Radio Opole » Gospodarka
2018-03-13, 15:45 Autor: Katarzyna Doros

Trzy przypadki złamania zakazu handlu w niedzielę na Opolszczyźnie. OIP podsumował kontrole w regionie

Sklep [fot. Aneta Skomorowska]
Sklep [fot. Aneta Skomorowska]
Powiatowi inspektorzy pracy skontrolowali 313 miejsc, w których ubiegłej niedzieli mógł odbywać się handel na Opolszczyźnie. Swoje usługi w tym dniu świadczyło 100 placówek.
- W trzech przypadkach inspektorzy sprawdzają, czy pracodawcy złamali ustawowy zakaz - mówi Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy w Opolu. - W jednym przypadku chodziło o zatrudnienie obywatelki Ukrainy. W drugim natomiast pracodawca zatrudnił kuzynkę i koleżankę. Kolejnym przypadkiem było zatrudnienie pracownicy, przy czym pracodawca dokonał zmiany w zakresie przeważającej działalności i tutaj musimy wyjaśnić, czy zrobił to zgodnie z prawem.

Zdaniem szefa OIP tylko 1% nieprawidłowości w regionie to bardzo dobry wynik, zaś opolscy przedsiębiorcy zasługują na pochwałę.

W kolejną niedzielę (18.11) z ograniczeniem handlu inspektorzy ponownie wyjdą na kontrole. - Proszę, by przedsiębiorcy nie kalkulowali, że jeśli już mieli kontrolę, to inspektor pracy już ich nie odwiedzi. To tak nie działa. Apeluję, by do sprawy podchodzić całkowicie legalnie - dodaje Kapuścik.

Przypomnijmy, że za nieprzestrzeganie zakazu handlu w niedzielę grozi mandat w kwocie od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Jeżeli do sądu karnego zostanie skierowany odpowiedni wniosek, przedsiębiorcy grozi kara nawet do stu tysięcy złotych.
Arkadiusz Kapuścik

Gospodarka

2018-12-12, godz. 07:00 Bezrobocie w Opolu maleje. Opolski PUP wspiera przedsiębiorców i pracodawców zatrudniających bezrobotnych W 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opolu przeznaczył ponad 14 milionów 430 tysięcy złotych na aktywne formy finansowego wsparcia opolskich przedsiębiorców i ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Pearl Stream przeniósł linie produkcyjne do Strzelec Opolskich i planuje zwiększenie zatrudnienia Firma Pearl Stream zakończyła transfer urządzeń z dwóch zakładów w Polsce i Niemczech do fabryki w Strzelcach Opolskich. Firma chce na początku przyszłego rok ... » więcej 2018-12-11, godz. 16:00 Kolejna klasa patronacka w Brzegu. Tamtejszy zespół szkół podpisał umowę z firmą z branży elektrycznej W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisano umowę o współpracy z Initelem, firmą zajmującą się projektowaniem i wykonaniem instalacji teletechnicznych ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:45 Burmistrz Dobrodzienia stawia na budownictwo mieszkaniowe. "Trzeba zachęcić deweloperów" Nowy burmistrz Dobrodzienia chce dzięki dobrej ofercie mieszkaniowej zatrzymać w mieście młodych ludzi. » więcej 2018-12-11, godz. 07:15 Elektromobilne Opole. Ile mamy pieniędzy na ten cel w budżecie miasta? Urząd Miasta Opola planuje zakup aut elektrycznych. Nakazuje to ustawa o elektromobilności, która zobowiązuje samorządy do wprowadzenia ekologicznych pojazdów ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:37 Wiele pytań, mało odpowiedzi. Opolscy menadżerowie medyczni rozmawiali o perspektywie finansowej na 2019 O skutkach podwyżki cen prądu i wzroście płacy minimalnej rozmawiali w Borkach Małych menadżerowie medyczni. Podsumowali kończący się rok oraz analizowali roz ... » więcej 2018-12-10, godz. 19:30 Opolanie mogą poprawić swoje cyfrowe umiejętności. Ruszyły konkursy dla gmin Opolskie gminy mogą otrzymać pieniądze na szkolenia informatyczne dla mieszkańców. To kolejna odsłona akcji koordynowanej przez Centrum Projektów Polska Cyfro ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:03 Szafy na elektrośmieci stanęły w Strzelcach Opolskich Baterie, żarówki, tonery czy płyty CD mieszkańcy Strzelec Opolskich mogą wyrzucać do specjalnych szaf, które stanęły w trzech miejscach na terenie miasta. Odp ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:33 Opolskie najlepsze w kraju pod względem wystawiania e-zwolnień Lekarze z województwa opolskiego w pierwszym tygodniu obowiązkowych e-zwolnień wystawili prawie 11 tysięcy elektronicznych druków L4 - to prawie sto procent w ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Migracje zarobkowe nadal są opolską tradycją . "Nie widzą swojego powrotu tutaj" Naukowcy i pracownicy z całego regionu dyskutowali o zachodzących zmianach demograficznych i dynamicznej sytuacji na rynku pracy w wymiarze regionalnym i kraj ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »