Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-10, 12:00 Autor: Witold Wośtak

Jakość powietrza w stolicy regionu nie poprawiła się po zimie? Tak twierdzi Opolski Alarm Smogowy

Krystyna Słodczyk prezentuje słoik z powietrzem miejskim [fot. Witold Wośtak]
Krystyna Słodczyk prezentuje słoik z powietrzem miejskim [fot. Witold Wośtak]
Smog w Opolu to nie tylko problem sezonu grzewczego. Przekonywali o tym podczas konferencji prasowej przedstawiciele Opolskiego Alarmu Smogowego.
Według zaprezentowanych danych, kwietniowa jakość powietrza była w stolicy regionu gorsza niż w styczniu, a miasto radzi sobie gorzej od znacznie większego Wrocławia.

Krystyna Słodczyk zwraca uwagę, że wyłączono miejską sieć monitoringu jakości powietrza. - Jeżeli decydujesz się na coś, rób to dobrze, bo zajmujesz miejsce, na które nikt już nie wejdzie. Gdybyśmy nie mieli miejskiej sieci wspomagającej, na pewno rozwijalibyśmy sieć obywatelską. Skoro miasto ma tę sieć, nie kontynuowaliśmy naszego projektu.

Janusz Piotrowski dodaje, że zapowiadane przez ratusz 12 milionów złotych na walkę ze smogiem nie wystarczą, ale trzeba chociaż te pieniądze znaleźć jak najszybciej.

- Przy budżecie miasta na dzień przed sesją prezydent potrafił znaleźć kilkanaście milionów złotych. Wierzymy więc, że jest na tyle sprawnym menadżerem, aby znaleźć pieniądze także na redukcję niskiej emisji. Przypomnę: te wydatki mają się i tak nijak do zapisów Programu Ochrony Powietrza, gdzie jest mowa o około 25 milionach złotych.

Z kolei Grzegorz Ostromecki zwraca uwagę na problem pylenia wtórnego i złego prowadzenia inwestycji budowlanych, między innymi na Niemodlińskiej. - Mamy w Opolu Program Ochrony Powietrza, w którym jest mowa o zakazie stosowania dmuchaw. Tymczasem one nadal są używane. Sprawa została zgłoszona na policję i do straży miejskiej. Kierownik budowy przyznał się do stosowania tych dmuchaw oraz wyraził skruchę z tego powodu. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, więc będziemy monitorować te działania.

Słodczyk zaprezentowała propozycję pamiątki turystycznej z Opola, czyli słoik z mieszanką zanieczyszczonego powietrza miejskiego.
Krystyna Słodczyk
Janusz Piotrowski
Grzegorz Ostromecki

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 19:13 Mobilne planetarium odwiedziło nyską "Dziesiątkę". W pokazach wzięło udział kilkaset dzieci Kilkaset dzieci odwiedziło mobilne planetarium, które wczoraj (24.04) i dziś (25.04) gościło w nyskiej Szkole Podstawowej nr 10. » więcej 2019-04-25, godz. 18:24 Pościg ulicami Niemodlina. Policja oddała strzały Policyjne strzały za uciekającym kierowcą w Niemodlinie, w powiecie opolskim. Zaczęło się od kontroli samochodu, jednak w pewnym momencie kierowca podjął prób ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:50 Opolscy logistycy otworzyli drzwi jednostki dla zwiedzających. Trwają Dni Otwartych Koszar [ZDJĘCIA] 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprosiła mieszkańców regionu do swoich koszar. Miłośnicy militariów mogą zwiedzić jednostkę, zobaczyć sprzęt na co dzień wyko ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:30 Młodzież Wszechpolska szykuje się do weekendowej akcji "Kupuj polskie". Chodzi o promowanie polskich produktów Młodzież Wszechpolska będzie zachęcać do kupowania polskich produktów. W najbliższy weekend (27-28.04) kilkunastu przedstawicieli tej organizacji zaangażuje s ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:15 Prawie 1,5 miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ramach programu 500+. "Zauważamy, że wskaźnik dzietności roś ... Miliard 400 milionów złotych trafiło do tej pory do opolskich rodzin w ramach rządowego wsparcia Rodzina 500+. W Namysłowie podsumowano dziś (25.04) trzy lata ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:00 Bus "Nowej Piątki" odwiedził Namysłów Namysłów był dziś (25.04) kolejnym przystankiem na trasie 'Busa na piątkę'. Podczas wizyty pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zachęcali mieszkańców do ... » więcej 2019-04-25, godz. 15:10 Straż zabezpiecza nieszczelne zbiorniki z chemikaliami w Kędzierzynie-Koźlu Ponad tysiąc litrów chemikaliów przepompowują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Zbiorniki z podejrzaną cieczą znajdują się na jednej z działek na terenie holdingu ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:45 Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowo ... O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedziczn ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:01 9 na 10 jednostek oświatowych w Opolu nadal strajkuje, ale dzieci mają opiekę 89 procent jednostek oświatowych Miasta Opola wciąż strajkuje. W informacji przesłanej przez Katarzynę Oborską-Marciniak, rzeczniczkę ratusza, czytamy, że w a ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:00 Piłą mechaniczną zaatakował policjantkę 46-letni mieszkaniec Zawadzkiego piłą mechaniczną zaatakował policjantkę. Był kompletnie pijany. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie - czeka go sprawa sądow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »