Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-11, 16:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Niedziela wolna od handlu - okiem socjologa

Kino
Kino
- To, co my zrobimy z naszą niedzielą, bardziej zależy od naszej kultury, kapitału społecznego, niż od tego, co będzie nam wolno, a co nie - powiedziała w programie "Poglądy i osądy" dr Iwona Sobieraj z instytutu socjologii Uniwersytetu Opolskiego, pytana o społeczne skutki wprowadzenia ustawy o niedzielach wolnych od handlu.
Według badania CBOS Polacy lubią spędzać czas z rodziną. W 2016 70% ankietowanych stwierdziło, że w ciągu ostatniego miesiąca kilkukrotnie spotkało się z rodziną, czy to na rodzinnych obiadach, czy na spacerach. Dodatkowo - z tego samego badania wynika, że dwa razy częściej wychodzimy z rodziną do restauracji. Robi tak kilkanaście procent Polaków.

- A to też buduje więzy społeczne - dodaje dr Sobieraj. Choć w zestawieniu z Niemcami czy Czechami dalej, jako Polacy wypadamy blado, np. w zakresie aktywnego wypoczynku.

- Z całą pewnością Niemcy są zdecydowanie bardziej aktywni, jeżeli chodzi o sporty, które uprawiają, nie tylko zresztą w niedziele, Polacy wypadli najgorzej. I ta różnica jest ponad dwukrotna. Około 12 - 14% Polaków uprawia aktywnie sporty. W przypadku Niemców to jest nawet 26% - dodaje Sobieraj.

Jak prognozuje socjolog niedziela wolna od handlu nie wpłynie na wzrost zainteresowania ofertą kulturalną, na przykład teatrów. - Może częściej będziemy chodzić do kina, choć z tym wcale nie jest już tak źle - mówi Sobieraj. Z badań wynika, że prawie co drugi Polak był w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz w kinie. - Choć niedziela raczej temu sprzyja - bardzie sobota - dodaje Sobieraj.

Wiadomości z regionu

2018-06-19, godz. 20:15 Opolska Trójka w prestiżowym rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości III Liceum Ogólnokształcące to jedyna szkoła z Opola, która trafiła do prestiżowego rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości. Wszystko to zasługa uczennic, któr ... » więcej 2018-06-19, godz. 19:10 Napadł na biuro poselskie. Jest akt oskarżenia ws. Wilhelma R. Prokuratura Okręgowa w Opolu przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko Wilhelmowi R., który w lipcu ubiegłego roku wtargnął do biura poselskiego Tomasza Kost ... » więcej 2018-06-19, godz. 18:30 Nowe władze szpitala w Kluczborku. "Zmiany mają związek z zawieszonym oddziałem wewnętrznym" Sylwia Jarczewska i doktor Paweł Mieszczański staną na czele Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Zarząd szpitala przyjął rezygnację dotychczasowego prez ... » więcej 2018-06-19, godz. 17:55 Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi Opole w ramach akcji PiS "Polska Jest Jedna". To nie jedyna wizyta zaplanowana na ... W piątek (22.06) o godzinie 17:00 premier Mateusz Morawiecki spotka się z mieszkańcami stolicy regionu. Spotkanie z szefem rządu odbędzie się w Centrum Wystaw ... » więcej 2018-06-19, godz. 17:35 Wsparcie od samorządu województwa dla kościoła w Hajdukach Nyskich 100 tys. złotych wsparcia trafi do kościoła w Hajdukach Nyskich - tak zdecydowali radni sejmiku województwa opolskiego na dzisiejszej sesji. » więcej 2018-06-19, godz. 17:00 Cytat z Goethego zastąpi dotychczasowy napis na pomniku Karolinki i Karlika w Gogolinie Zmieni się napis na pomniku Karolinki i Karlika w Gogolinie. Wymusza to ustawa dekomunizacyjna. Uznano, że obecna tablica propaguje komunizm. » więcej 2018-06-19, godz. 16:45 Głuchołazy miastem Orderu Uśmiechu Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, wyjątkowego odznaczenia nadawanego przez dzieci przyznała głuchołaskiej społeczności miejskiej, jako jedynej na świec ... » więcej 2018-06-19, godz. 16:02 5 lat więzienia za napaść na brzeskiego taksówkarza Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Opolu Michała W. za napaść na taksówkarza. Do zdarzenia doszło wieczorem 6 marca w gminie Skarbimierz. 25-letni Micha ... » więcej 2018-06-19, godz. 16:00 Startuje inicjatywa "Wolontariusze wolnych wyborów" W całym kraju rusza akcja pt. „Wolontariusze wolnych wyborów”. Inicjatywę koordynują działacze Platformy Obywatelskiej, a jej celem jest kontrola procesu wybo ... » więcej 2018-06-19, godz. 15:24 Wypadek z udziałem autobusu w Opolu 2 auta osobowe oraz autobus miejski brały udział w wypadku do którego doszło na ul. Wspólnej w Opolu. Jak informują strażacy jedna osoba została poszkodowana. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »