Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-25, 10:30 Autor: Bogusław Kalisz

E-zwolnienia z korzyścią dla pacjenta, lekarzy, pracodawców i ZUS

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
- Do grudnia tego roku papierowe zwolnienia lekarskie odejdą już do lamusa (...) To będzie fundamentalna zmiana - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Trwa procedura zastępowania tradycyjnych druków L4 ich odpowiednikami w formie elektronicznej.
Od początku roku w regionie wystawiono 26 tysięcy takich zwolnień. Według wyliczeń ZUS to już ponad 22 procent takich dokumentów wystawianych poprzez internet.

- Część opolskich lekarzy już od pewnego czasu wystawia takie e-zwolnienia, mimo, że nie mają takiego obowiązku - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

- Jednym z powodów, dla którego wprowadzamy e-zwolnienie, jest między innymi statystyka, niesympatyczna dla każdego pacjenta. Jest tak, że kiedy przychodzimy do lekarza to obliczono, że około 16 minut lekarz przeznacza podczas tej wizyty na tzw. "papierologię", czyli sprawy formalno-prawne, sprawy administracyjne. Jeżeli średnio wizyta trwa 20 minut, to tak na prawdę lekarz dla pacjenta ma około 4 minut - mówi Porowska.

Jak dodała wicewojewoda, system e-zwolnień ma być intuicyjny, bo chodzi o oszczędność czasu. Inna korzyść dla pacjenta jest taka, że nie będzie on musiał dostarczyć w ciągu 7 dni zwolnienia papierowego, bo zarówno pracodawca, jak i ZUS otrzymają dokument drogą elektroniczną. Będzie też lepszy nadzór nad obiegiem tych dokumentów.
Dodajmy, że początkowo papierowe druki L-4 miały przejść do historii od 1 lipca, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało wydłużenie terminu, do 1 grudnia.

- Wprowadzenie e-zwolnień ulży pacjentom i ale także nam, urzędnikom - powiedziała w rozmowie "Poglądy i osądy" Jolanta Pałosz, zastępca dyrektora ZUS w Opolu.

- Często na drukach pojawiały się na przykład "czeskie błędy". Wystawienie papierowego L4 niosło za sobą możliwość popełnienia wielu błędów. Błędów czysto formalnych, czeskich. Przy wypłacie zasiłku chorobowego wstrzymywało to wypłatę. Musiało być L4 zwrócone do ośrodka zdrowia, do lekarza leczącego, poprawione. A klient czeka na pieniądze - dodaje Pałosz.
Violetta Porowska
Jolanta Pałosz

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej 2020-07-05, godz. 17:30 Opolska policja przypomina: obowiązek zakrywania nosa i ust nie został całkowicie zniesiony Opolska policja przypomina, że mimo poluzowania obostrzeń sanitarnych i wakacyjnej pogody w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Wprowadzone… » więcej 2020-07-05, godz. 17:15 Opolski ZUS wypłacił ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego dla 1222 mieszkańców regionu Opolski ZUS przekazał ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego mieszkańcom regionu, którzy stracili pracę na etacie po 15 marca. Warunkiem otrzymania… » więcej 2020-07-05, godz. 15:15 Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób 19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem… » więcej 2020-07-05, godz. 13:17 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 10:26 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »