Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-11, 16:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Niedziela wolna od handlu - okiem socjologa

Kino
Kino
- To, co my zrobimy z naszą niedzielą, bardziej zależy od naszej kultury, kapitału społecznego, niż od tego, co będzie nam wolno, a co nie - powiedziała w programie "Poglądy i osądy" dr Iwona Sobieraj z instytutu socjologii Uniwersytetu Opolskiego, pytana o społeczne skutki wprowadzenia ustawy o niedzielach wolnych od handlu.
Według badania CBOS Polacy lubią spędzać czas z rodziną. W 2016 70% ankietowanych stwierdziło, że w ciągu ostatniego miesiąca kilkukrotnie spotkało się z rodziną, czy to na rodzinnych obiadach, czy na spacerach. Dodatkowo - z tego samego badania wynika, że dwa razy częściej wychodzimy z rodziną do restauracji. Robi tak kilkanaście procent Polaków.

- A to też buduje więzy społeczne - dodaje dr Sobieraj. Choć w zestawieniu z Niemcami czy Czechami dalej, jako Polacy wypadamy blado, np. w zakresie aktywnego wypoczynku.

- Z całą pewnością Niemcy są zdecydowanie bardziej aktywni, jeżeli chodzi o sporty, które uprawiają, nie tylko zresztą w niedziele, Polacy wypadli najgorzej. I ta różnica jest ponad dwukrotna. Około 12 - 14% Polaków uprawia aktywnie sporty. W przypadku Niemców to jest nawet 26% - dodaje Sobieraj.

Jak prognozuje socjolog niedziela wolna od handlu nie wpłynie na wzrost zainteresowania ofertą kulturalną, na przykład teatrów. - Może częściej będziemy chodzić do kina, choć z tym wcale nie jest już tak źle - mówi Sobieraj. Z badań wynika, że prawie co drugi Polak był w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz w kinie. - Choć niedziela raczej temu sprzyja - bardzie sobota - dodaje Sobieraj.

Wiadomości z regionu

2018-09-24, godz. 23:00 Głuchołaska interna nadal zamknięta dla pacjentów. Szpital szuka lekarzy Oddział wewnętrzny w Głuchołazach nadal nie wznawia działalności leczniczej. Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydał pozytywną opinię dotyczącą wnio ... » więcej 2018-09-24, godz. 22:00 Strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną Strażacy zawodowi z terenu Opolszczyzny rozpoczęli dzisiaj protest. W 10 na 12 jednostek pojawiły się flagi i bannery. Mundurowi, zrzeszeni w NSZZ Solidarność ... » więcej 2018-09-24, godz. 19:50 Obwołał się już burmistrzem Prudnika, zweryfikowały go wyborcze procedury Wojciech Bandurowski wyautował się z wyborów na burmistrza Prudnika. O mandaty radnych miejskich nie będą mogli zawalczyć też kandydaci z jego komitetu wyborc ... » więcej 2018-09-24, godz. 19:50 Cztery małe gepardy z opolskiego zoo wyszły na pierwszy spacer Osiem tygodni temu gepardzica Kira z opolskiego zoo urodziła cztery samcze maluchy. Małe gepardy są już po pierwszych szczepieniach i zabiegach weterynaryjnyc ... » więcej 2018-09-24, godz. 18:45 Brakuje firm zainteresowanych remontem pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny Nie ma chętnych do wyremontowania pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny. Do przetargu nie zgłosił się nikt. Starostwo w Strzelcach Opolskich będzie ogłaszać ... » więcej 2018-09-24, godz. 18:40 Trojaczki przyszły na świat w Opolu. Szanse na taką ciążę to 1 do 7225 Trojaczki urodziły się w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Dzieci są zdrowe i czują się dobrze. Kiedy maluchy przyszły na świat, Hania ... » więcej 2018-09-24, godz. 18:15 "Stop korkom". Koalicja Obywatelska chce spójnej komunikacji kolejowej i autobusowej Barbara Kamińska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta Opola, proponuje utworzenie Regionalnego Centrum Komunikacyjnego. Koalicja Obywatelska ... » więcej 2018-09-24, godz. 17:30 Przedsiębiorca z doświadczeniem w unijnych instytucjach kandydatem lewicy na burmistrza Prudnika Witold Rygorowicz jest kandydatem SLD na burmistrza Prudnika. Według lokalnych liderów tej partii, postawiono na osobę światową. Jej priorytety to: rozwój gos ... » więcej 2018-09-24, godz. 17:00 Mobbing w WZDZ? Pracownicy zakładowej drukarni mówią o nierównym traktowaniu Nierówne premie, zwiększone kontrole dostaw, brak dostępu do odzieży roboczej a nawet zakaz rozmów z załogą innych działów. Pracownicy drukarni 'Lega', działa ... » więcej 2018-09-24, godz. 16:30 SLD - Lewica Razem ma program dotyczący lepszej jakości powietrza i zieleni miejskiej w Opolu 'Czyste powietrze - zielone Opole' to pakiet rozwiązań proponowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Sojusz Lewicy Demokratycznej - Lewica Razem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »