Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-11, 16:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Niedziela wolna od handlu - okiem socjologa

Kino
Kino
- To, co my zrobimy z naszą niedzielą, bardziej zależy od naszej kultury, kapitału społecznego, niż od tego, co będzie nam wolno, a co nie - powiedziała w programie "Poglądy i osądy" dr Iwona Sobieraj z instytutu socjologii Uniwersytetu Opolskiego, pytana o społeczne skutki wprowadzenia ustawy o niedzielach wolnych od handlu.
Według badania CBOS Polacy lubią spędzać czas z rodziną. W 2016 70% ankietowanych stwierdziło, że w ciągu ostatniego miesiąca kilkukrotnie spotkało się z rodziną, czy to na rodzinnych obiadach, czy na spacerach. Dodatkowo - z tego samego badania wynika, że dwa razy częściej wychodzimy z rodziną do restauracji. Robi tak kilkanaście procent Polaków.

- A to też buduje więzy społeczne - dodaje dr Sobieraj. Choć w zestawieniu z Niemcami czy Czechami dalej, jako Polacy wypadamy blado, np. w zakresie aktywnego wypoczynku.

- Z całą pewnością Niemcy są zdecydowanie bardziej aktywni, jeżeli chodzi o sporty, które uprawiają, nie tylko zresztą w niedziele, Polacy wypadli najgorzej. I ta różnica jest ponad dwukrotna. Około 12 - 14% Polaków uprawia aktywnie sporty. W przypadku Niemców to jest nawet 26% - dodaje Sobieraj.

Jak prognozuje socjolog niedziela wolna od handlu nie wpłynie na wzrost zainteresowania ofertą kulturalną, na przykład teatrów. - Może częściej będziemy chodzić do kina, choć z tym wcale nie jest już tak źle - mówi Sobieraj. Z badań wynika, że prawie co drugi Polak był w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz w kinie. - Choć niedziela raczej temu sprzyja - bardzie sobota - dodaje Sobieraj.

Wiadomości z regionu

2018-03-19, godz. 21:12 Sołtysi z całego województwa świętowali w Filharmonii Opolskiej Z okazji Dnia Sołtysa samorząd województwa nagrodził tych, którzy wyróżniają się swoją pracą na rzecz lokalnych społeczności. Nagrody trafiły do ponad 70 sołt ... » więcej 2018-03-19, godz. 21:00 Spotkanie biznesmena z radnymi Opola. Wraca sprawa targowiska Centrum Biznesmen Ryszard Wójcik spotkał się z radnymi Opola w ratuszu. Na spotkaniu pokazano nieznany wcześniej dokument. Okazuje się, że miasto podpisało z Wójcikie ... » więcej 2018-03-19, godz. 19:30 Ciało kobiety znalezione w Kluczborku. Trwa ustalanie personaliów W Kluczborku znaleziono ciało kobiety. Makabrycznego odkrycia dokonano dzisiaj (19.03) około godz. 7:00 rano. Denatka została znaleziona przed wejściem do jed ... » więcej 2018-03-19, godz. 18:30 Pożar na poddaszu domu w Biadaczu. W akcji ponad 20 strażaków Siedem zastępów straży, w sumie ponad 20 strażaków, gasiło pożar domu w Biadaczu w gminie Łubniany. Akcja gaszenia trwała ponad dwie godziny. » więcej 2018-03-19, godz. 18:00 Poseł Ryszard Wilczyński krytycznie o polityce zagranicznej PiS. "Polska jest osamotniona" - Polska na arenie międzynarodowej jest dziś osamotniona jak nigdy - to zasługa polityki Prawa i Sprawiedliwości - mówił dziś (19.03) w Loży Radiowej Ryszard ... » więcej 2018-03-19, godz. 17:00 Opolscy uczniowie kultywują pamięć o Prawdach Polaków spod Znaku Rodła 16 najlepszych uczniów opolskich podstawówek zostało wyróżnionych w międzyszkolnym konkursie o Prawdach Polaków w Niemczech. Konkurs rozegrano w dwóch kategor ... » więcej 2018-03-19, godz. 16:30 Haker zatrzymany. Blokował dostępy do dokumentów i do kont bankowych Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów. Tomasz T., który działał tez pod pseudonimami Armaged0n i Thomas, wyłu ... » więcej 2018-03-19, godz. 16:30 Zmiany w biurze prasowym Urzędu Miasta Opola W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiły się ogłoszenia o naborze na dwa stanowiska. Jedno dotyczące obsługi technicznej i multimediów, a drugie do spraw k ... » więcej 2018-03-19, godz. 15:15 Awaria sieci w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy Kłodnicy bez wody Z powodu awarii sieci wodociągowej nastąpiła przerwa w dostawie wody do części mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2018-03-19, godz. 15:00 Nie działają rogatki na ul. Kolejowej w Strzelcach Opolskich Przejazd na drodze łączącej Nową Wieś z trasą krajową jest znów uszkodzony. Szlabany nie są opuszczane, gdy nadjeżdża pociąg. Maszyniści co prawda zwalniają i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »