Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-25, 10:30 Autor: Bogusław Kalisz

E-zwolnienia z korzyścią dla pacjenta, lekarzy, pracodawców i ZUS

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
- Do grudnia tego roku papierowe zwolnienia lekarskie odejdą już do lamusa (...) To będzie fundamentalna zmiana - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Trwa procedura zastępowania tradycyjnych druków L4 ich odpowiednikami w formie elektronicznej.
Od początku roku w regionie wystawiono 26 tysięcy takich zwolnień. Według wyliczeń ZUS to już ponad 22 procent takich dokumentów wystawianych poprzez internet.

- Część opolskich lekarzy już od pewnego czasu wystawia takie e-zwolnienia, mimo, że nie mają takiego obowiązku - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

- Jednym z powodów, dla którego wprowadzamy e-zwolnienie, jest między innymi statystyka, niesympatyczna dla każdego pacjenta. Jest tak, że kiedy przychodzimy do lekarza to obliczono, że około 16 minut lekarz przeznacza podczas tej wizyty na tzw. "papierologię", czyli sprawy formalno-prawne, sprawy administracyjne. Jeżeli średnio wizyta trwa 20 minut, to tak na prawdę lekarz dla pacjenta ma około 4 minut - mówi Porowska.

Jak dodała wicewojewoda, system e-zwolnień ma być intuicyjny, bo chodzi o oszczędność czasu. Inna korzyść dla pacjenta jest taka, że nie będzie on musiał dostarczyć w ciągu 7 dni zwolnienia papierowego, bo zarówno pracodawca, jak i ZUS otrzymają dokument drogą elektroniczną. Będzie też lepszy nadzór nad obiegiem tych dokumentów.
Dodajmy, że początkowo papierowe druki L-4 miały przejść do historii od 1 lipca, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało wydłużenie terminu, do 1 grudnia.

- Wprowadzenie e-zwolnień ulży pacjentom i ale także nam, urzędnikom - powiedziała w rozmowie "Poglądy i osądy" Jolanta Pałosz, zastępca dyrektora ZUS w Opolu.

- Często na drukach pojawiały się na przykład "czeskie błędy". Wystawienie papierowego L4 niosło za sobą możliwość popełnienia wielu błędów. Błędów czysto formalnych, czeskich. Przy wypłacie zasiłku chorobowego wstrzymywało to wypłatę. Musiało być L4 zwrócone do ośrodka zdrowia, do lekarza leczącego, poprawione. A klient czeka na pieniądze - dodaje Pałosz.
Violetta Porowska
Jolanta Pałosz

Wiadomości z regionu

2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:00 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:18 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:15 Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W jasnogórskim sanktuarium trwa właśnie msza święta, w której uczestniczy ponad trzy tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej. Przewodniczy jej ordynariusz An ... » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Wojewódzki Dzień Działkowca w Głuchołazach. Ogródki działkowe coraz popularniejsze Amatorzy ogródków działkowych świętowali dziś (17.08) w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Zorganizowano tam wojewódzkie obchody z okazji Dnia Działkowca. » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Historyczny survival we Włodzieninie. Rozrywka dla całych rodzin W Parku Historii we Włodzieninie ruszyła kolejna edycja Historycznego Rajdu na pograniczu polsko-czeskim. Dla osób lubiących przygodę, aktywny wypoczynek i hi ... » więcej 2019-08-17, godz. 14:45 Pożar samochodu na autostradzie A4 Samochód osobowy nagle stanął w płomieniach. Strażacy około godzinę gasili pożar » więcej 2019-08-17, godz. 13:12 Wypadek w Dobrodzieniu na DK 46. Kolejny w Dąbrowicy Rano (17.08) doszło do zderzenia dwóch samochodów w Dobrodzieniu na DK 46, w powiecie oleskim. » więcej 2019-08-17, godz. 12:00 Arkadiusz Karbowiak o niejednoznacznych ocenach działalności Brygady Świętokrzyskiej - Ta formacja kontrowersyjną nie jest i cieszę się, że władze postanowiły uhonorować żołnierzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - powiedział w ro ... » więcej 2019-08-17, godz. 11:37 Brzeski ratusz ma po remoncie nawiązywać do wyglądu z czasów swojej świetności Brzeski magistrat, we współpracy z opolskim konserwatorem zabytków, ustalił, jak po remoncie będzie wyglądał tamtejszy ratusz. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »