządowych, oprócz komisji wyborczej będzie można spotkać także obserwatora społecznego. To nowoś ... » więcej 2018-10-20, godz. 16:45 Paczka Szlachetnej Paczki nadal zwarta - Zamieszanie i oskarżenia pod adresem byłego dyrektora Szlachetnej Paczki nie wpływają na działalność na poziomie regionu - mówi menedżerka operacyjna akcji ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »